| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Mai rezistați în România? Ați plecat vreodată pentru un timp mai lung? De ce v-ați întors dacă ați plecat? Ce v-a determinat să rămâneți în țara în care sunteți dacă nu v-ați „întors"?

53 răspunsuri:
| acerr a răspuns:

Saliu,da draga eu sunt in RO de o sapt cred ca mai rezit vre/o 2

| mgtow a răspuns:

Ma intorc mai incolo, vreau sa ma realizez cu o casa si masina noua apoi am terminat cu strainii

| GabiDumitrescu a răspuns:

Lol, mgtow, campionul campionilor care ma ignora. Mentalitate de tzaranete fara creier. Casa si masina noua inseamna realizat la el. Si dupa aia o sa crape in spitalele patriei sau pe drumuri. Sau vine unul si ii da in cap ca politia doarme. Amuzant si trist, ca stiu mai multe cazuri de genul. Muncesti ca prostul pe afara ca apoi sa vii aici sa cotizezi taxe si impozite pentru statul care te-a facut sa pleci in prima faza. Mindfuck.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mai rezistam, ce sa facem.

| Plato a răspuns:

Nu prea. laughing
Eu iubesc Romania, dar ma dezgusta majoritatea romanilor. Tarile alea nordice tot mai tare imi trag cu ochiul, nu stiu csz. happy

| Darkmagic a răspuns:

Damn...
Credeam ca problema Rezistentei s-a pus in WW2 si ca e inca valabila pentru sirieni sau somalezi, care sunt la capatul ei.
Al Rezistentei! :D
Acum aflu ca e nasol in Romania si ca se pune problema supravietuirii...
Si eu m-am saturat de L.A., nici nu stiu naibii cum de mai rezist, ca de vrut, as vrea in Martinica, sa plimb turistii cu barca si (o) nevasta sa le faca "coliere" de 5$ bucata.
Aia viata! :D

P.S. Daca ajungi ca asta, anunta-ma sa pun capat acestei frumoase prietenii... :)
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16080860/
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16081175/

| SilentRain a răspuns:

As vrea sa nu fiu nevoita sa plec, dar se pare ca n-am de ales

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru SilentRain):

De ce?

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Și mie mi-a dat block că i-am zis că-l bate grav limba română laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In opinia mea are dreptate mgtow, aduni o suma frumusica afara vii in tara iar banii aia, iti ajung mult si bine.
Sa te stabilesti afara e greu, in special ca nu cumperi acolo locuinte atat de usor, imobiliarele is scumpe. Cu salariul de nici 6 luni de afara in Romania poti cumpara locuinta.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Darkmagic):

Oleo rolling on the floor

| lilith16 a răspuns:

Ma gandeam după ce termin scoala sa plec dar nu cred, stii de ce? ba eu sunt din generaţia pe care toti se bazează ca o sa schimbe ceva, daca eu plec, cine mai schimba lucrurile? daca nu eu, cine? mosnegii care votează cu psd? stii cum zicea imnul "Murim mai bine-n luptă, cu glorie deplină,
Decât să fim sclavi iarăși în vechiul nost' pământ"

| RAY a răspuns:

Daca stai in zona de confort si spui ca e greu in Romania dar nu faci nimic aici sa o duci mai bine sau sa pleci dincolo, stagnezi, cat despre intrebari mai rezist, doar ca e foarte fierbinte zilele astea, as pleca la pinguini

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RAY):

Și ce ar putea face un minor în România după ce trece de majorat după 2020? Nu cred că țara va face progrese. Vomm involua relaxați în nepăsarea unora.

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Asta hotaresti tu, ce as face eu? as termina facultatea, as invata o limba straina si as pleca in alta tara sau poate ca as sta si as trai in mediocritate toata viata, sunt atatea alegeri incat a spune ce e mai bine nu se poate afirma, depinde de tine DIANA

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RAY):

Știu să citesc în mai multe limbi, deși nu înțeleg nimic. Dacă le-aș învăța, ar trebui să învăț 99% dintre limbile chirilice, maghiara și germana să zicem.
Până acum știu spaniola. Accentul meu în engleză e cam „nașpa", cred că deoarece sunt rârâită într-un fel.

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Liceul cand il termini?

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RAY):

Cam prin 2023-2024 cam pe acolo

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

E mai vezi tu atunci ce o sa alegi dacă o sa faci facultatea

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RAY):

Totuș, eu mă gândesc să plec din România, dar... thinking habar nu am.

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Tu sa termini liceul prima oara

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RAY):

Nu știu cum se „rezolvă", dar mereu schimb vreo vorbă, două cu tine pe aici. Dar nu-i „bai", ești unul dintre userii pe care-i „respect".

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

SI CE FACI AICI? Mori, nu? COPIII TAI IN CE SCOLI INVATA SI IN CE SPITALE AJUNG? Buba e ca pleaca multi care aici au venituri peste medie si nu o fac de foame. Chiar discutam cu un prieten acum ceva vreme, omul in 2016 cistiga impreuna cu nevasta-sa cam 20.000 RON lunar. Programatori harnici, nu bugetari imputiti. Fara copii, ratele undeva pe la 15% din venituri, sanatosi, sub 40 de ani. Totusi, se gindesc serios sa plece. De ce? Lipsa de respect a autoritatilor si bataia de joc generalizata la adresa celor care chiar trag sa cotizeze la buget. Ca o paranteza, lui si sora-si ar trebui sa li se retrocedeze o gramada de teren. Discutam de niste sute bune, daca nu mii, de hectare. Deh, bunici burghej. Dosarul e blocat pe motiv de baron local. Bine, cum ziceam, nu are probleme cu banii, dar asta e una dintre multele faze la care statul roman l-a scuipat in ochi. Daca esti om serios si gindesti pe termen lung, nu te intorci aici dupa ce ai ciupit 20-30.000 EUR. Poate eventual iti faci o casa la tara pe undeva in ideea ca te retragi la pensie, MAXIM.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru lilith16):

Toata stima si respectul! Ma inclin in fata ta si pot sa iti spun cu mina pe inima ca de fiecare data cand incep sa imi pierd speranta mai dau peste de-astia ca tine care ma fac sa cred ca parca putem avea si noi un viitor!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

SA CREADA! Sa traga in directia pe care o crede el cea corecta. Sa se asocieze cu altii asemenea lui! Mai ales sa nu il ia pe "NU" in brate!

| lilith16 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Unde e ambiţie e si viitor, putem schimba multe, suntem invatati sa spunem mereu "nu ca nu se schimba nimic", dar nu actionam chiar noi insine, ne bazam mereu pe alţii, vreau sa schimb asta macar cu generatia mea

| GirlOnline81 a răspuns:

" Ce v-a determinat sa ramaneti in tara in care sunteti?"

Faptul ca limita posibilitatilor este impusa de tine.

| RAY a răspuns:

Eu nu inteleg ce este negativ in ceea ce vrea sa faca mgtow?

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RAY):

Nici eu. Vrea să vină în România cu bani și o mașină și eventual să-și ia o casă nu știu unde...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

... si SA STEA! Daca zicea bai, ma duc muncesc pe rupte si vin imi iau casa, masina, si imi fac o ferma de struti, da, intelegeam. El are impresia ca se duce acolo, vine aici, si din 10.000 EUR o sa traiasca vreo 50 de ani dupa aia.