| Ciumasu_Simona_1994 a întrebat:

M-am tot gindit cum sa fac ca coltul clasei sa arate mai original? va rog daca puteti sa-mi dati o idee. Clasa a 5

Răspuns Câştigător
| Afãrinツ a răspuns:

Ideea 1: Poţi să îl pictezi. Consultă-ţi colegii despre asta. Ai putea să pictezi flori. Dar nu orice fel de flori. Poți să desenezi un fel de grădină. În locul soarelui să pui. un ceas, de exemplu. Unul auriu. Pe pământ poți să pui o bucată de lemn unde puteți agăța poze cu clasa și medalii. Pe fiecare rază poți scrie numele colegilor. Și pe petalele florilor poți scrie numele profesorilor (și să faci una mare pentru dirigintă).
Și îl schimbați în fiecare anotimp. Iarna să fie norișori cu fulgi de zăpadă, toamna un copac din care cad frunze aurii și primăvara pot fi ghiocei, razele soarelui și niște animale.
Ideea 2: Poți să pui un ceas mare pe care să îl pictați cum vreți voi. Puteți pune pe perete diferite lucruri care să amintească de lucrurile bune din România (da, chiar există). Puteți pune un desen cu munte mare (îl poți picta direct pe perete sau îl faci de mărimea unei hărți cu alb și negru și îl decupezi)
Poți face un fel de lampă. Și pot să îți spun și cum: BECURI :P Folosești multe becuri arse și le lipești unul de altul. (le poți vopsi ca să arate a petale sau ceva de genul) și în mijloc să pui un bec spiralat (nu mai țin minte denumirea lui, cred ca e bec eco-clasic), care să meargă. Ca să fie sursa de lumină. Îl puneți la o priză și gata.

Ideea 3: Poți pune o bucată de lemn (sau orice pe care poți lipi hârtii) pe perete și să consulți clasa în legătură cu niște mesaje motivaționale și simboluri și să atârni lucruri de el. Lucruri ca un dreamcatcher.
Cum să faci un dreamcatcher:
https://www.youtube.com/watch?v=XSmjHVh-xLM

Și poți să faci niște rafturi sau lucruri în care să organizezi ce are nevoie clasa ta (burete, cretă, pixuri și creioane, eventual vreun marker)

De exemplu:

https://www.youtube.com/watch?v=EcwPBdRtU9k&list=UUap97Ue8K_BpKlrvQRYd6JA

https://www.youtube.com/......tps?/watch

https://www.youtube.com/watch?v=orL2sem5GQ4

https://www.youtube.com/watch?v=5vCxXmwj0Rc (sari direct la minutul 4, 34)

https://www.youtube.com/watch?v=VhlYrgJKZ5s

Sper ca te-am ajutat!
Mult succes!

4 răspunsuri:
| Ciumica a răspuns:

"ca coltul" Pe viitor, incearca sa eviti cacofoniile de tipul acesta. Acestea pot fi suparatoare si pot avea o tenta vulgara.
Sa faci coltul clasei mai original? Ai o anumita tema pe care vrei sa concepi acest lucru.
Poate vrei ceva de Hallowen. Incearca sa intrebi detaliat pe venitor.

| Ciumasu_Simona_1994 explică (pentru Ciumica):

Scuze. Pai vreau ceva educativ pentru toate anotimpurile.

| Ciumasu_Simona_1994 explică:

As dori sa fie ceva educativ care sa fie util pentru toate anotimpurile.

| Ciumica a răspuns (pentru Ciumasu_Simona_1994):

Interesant. Daca ar fi sa decorez coltul unei clasei poate as fi decorat cu niste desene ce reprezinta actiuni care se petrec in diferite anotimpuri, puse una pe alta formand o singura imagine, cu o descrie pe o hartie arsa cu un chibrit la margini sau (de obicei) reprezentam anotimpurile prin viata unui pom. Niste crengi pe o parte a coltului si pe alta ce este impartita in cele 4 anotimpuri... Realizata de un artist (care stie a desena) ar iesi perfect. Nu stiu cat iti permiti din coltul clasei, dar in capul meu arate bine ideile mele. big grin Depinde daca ai o viziune aprox. ca a mea