| Lizzu a întrebat:

M-am gandit sa pun si eu una din intrebarile de la oracol.

Daca ati gasi un portofel pe strada, l-ati duce la politie sau l-ati pastra cu totul?
Ati returna doar actele sau si banii?

7 răspunsuri:
| Furculingură a răspuns:

L-aş duce la poliţie exact aşa cum l-am găsit. Poate omul a muncit pentru acei bani şi are nevoie de ei. probail niciunuia dintre noi nu i-ar plăcea să îşi piardă banii şi să nu îi mai găsească.

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Mie tata mi-a zis o treaba: Ce gasesti/pastrezi/furi nemuncit te va face sa pierzi de 2 ori pe atat.

| Lizzu explică (pentru PopândăuIRătăcit):

happy Avea dreptate tatal tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai gandit bine, eu nu raspund la oracole, am depasit faza asta din copilarie.
In primul rand ma uit sa vad ce are prin el.Imi fac o parere despre cel care l-a pierdut. Daca are iconite prin el, bonuri de motorina, il inapoiez fara bani ca sa-si recupereze actele.
In cazul in care suma de bani e colosala, iar in buletin e trecut numele vreunui baron local...sa fie sanatos! il pastrez si ii mai trag si cateva injuraturi.
Depinde de situatie, depinde daca a muncit pentru ei si depinde de cate informatii contine.
La politie nu voi returna niciodata nimic, de fiecare data aleg sa ma duc pana la usa omului, il salut ii dau portofelul si plec.

| Yasmin875 a răspuns:

L-as pastra cu totul.

| Xenya a răspuns:

L-as duce la politie exact asa cum l-am gasit.

| Quasimodo a răspuns:

Mi-a atras atentia si mie aceasta intrebare din Oracol, dar in mod special faptul ca din 2299 de raspunsuri, cele mai multe au fost: "Il duc la sectia de politie, exact cum l-am gasit"...
Stau si ma gandesc oare cati au raspuns sincer la aceasta intrebare? M-ar bucura sa stiu ca in societatea noastra, atat de blamata de unii, valori precum cinstea,adevarul,corectitudinea, respectul, nu au disparut.
Eu l-as duce la Politie, asa cum l-am gasit, pentru ca am incredere in aceasta institutie.
Nu as putea sa imi insusesc ceva ce nu imi apartine, pentru ca eu cred in legea cauzei si efectului: "orice cauză are un efect şi fiecare efect devine cauza unui alt efect." Mai exact, orice actiune, buna sau rea, va avea efecte in viitor. Pe baza acestui principiu, ma straduiesc a face numai fapte bune!