| anonim_4396 a întrebat:

La voi cum au aflat părinții ca fumați sau vânați si cum au reacționat?

Eu nu fumez, însă am încercat acun câteva luni si a aflat fratele meu, nu m-a pârât dar mi-a zis ca daca afla ca mai pun gura pe asa ceva ma si pârăşte dar ma si bate dar nu fumez din cauza ca mi-e frica de el sau ceva dar pur si simplu nu imi place, dar țigara electronica e vis, are arome superbe fara vreun miros neplăcut de fum, tutun sau ceva si mna, a aflat mama ca mi-am comandat țigară electronica. I-a zis fratelui meu si cand am ajuns acasa am purtat o mica discuție cu ei(separat) si la masa unde fratele meu ii spunea "acum încetează, o sa vada maine tata" (azi vine din afara si vai ce surpriza o sa aiba, fiica-sa de aproape 14 ani consuma substanțe cancerigene) dar na, acum 2 săptămâni mi-am dat cateva comenzi de pe cardul lui tata (stia) si mama mi-a zis "de asta i-ai cerut cu cardul, stie pentru ce?" dar nu mi-am comandat vreo țigară electronica sau ceva legat de asta din banii lui, tigara si lichidul au fost din banii mei.

Nu stiu la ce ora o sa ajunga tata dar mi-e frica si rușine, o sa fiu pedepsita o perioada dar nu stiu ce sa le zic... Eu vapez cu lichid de berry mint dara nicotina, deci presupun ca nu e atât de dăunător precum țigările

7 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Daca vrei sa risti un cancer, mai vapeaza tu, inhalezi o chimicala in corpul tau, aroma aia, asta inseamna, ceva toxic chimic, nu e cum ai inhala mirosul unei flori care e natural acel miros.
Iar cu tigarile risti sa-ti faci plamanii praf si mai tarziu sa gafai si sa tusesti 20 minute, obosesti, etc, dar si un eventual cancer de plamani, insa ai zis ca nu-ti plac tigarile, asta e bine.
Fratele tau are dreptate.

Dar daca vrei probleme de sanatate, e okey, ce sa zic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dat fiind că n-am fumat, nu fumez și nu voi fuma niciodată, n-au avut/nu au/nu or să aibă ce să afle.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Eu nu am fumata in viața mea nici de curiozitate nimic deja văd limpede efectele foarte clar pe care le are asupra noastră adică uitate și tu nu vezi câte boli face îți pune viața in pericol și îți distruge sănătatea am întrebat mulți oameni de ce fumeza alți zic ca din prostie sau apucată din anturaje sa poată intra in acel grup alți din cauza la stres alți din necazuri și i-am întrebare ce simțiți ziceau ca îi relaxează îi liniștești mulți facă dependentă mulți își las copii foame numai sa aiba țigări și de băut știu le-am trăit și văzut pe toate astea sunt enorm de norocos ca le-am trăit și văzut așa mi-am data seama de enorm de mult și realizat

| anonim_4396 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Eu nu fumez ca sa ma calmeze, eu fumez pentru ca imi place aroma si NU asta a fost întrebarea, va rog eu lasati-ma cu riscurile astea pentru ca toata lumea stie ce poti sa pățești de la fumat.

Ce le pot spune alor meu cand va urma inca o discuție cu ei?

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru anonim_4396):

E ceva nou pentru mine uite asta nu știam fumezi ca îți place gustul dacă tu ești conștient de toate bolile pe care le poți face oricândsi îți distruge sănătatea bravo ți-e

| anonim_4396 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Hai ca deja fierb de nervi, o cerință nu poți citit si tu? Din nou, nu am întrebat asta asa ca lasati-ma dracu cu bolile voastre

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru anonim_4396):

E viața ta e alegerea ta tu stii ce este mai bine pentru sănătatea ta tu stii ce este mai bine pentru tine și viața ta nu eu nimeni altcineva bafta