| anonim_4396 a întrebat:

Mai poți scăpa de dependenta de cocaina? O persoana mi-o zis ca după a 6-a oara devii dependent! Ce tripp îți dă cocaina? Cât durează efectul în general? Credeți ca doar printr-o clinica de specialitate se scapa de dependenta de coca? Îngrașă acest drog? De ce atata lume alege acest drog? În special cei cu bani. Banii aduc atata nefericire? Eu sincer sunt nefericit ca nu prea am mulți bani,nu înțeleg de ce se refugiază atâtea persoane în asa ceva,când problemele lor nu sunt majore,au de toate,de la bani, la mașini, prieteni, sex, au parte de orice. Credeți că acest drog duce la retardism? Afectează creierul ireversibil?

Răspuns Câştigător
| MrAM a răspuns:

Depinde de persoana si de anumite circumstante. Cunosc persoane care au consumat si consuma periodic acest drog. Situatia difera de la caz la caz binenteles, de obicei se consuma cu preponderenta din cate am observat la chefuri. Iti da o stare de agitatie, energie, buzz s-au cum vrei s-o numesti. Alta chestie observata e faptul ca nu te ametesti chiar daca e sa consumi alcool in cantitati mari, te mentine treaz pentru mult timp. Plus ca mai ai spasme involuntare, gen iti misti maxilarul necontrolat sau alte ticuri neobisnuite. Efectul dureaza in functie de cat consumi. Predominant il consuma persoanele cu bani pentcu ca e destul de scumpa si greu accesibila. Si da poate duce la retardism si afectartea creierului sau alte organe cu efecte ireversibile. Provoaca dependenta si duce si la o stare de negare gen, ce rau poate sa imi faca daca il consum de cateva ori? pana ajungi sa devii dependent. In cazul drogurilor de mare risc, majoritatea persoanelor nu constentizeza ca senzatia care au avut-o initial nu o sa o mai aiba dupa niciodata. Si de asta se ajunge la supradoza si consum frecvent.

14 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

NU poti scapa NICIODATA de nici o dependenta... PUNCT

poti doar sa iti dai seama ca e gresit si iti face rau, moment in care poti sa te antrenezi sa nu cedezi... ispitei
insa ispita NU v-a dispare toata viata... P U N C T

| TheStrategist a răspuns (pentru Brizbriz):

Mai documentează-te. Poți scăpa de o dependență după un anumit interval de timp. În 3 luni sau mai mult (depinde ce dependență e) creierul "se resetează" într-un fel.

| Brizbriz a răspuns (pentru TheStrategist):

Orice iti spui singur sa te faca sa dormi linistit noaptea
eu personal am o dependenta si nu ma pot lasa de ea
iar... FIECARE FILM pe care l-am vazut despre dependenta contine mers la meetings "Anonimi", sa ai un sponsor samd, ca sa nu calci stramb... DIN NOU!
si oameni care au recidivat, chiar dupa decenii de abstinenta (dupa 3 saptamani, intr-adevar poti ceva mai usor sa traiesti fara, dar *ISPITA* nu dispare... NICIODATA)

dar tu stii mai bine, asa ca apuca-te de cocaina si iti doresc succes... MULT!

| TheStrategist a răspuns (pentru Brizbriz):

Eu am scăpat de anumite dependențe, probabil diferă de la persoană la persoană. Droguri nu am consumat ca să știu cum e.

| anonim_4396 explică (pentru Brizbriz):

Ba,am scăpat de fumat laughing nu mai am tras nici măcar o țigară de când am zis ca o sa ma las definitiv. În schimb de dulciuri nu pot scăpa nicicum laughing

| anonim_4396 explică (pentru Brizbriz):

Bine,nici nu vreau sa scap de dulciuri asta e chestia happy

| Brizbriz a răspuns (pentru TheStrategist):

Da, categoric depinde de la persoana la persoana
insa am inteles ca sunt droguri si droguri, nu stiu in romana dar cica, "crystal meth" e o chestie care produce dependenta SERIOASA DIN PRIMA, si la care, drogatul incearca de fiecare data sa obtina acelasi efect ca prima oara, insa de fiecare data e tot mai putin (creierul se satureaza)

insa, ma uit si la alt raspuns de la tine, intr-adevar, cand viata te calca pe cap la fiecare a doua miscare, e destul de greu sa rezisti tentatiei sa te simti bine, macar cateva ore

| Mirel4412 a răspuns:

Daca bei alcool si bagi coca te imbeti ft greu si esti mereu treaz, dupa te simti nasol. Noi, oamenii, alergam dupa unele lucruri, adica muncim 1-2-3 ani pentru o masina, dupa traim pentru sotie, copii etc. Cand ai bani si ai ce vrei, lucrurile astea sunt indeplinite, deci ei trebuie sa-si gaseasca fericirea prin alte moduri. Nu stiu daca intelegi ce am scris, eu sper ca da happy

| anonim_4396 explică (pentru Mirel4412):

Înțeleg foarte bine. Puteau sa își găsească alte moduri, nu distructive dacă aveau putina minte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Care e drogul celor cu bani dacă consideri ca coca nu e?

| 3824060673 a răspuns:

Câți ani ai și de cât timp zbori? laughing

| anonim_4396 explică (pentru 3824060673):

Nu iau asa ceva.
Drogurile mele sunt dulciurile.

| MichaelAfton a răspuns:

Daca te apuci de cocaina esti neserios, barbatii adevarati se apuca doar de Michael Afton

| anonim_4396 explică (pentru MichaelAfton):

Doamne ferește! Nu as lua asa ceva niciodată. După cum am zis "drogurile " mele sunt dulciurile, si astea fac rău, dar îmi asum.