| IAmAnonim a întrebat:

Deci, sunt baiat si am pielea cam alba pe corp( si fata) si tot incerc sa ma bronzez( natural) si nu merge deloc... stau cate 2 ore la soare si nu se "rumeneste" deloc pielea.
De mare sunt foarte departe si nu vreau sa ma duc la solar.
Ceva, o solutie( cumparata sau sa o fac eu) sa imi dau cu ea pe piele.
Dau funda + vot

Răspuns Câştigător
| Rax a răspuns:

Inca nu are putere soarele,asteapta sosirea verii cu arsitele lui,si eu am pielea f f alba,sint fata,daca m as duce acum la plaja as sta intinsa cu orele degeaba,tot nu m'as bronza la razele actuale. exista o solutie,crema autobronzanta dar pentru fete, tu esti un baiat, eu cred ca piela alba''ca salvarea' nu are cum sa arate rau, chiar daca esti brunet cu ochi inchisi sau deschisi la culoare, nu ai de ce sa fii frustrat pentru faptul asta.happy

| IAmAnonim explică (pentru Rax):

Mda. sunt brunet si cu ochii de culoarea "caprei rolling on the floor)"
Multumesc de raspuns :*

6 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Da-te cu ulei de plaja, eu aveam de la gerovital plant, ajuta bronzul si te si protejeaza de arsuri. daca nu vrei sa iti cumperi ceva atunci te poti da cu ulei de maslina sau macar incearca sa te uzi pe piele periodic cu apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sa mergi la un dermatolog, s-ar putea sa ai o afectiune care implica keratinocitele(celulele care sintetizeaza melanina-un pigment pe care noi il percem ca bronz) sau a melanocitelor(celulelle care preiau melanina de la keratinocite si o depoziteaza).de fapt bronzul e un mod de aparare fata de agresiunea razelor uv. daca nu te bronzezi inseamna ca nu ai aceasta aparare si creste riscul sa apara mutatii in ADN-ul celulelor si implicit diferite forme de cancer.Asa ca sa nu te expui la soare decat in orele recomandate si sa folosesti crema cu factor mare de protectie(35-50),iar in legatura cu solarul, e contraindicat de medici.Iti creste riscul de a face cancer de piele mult in functie de durata expunerii la soare si la solar si de cantitatea de radiatii uv.si in plus nu toate solarele testeaza cantitatea de rad uv care o emit aparatele, teste care ar trebuie efectuate zilnic.
Te pup!

| Ben00 a răspuns:

Daca esti asa "alb" ai grija cu soarele. Pot sa iti apara puzderie de alunite urate. Culoarea alb nu-i un handicap.

| DanielDanny a răspuns:

Pai cat de alba ai pielea? Daca roz cum ar trebui pielea normala dar nu e bronzata poti sa intrebi la o farmacie ce ai putea face. Daca ai pielea alba si se invineteste la orice lovitura inseamna ca ai o boala de piele nu mai stiu cum ii zice dar stiu ca trebuie sa te feresti de soare si razele ultraviolete pentru ca pielea este foarte sensibila, dar nu te lua dupa ce spun eu ca poate gresesc, mai bine du-te la un consult sau intreaba la farmacie.

| IAmAnonim explică (pentru DanielDanny):

Roz? ehh. asa o tenta de roz. De invinetit repede nu este cazul, pot spune ca ma invinetesc greu happy. O sa incerc la o farmacie