| anonim_4396 a întrebat:

Maica Tereza spunea:
"Daca nu poti hrani o suta de oameni, hraneste doar unul singur." Eu mi-am dat toti banii din buzunar unui om care probabil avea odata mai mult decat mine.Am primit in schimb un zambet si o multumire dar uitandu-ma in ochii lui inlacrimati, mi-a pierit pofta de viata. Ati ajutat vreodata?

Răspuns Câştigător
nony
| nony a răspuns:

Am ajutat, si exact zambetul ala mi-a dat cel mai mare impuls.
Avem o stare de fericire, de inaltare. pot sa zic.ma simteam usor.Stiam ca am ajutat pe cineva, care chiar avea nevoie, fará sa astept nimic in schimb.

5 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Da de multe ori am ajutat cand am putut. Rasplata este una morala si sufleteasca cand faci acte de genul acesta.

| mihaa a răspuns:

Si eu am mai ajutat dar am citit acum 7 ani intr-o carte de rugaciunii de religie catolica si un lucru m-a impresionat foarte mult. Era vorba de sfantul Anton care zicea asa: ajuta semenii dar nu mai mult decat iti permit obligatiunile familiale, sincer m-a impresionat foarte mult acel verset

| canarita a răspuns:

Trebuie sa ajuti si sa nu te lauzi cu asta... daca ajuti o faci pentru sufletul tau si atat...si pentru sufletul celuilalt

| aylyn a răspuns:

Buna! d am ajutat si persoane care mi-au multumit sar si persoane care m-au injunchiat pe la spate. imi place sa ajut imi sta in caracter, am ajutat si material si spiritual. imi place sa ajut si sa vad ca persoana respectiva este multumita de putinu cu care am ajutat.

| malina444 a răspuns:

Ce frumos ai scrislove struck.
da am ajutat, dar multi sau gandit sa profite de pe urma asta
am fost buna de foarte multe ori si prin asta am fost si luata de proasta.