| anonim_4396 a întrebat:

Mi s-a tot spus să ies în locuri noi, experimentez lucruri noi,cunosc oameni noi pentru că ajută,te încarcă cu energie,ești mai bucuros, încrezător, etc. S-a ivit o ocazie și am acceptat-o cu puțin curaj.
Ieri,în drum spre casa unui prieten, alături de el(traseu lung nou,cartier nou,oameni noi). Stări de neliniște, suspiciuni, confuzie, un pic de nervozitate,nod în gât și în stomac, "în gardă"(gata de atac și apărare pentru orice mică "amenințare"), mici accese de plâns, timpul parcă trecea haotic. Un cerșetor beat tot mă saluta fără motiv și foarte aproape de mine("amenințarea"în viziunea mea). Dacă nu era prietenul să-mi spună că așa face el de obicei, l-aș fi înjurat și luat la bătaie cu umbrela fără milă.
Ajunsă acasă, m-am simțit "stoarsă de energie",apetit ușor scăzut, senzație de "corp greu ca plumbul". Nu e prima dată când trec prin acele stări la "nou",diferă de la caz la caz reacțiile, desigur. Nu umblu atât de mult prin capitală sau în afară,dar din aia ce îmi programez în minte că "Totul va fi bine,o să fie frumos, totul e la locul lui,programat și lămurit.", mintea uneori nu vrea să coopereze cu mine. Sunt și excepții fericite, dar le număr pe degete. De ce nu pot fi și eu normală ca ceilalți? crying crying crying

Răspuns Apreciat de Editori
| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Cel mai important este să fii sinceră, chiar dacă asta înseamnă să îi depărtezi pe unii de lângă tine.Dar așa o să atragi doar persoane asemenea ție.De ce trebuie să fii ca alții? Fiecare este unic în tot.Nu este nevoie să te placă toată omenirea, fiindcă nici tu nu îi placi la rândul tău pe toți.Fiecare persoană are calități și defecte, sau mai bine zis slăbiciuni, căci suntem ființe vii nu aparate electrocasnice, deșii unele persoane ajung să fie manipulate și folosite asemenea lor.Ce este normal sau anormal? Păi asta decide fiecare în funcție de cât îl duce mintea.Așa că doar tu personal știi ce ai accepta sau nu din comportamentul celor ce vor să intre în viața ta.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dietă vegană. Exerciții de Tai Ji Quan. Le găsești pe net,

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Asta faceți și dvs de ani de zile sau ați recomandat așa de suprafață, într-un mod comod ca oricine altcineva? De ce să devin vegană? Ce vină are carnea cu reacțiile mele?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zci să nu devii. Eu zic să încerci treptat. Ca să nu te iei după mine, îți recomand o carte pe care o găsești tradusă în limba română. Michael Greger, Cum să nu mori. Acolo este un capitol special în care este tratată o problematică echivalentă cu a ta, și sunt prezentate studii serioase, pe eșantioane mari de populație, efectuate pe parcursul multor ani. O găsești de vânzare online.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Dar mai lăsați-ma in pace cu cărțile voastre! Doamne Ferește, ce au cărțile alea de sunt atât de preaslăvite?!? Aur?! Diamant?! Altceva in afara de cărți nu știți, sunteți praf și pulbere!

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Văd că ești mereu respinsă. Nu mă miră dacă te porți așa. Te resping și eu. Îți dau bloc acum. O să trebuiască să te rogi de mine ca să revin.

| Freya1 a răspuns:

Si eu sunt anormală ca si tine.Bine,nu ma simt in pericol dar am o stare nașpa in aturaje noi si chiar refuz sa ies.
Ai anxietate, si daca ai putea sa iti faci de fiecare dată curaj ca sa o poti depăși crede-mă ai castiga o nouă viață.Eu inaca sunt acolo si imi plâng de mila ca nu ma vindec.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Crezi că numai tu îți plângi de milă din când în când? Și eu sunt uneori așa. Mă smulge Soarta de sub carapace de dau in disperare și parcă majoritatea îmi merg pe dos, nu in favoarea mea.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inteleg.

| Dismally a răspuns:

Pentru ca nu toti oamenii sunt la fel, unii cauta aventura atlii siguranta, nu trebuie sa te compari cu ceilalti. Pentru a face fata mai usor la astfel de situatii cred ca ai nevoie de "exercitiu", incepe cu lucrurile marunte, fa lucrurile diferit, chiar la tine acasa unde te simti in siguranta. Asa vei putea stapani acea frica de nou, de schimbare, de necunoscut...

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Nu te mai necaji nici la inima nu mai pune nu ai nimic ești normală mai amuzat când ai spus ca erai in gardă gata sal Bati pe ăla cu umbrela )))) numai bine ai grija de tine nu mai pune la inima ești normală

| anonim_4396 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Am fost sinceră. E un răspuns bun, dar nu suficient de clar.

| Pnin a răspuns:

Esti prea absorbita de tine. Te analizezi prea mult.

| XeNo1999 a răspuns:

Fiecare avem un + și un - în viața. Ce faci tu este complet normal. Asta dă dovadă de faptul că indiferent de situație tu ești 100% prezentă mintal.
Ești o persoană care are încredere, dar care este totuși sceptică și asta îți dă un avantaj foarte mare în viața deoarece nu trebuie să ai încredere în toti.

| anonim_4396 explică (pentru XeNo1999):

love struck love struck

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru anonim_4396):

JHONTheADVISOR

Tia răspuns cel mai frumos

| anonim_4396 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Am observat, de ce ai comentat înapoi? Adică sunt prea chioara sau proastă sa văd? Ce îmi insinuezi?

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-ți insinuez nimic El a răspuns mult mai bine ca mine greșeala mea ca am vrut să-ți dau sfat promit ca nu se va mai întâmpla și nu te voi mai deranja numai bine

| anonim_4396 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Bun,te iert.