| AnonimMareMareMare a întrebat:

Merita sa te faci ospata in zilele noastre? Ce venit are un ospatar in medie cu tot cu bacsis pe luna?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Merită dacă îți place să servești oamenii. Dacă întrebi de venit, fă-te altceva. care să îți aducă un venit mai mare, nu este de tine.

| RaduRobertRO a răspuns:

Industria HORECA are cele mai mici salarii, meseria de ospatar ar trebui sa fie una tranzitorie, adica sa tinesti mai sus. DA, poti avansa de la ospatar la sef de sala, etc. insa la restaurate mai mari. Cu bacsisul e discutabil, depinde de oras, zona, etc. Nu mai zic ca se obisnuieste inclusiv impartirea bacsisului [ cunosc cazuri pe Valea Prahovei ], singurul avantaj al meseriei este ca zilnic pleci cu bacsisul acasa, deci ai o bruma de bani disponibili mereu, fata de alte meserii unde pana la leafa trebuie sa te chivernisesti.