| Superior a întrebat:

Lasand ca la o parte faptul daca credeti/nu credeti, v-ati dori sa avem suflet si sa existam vesnic? De ce cineva nu si-ar dori asa ceva?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca ti as extrage amintirile din creier alea cu tatal tau si mama ta,apoi as creea o realitate cu ele,tu nu ai putea face vreo diferenta intre realitati,ma intelegti nu stim care realitatea e ceeea real, poate sunt mai multe sau putem face asta prin vr, asta e ceea ce vreau, sa experimentam vr la propiu, spun eu in 10-20 de ani vom putea face asta, sufletele sunt basme, uite eu am vise lucide, iti pui alarma la ora 4 si culcate la loc si vei visa lucid, te astept pe taramul altor realitati

| Superior explică (pentru RAY):

Nu are nici un efect VR-ul, eu vreau ca persoana respectiva sa-mi fie egala din punct de vedere existential.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Ass cv e imposibil

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Pe bune că îți poți influența momentul când ai vise lucide?

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Da,si azi noapte am calatorit in vreo 3 dimensiuni, nestind care e reala, asta pățesc mereu, sunt multe realitati

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Eu am mai avut vise lucide dar nu le poți controla decât preț de câteva secunde și te trezești. Totuși e mișto să poți zbura.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Eu călătoresc prin anumite universe pararele, pot controla visul, imi dau palme sa nu ram blocat, vb serios, si premoniti, stiu ca suna nebunește, si eu sunt uimit

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Mi frica de multe ori sa nu raman blocat in vis, voi uita de tot si o sa incep o noua viata acolo

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu nu. Viața veșnică a individului nu este posibilă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai da, probabil asta si exista big grin

Sau poate ca nu.

| SilentRain a răspuns:

Da, mi-ar placea foarte mult
Nu pentru mine cat pentru cei dragi mie

| oglindasultanului a răspuns:

Esti un suflet si existi vesnic, inconstient de cum parcurgi vietile prin trupuri diferite. Acelora probabil le merge facand ceva rau cuiva si le este frica de urmari, vrand sa fie totul limitat la experienta.

| Darkmagic a răspuns:

Cineva a mai pus candva o intrebare, destul de asemanatoare.
https://www.tpu.ro/go-to-answer/17950178/

Aici am sa raspund putin diferit, pentru ca intrebarea ta contine cuvantul "vesnic" si are aceeasi dilema ca in raspunsul pe care l-am dat mai sus.
Inteles de toata lumea, atei, cat si religiosi, vesnic, este infinit, pentru totdeauna.
Sa existi constient intr-un plan astral sau in universul cu 4 dimensiuni, (3D+1Timp), pentru totdeauna, este lipsit de sens, durata limitata a unei vieti, este aceea care iti face telurile.
Pentru totdeauna... facand ce? :D
Pentru ca orice ai face, intr-o existenta fara final, vei ajunge la saturatie. Analogia maimutei care, batand incontinuu tastele unei masini de scris, beneficiind de un timp nelimitat, va ajunge in cele din urma sa dactilografieze operele lui Shakespeare ilustreaza foarte bine ideea inutilitatii infinitului si a "facutului ceva", orice, in el...
Vad intrebarii tale o singura solutie, pe care a gasit-o intr-un alt sens si religia crestina:
Dumnezeu, este atemporal.
Sper deci, intr-o existenta in acelasi loc, intr-un loc fara Timp.
Are mai mult sens decat: "sa existi vesnic".

| Superior explică (pentru Darkmagic):

Uh?
Gustul observatiei nu poate prinde o saturatie maxima. Observatia - prin insusi conceptul ei - este eterna - intotdeauna va exista ceva nou. In plus, banuiesc ca sufletele noastre vor scapa de bariera impusa de creier, deci vom avea alte perceptii.

| Darkmagic a răspuns (pentru Superior):

Hai sa mai incercam odata...
Tu opui infinitului niste numere, care, oricat iti vor parea de mari, sunt totusi numere.
Observatia, cum spui tu, nu este eterna, informatia care poate sa fie continuta in univers inseamna un numar: 2^305 sau altfel spus: 1x10^90 biti.
Te asigur ca 1x10^90 este un numar MIC, in comparatie cu ce o sa vezi...
Deja de la Gogolplex^Gogolplex intram in abstract, cu numere atat de mari, incat nu mai pot cuantifica fenomene, obiecte, situatii, etc, pentru ca nu se mai gasesc in natura, nici macar in cazul existentei multiversurilor.
Joaca-te putin cu niste numere mari, si la final o sa gasesti Ω, viata vesnica de care vorbesti in intrebare.
https://www.youtube.com/......tps?/watch
Toate numerele pe care ai sa le gasesti in acest montaj, si care iti vor parea uimitoare...incap in ultimul simbol, chiar daca vor mai exista candva, N Skewes, N Graham sau N Rayo, care sa gaseasca numere si mai mari, deci...
NU ai ce sa mai observi, ce cantitate de informatie sa mai studiezi, beneficiind de un Timp Ω, infinit absolut.
Si gata.

| Morbid a răspuns:

Pai existam vesnic, cine zice ca nu existam. Lumea nu se termina o data cu tine.

| MetisuI a răspuns:

Nu. Plictisitor

| Superior explică (pentru MetisuI):

Ai putea manca branza de oaie toata eternitatea.