| anonim_4396 a întrebat:

Ma bate gandul sa ma duc sa ma spovedesc...niste sfaturi tongue trebuie sa ma duc la o anumita ora, sau trebuie sa ma duc intr-o anumita zi...trebuie sa tin post? Sa ii las bani la preot?laughing

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru spovedit nu e nevoie de post; doar pentru împărtăşit. Mergi duminică la biserică şi după slujbă te duci la preot să-i spui că ai dori să te spovedeşti. E bine să laşi nişte bani după ce te-ai mărturisit, el nu o să-ţi zică să laşi. Ca să te pregăteşti, citeşti acasă un îndreptar de spovedanie (să nu te sperii dacă îţi dă impresia că ai comis toate păcatele posibile :))), sau citeşti cele 10 porunci şi te gândeşti ce ai făcut greşit. Aşa ar fi indicat având în vedere că e prima dată când te duci. Dacă nu te pregăteşti dinainte, îl rogi pe el să îţi pună întrebări. Dacă are răbdare, îi poţi spune frământările tale (eu nu prea am avut această ocazie). Sper să ai parte de un duhovnic răbdător şi înţelept!
Uite aici un îndreptar de spovedanie: http://valeriugafencu.wordpress.com/about/indreptar-la-spovedanie/

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vrei nu vrei tot trebuie să-i lași "bacșiș" că și ăștia sunt la fel de baștani ca doctorii.
Mergi în orice zi, de preferat dimineața, ținută decentă.
Pa, pa.

| petruI a răspuns:

Nu trebuie sa te duci ca preotii nu au legatura cu dumnezeu mai bine fa ceva sa te amuzi.

| enchanted a răspuns:

Du-te in camaruta ta, aseaza-te pe genunchi si spune-i TATALUI pacatele tale, cere-ti iertare si promite-i sa nu le faci si EL va fi dator sa te ierte si sa iti arunce pacatele in marea uitarii

| Byuska a răspuns:

Trebuie sa ti post ca doar te si impartasesti.depinde cand spovedete preotul in zile de sarbatoare. duminica iar ora o decide el o zice la biserica la slujba sau il intrebi tu personal iar bani dai numa daca se da ca normal banii nu se da ca se zice ca iti vinzi pacatele