| Cristall155 a întrebat:

Bună,
Ce credeţi, merită in zilele noastre sa faci o facultate sau nu?

Răspuns Câştigător
| IgnatVictor a răspuns:

Bună.
Când eram în clasa a zecea, un coleg mi-a spus o poveste de când era el clasa a opta. Povestea sună cam așa:
Într-o zi a venit o femeie la el în clasă, în timpul orei de dirigenție. Și, după ce s-a prezentat și le-a comunicat elevilor motivul pentru care a venit la ora doamnei lor diriginte, femeia a spus:
- Cine vrea să se facă medic? Avocat? ETC, ETC.
Toți elevii au ridicat mâna - adică toți voiau o meserie bazată pe facultate. Apoi, cucoana a continuat:
- Cine vrea să fie instalator?
De data asta, nimeni n-a mai ridicat mâna. Iar când doamna respectivă a văzut asta, le-a afișat un zâmbet moale copiilor și le-a spus:
- Vedeți? Dacă vreunul din voi se făcea instalator atunci el era cel mai câștigat. Pentru că, la urma urmei, toată lumea apela la el, căci, teoretic, era singurul.
Mi s-a părut atât interesantă povestea asta, încât am ținut-o minte.
Acum, după părerea mea, nu este obligatoriu să ai o facultate ca să reușești în viață. Dar asta nu înseamnă că trebuie să dai la o parte studiile superioare. Le poți face, bineînțeles, din propia plăcere (cam rar lucru ăsta) sau pentru a căpăta o meserie mai de Doamne ajută - deși asta nu e general valabil, pentru că sunt o mulțime de meserii, ce nu necesită facultate, și sunt foarte bune.
Și, în final, depinde și de tine și de ce vrei să faci în viață. Dacă ai un scop clar, bine fixat în minte, atunci știi singură ce trebuie să faci. Dacă nu, poate că mai ai timp (sau nu) să te gândești. Ai încredere în tine și deciziile care te vor ajuta cel mai mult în viață.
Numai bine.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Multe romance practica prostitutia aia cu facultati au salarii mici si romanii care muncesc ilegal castiga mai bine sau se duc in ameica canada etc. Facultatea e buna sa o folosesti intr-o tara cu salarii bune si putini imigranti respectul creste si seriozitatea e mai mare

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum am mai avea medici, avocati, ingineri, arhitecți, profesori?

| sierra1 a răspuns:

O nu, de ce ai face școală când poți culege in deplină libertate, căpșuni, stând in patru labe in Spania sau cocoșat in Germania la sparangel

| Andreeush a răspuns:

Depinde de facultate.

| Sofer a răspuns:

Merita dacă ești deștept în ceea ce faci.

| Nemessys a răspuns:

Nu e vorba dacă merita sau nu, ci contează ce fel de om ești tu și motivele pentru care faci acea facultatea. Bineînțeles că merita sa faci o facultate deoarece numai asa poți sa ai anumite job uri. Atenție, dacă alegi o facultate NUMAI pentru a avea un salariu mare, sa știu ca faci o greșeală enorma. Trebuie sa faci ceva ce îți place, ce te atrage. Din moment ce o sa îți placa, e logic ca o sa faci și treaba bună și o sa muncești mult, iar asa o sa vina și banii.

E o diferența dintre ala care spune,, eu vreau sa ajut oamenii, sa salvez vieți " și ala care spune,, vreau o meserie respectata, de viitor și bine plătită" happy

| goguPatent a răspuns:

Depinde ce iti doresti de la viata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic că merită dacă îţi place un domeniu anume şi vrei să fi bine pregătit şi să lucrezi în el.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Merită, dar nu chiar orice facultate.

| Michaeel a răspuns:

Merita sa faci facultate, MAI ALES IN ZILELE NOASTRE. Nimeni nu te angajează, mai ales undeva serios și cu salariu mare, dacă nu ai facultate sau master. Sunt puține locuri unde te poți angaja doar cu cele 12 clase. Pe vremuri, sa mai zicem ca să faci o facultate nu era neapărat obligatoriu dar cei care o făceau aveau un bonus. În 2020 nimeni nu te ia în serios fără facultate, și oricum ce pierzi dacă mai faci 4-6 ani de studiu, anii de studenție nu se compara cu nimic laughing

| Peachdelight a răspuns:

Este o concepție gresita sa pui așa problema. Nu contează ce trăim in zilele noastre, contam noi ca oameni sa devenim cea mai buna versiune a noastră, contează sa investim in noi, sa avem cunoștințe, sa ne antrenam creierul. Eu sunt pro la orice înseamnă dezvoltare și ambiții personale iar facultatea e una dintre ele happy