| CristianTentacion a întrebat:

Mi-am cumparat un pistolet glock 26, eu sunt din rep. Moldova si acolo stiti foarte bine ce fel de persoane se afla si am nevoie de aparare, eu il port peste tot cu mine dar puteti sa imi spuneti cand este legal sa il folosesc si de exemplu daca cineva ma amentinta si ma loveste se poate sa il impusc fara sa fiu tras la raspundere?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

"Legitima aparare" se preface ca functioneaza in Moldova, ...ca si in Romania. big grin
Vezi articolul 36 din C.P. al republicii Moldova.
Acolo este specificat "pericol grav".
Cine apreciaza care este "pericolul grav"?
Tu, in conformitate cu enuntul tau: "cineva ma amentinta si ma loveste"?
In cazul asta...folosesti pistolul...intrii la zdup.
"Pericol grav" este sintagma care face din "legitima aparare" o loterie, caci trebuie certificat de martori si stabilit de un judecator.