| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Mai rezistați în România? Ați plecat vreodată pentru un timp mai lung? De ce v-ați întors dacă ați plecat? Ce v-a determinat să rămâneți în țara în care sunteți dacă nu v-ați „întors"?

53 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Pentru ca vreau o viata decenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Majoritatea romaniilor traiesc cu salariul minim, si in multe cazuri si ala Il capata greu. Sau lucra numai un membru din familie. Bine in Bucuresti e alta treaba, dar du-te tu putin prin Moldova.
Este cam esential pentru supravietuirea multora sa plece afara,.
Eu am bani frumusei pusi deoparte, is nefamilist si traiesc mai economic, + is total diferit la mentalitate/perceptii
Dar pentru familisti, banii de Ro, ajung cu greu pentru intretinere, is "fortati" sa mearga afara pentru a strange bani sa faca ceva in Ro.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si ai impresia ca totul e atat de usor? Iti deschizi afaceri Pac-Pac. Usor sa zici greu sa faci. Romania are nevoie de DRUMURI, infrastructura Odata rezolvata problema asta afaceristii straini si-ar indrepta mai mult atentia catre Ro. Generand locuri de munca, pentru toti asa nu ar mai fi nevoiti sa emigreze.

| Sofer a răspuns:

N-am plecat niciodata din Romania si as pleca definitiv din tara asta ca nu mai suport oameni cu mentalitatea de aici... Mai si stau si muncesc de 2 ani pe un salar mizer si nu sunt fericit. Visul meu e sa ma mut in S.U.A.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Sofer):

Ai făcut ceva glume cu colegii/prietenii/familia despre americani, droguri etc? Scria nu știu cine pe Facebook într-o vreme că îți verifică profilurile de pe rețelele sociale, și dacă găsesc „chestii" de astea, nu te lasă să intri. Nu știu cât de real e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fără supărare, dar mi se pare mie sau tu chiar pui întrebări doar ca să te aprecieze lumea?

no hate

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai nu exagera. De multe ori si astia care cistiga binisor peste medie nu au nici o urma de educatie financira, asta e buba. Si daca se duc afara si vin cu 1 mil de euro, tot degeaba. In maxim 3 ani nu o sa mai aiba nici bani de tigari.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca e usor, nu zic. Dar si lipsa de educatieeee...

| Sofer a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Glume nu an facut dar stiu ca pot sa vada profilele utilizatorilor de google sau Facebook, dar de asta nu stiam ca daca gaseste ceva lucruri despre ei ca nu te-ar lasa sa intri.

| qwertpro a răspuns:

Vino sa traiesti in Republica Moldova un an si vei plange dupa Romania.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru qwertpro):

Ce „baiuri" aveți și voi?

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Sofer):

Nu știu dacă-s baliverne, dar mna. Nu sunt sigură de asta!

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru anonim_4396):

Nu. Dar...ști? Dacă te enervez, poți să mă ignori!
„no hate" „man"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Nu,nu,nu,nu mă enervezi, doar că mereu te văd la populare, și mă gândeam „bă ce ajunge asta la populare, are canal de Youtube sau ce?" și ...Mna,îți dai seama

| acerr a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Demential raspuns
hahah

| relian a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Daca a facut glume despre americani,droguri etc spui tu ca nu te primesc americanii laughing scuse dar cati ani ai,asta asa ca idee?
Iti verifica profilu cine anume? Pfff romanii ce gandire naspa mai au,ma refer romanii ce inca locuiesc in RO laughing
Deci dupa tine si altii,americanii sau mai stiu eu cine,nu au alta treaba de facut decat sa te caute pe tine mai stiu eu pe unde daca ai facut glume laughing asa si dupa? Sa nu spui ca ajungi la ala talentaii de la tv laughing
Nu te lasa sa intri asta sigur, in America nu poti intra asa cum te duci in UE laughing
Am intrebat cati ani, in ideea ca poate stiu si eu esti inca la varsta la care inca nu ai inceput sa proicesezi, sau poate daca ai varsta esti o persoana religioasa, ca stii cum e la religiosi aia nu gandesc ei, gandeste popa pentru toti laughing

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru relian):

Am văzut că scria un „nenorocit" d-ăsta pe Facebook. rolling on the floor povești de adormit copii

| LupusDei1993 a răspuns:

Eu am plecat temporar ca sa strang bani, dar dupa cum spunea Arnold Schwarzeneger in filmul Terminator:
"I'll be back!"

| Frank51 a răspuns:

Cine a fost afara stie ca este o diferenta semnificativa. Altcumva te poti dezvolta acolo, financiar. Daca pleci cu familia este greu la inceput, apoi devine rutina. Una e sa fi sclav in tara ta, alta e sa faci peste 20.000 euro pe an afara.

| LPCTSTR a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Ideea cu Rep. Moldova e ca e mai saraca decat Romania iar forma lor de conducere nu tine mai deloc cu ei.
Asta si chestiile la ei sunt extrem, extrem de scumpe. Dat fiind si motivul ca preturile nu se adapteaza iar leul nostru valoreaza 4. ceva la ei.
Doar imagineaza-ti, bananele sunt 17-25 lei moldovenesti si la noi 4-5, si stiu asta pentru ca am un coleg moldoveanwinking

| MihaelaDart a răspuns:

Nu m-aș întoarce niciodată în România pentru a locui, a rămas doar pentru concedii și de a-mi vizita părinții. Anul acesta in iunie am făcut 9 ani de când am părăsit România, mergând ca turist in Grecia. Grecia mi-a devenit a doua casă pentru mine.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru MihaelaDart):

Și cum e viața pe acolo?

| MihaelaDart a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Mult mai bine față de România.