| anonim_4396 a întrebat:

Miliarde de oameni traiesc si mor cu o constiinta pe care nu o folosesc niciodata, ati incercat vreodata sa ganditi dincolo de tarele pe care le insunueaza gandirea colectiva?
Ati gandit vreodata ca crestinismul a impus ca mod de viata atributele unei gandiri masculine si din cauza asta femeia a pierdut?
Femeia nu trebuia sa se casatoreasca decat virgina, nu trebuia sa se uite la alt barbat, barbatul da, femeia trebuia sa fie acoperita daca se putea de sus pana jos, sa-si ascunda cat mai mult chipul, trebuia sa isi suporte barbatul indiferent ce facea acesta, sa nu ii iasa din vorba, femeia depinde financiar de sot si de membrii familiei, aveti idee cat am evoluat si cat rau a facut crestinismul femeii in societate?
Oare de ce barbatul se simtea atat de frustrat incat a trebuit sa impuna legi atat de drasnice pentru femeie? Ce ascunde crestinismul de exemplu? O perioada a barbatului cu probleme sexuale? orgoliu?

7 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Ateismul a fost optiunea ta dinainte de a afla despre ce reprezinta el? Si sincer, crezi ca propaganda anticrestina aici va avea vreun efect benefic? Te gandesti ca poate luminezi mintea unui copil de 12 ani convingandu-l ca parintii lui l-au invatat prost? Sincer ma indispune mai rau sa citesc asa ceva decat sa-mi vina martorii lui iehova la usa. In India, China, Japonia, ti se pare ca femeia e mai mult favorizata in societate in raport cu lumea crestina? E drept ca o porunca din zece se adreseaza barbatului, mai ales ca lumea de atunci era asa cum era. Lumea in care traiesti acum este una influentata mult de crestinism, ai putea da niste exemple prin care credinta in Dumnezeu ti-a facut un rau personal, ca sa aduci un motiv concret, nu presupuneri legate de vremuri dinaintea noastra?
@nccmn - si daca esti barbat ce "obţiune" ai ales? Sa inteleg ca unii din voi ar dori sa transforme TPU intr-un forum ca cel din link-ul tau?
@Transilvania - multumesc pentru lamurire, ma intrebam de mic care o fi cea mai mare hiba a umanitatii, si daca nu aflai tu probabil nici acum nu stiam. Crestinismul, religie venita din Israel, cum anume s-a impus prin forta in Europa?
Sunteti convinsi ca ar fi necesar sa incercati propaganda antireligioasa pe un website? De ce sunteti convinsi ca e mai buna decat o propaganda religioasa? Doar pentru ca e optiunea voastra? Sau aveti indoieli asupra convingerilor si cautati argumente sau confirmarea altcuiva? Parerea mea e ca diversitatea trebuie respectata. Si liberul arbitru al fiecaruia.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Da, creştinismul este o religie învechită, ca de altfel toate religiile.
Religiile au fost create de bărbaţi într-o lume în care domneşte patriarhatul.
Mai mult, unele concepţii religioase reflectă frustrările bărbatului care nu poate domina femeia în întregime.
Exemple: povestea cu Eva supusă ispitei, mutilările organelor genitale feminine la unele popoare africane, concepţiile misogine ale unui Augustin de Hipona, Toma de Aquino, purtarea higeabului la islamici.
Parcă Platon cu idealismul său pare mai feminist.

Politeismul greco-roman mi se pare mult mai tolerant faţa de femeie în comparaţie cu creştinismul sau cu islamul.

Toate religiile constituie o subjugare a femeii.
Eu, dacă aş fi femeie, aş avea o obţiune clară: ateismul.

Detalii la http://forum.atei.ro/index.php?action=forum
sau
http://sites.google.com/site/wikipedianccmn/ateism

| dorinaugustin a răspuns:

Odata, eu zic ca ai o parere foarte proasta despre crestinism, iar asta denota ca ai acea gandire de grup de care pomeneai! Nu, crestinismul nu este ceea ce zici tu, si este cu totul altceva. iar aici nu vorbesc de religie! Apoi, daca traiesti intr-o anumita societate, ori ea te va modela pe tine, ori tu vei schimba ceva si atunci va trebui sa iesi din tipare impuse de altii si care nu-ti mai sunt de folos sau chiar te impiedica a merge mai departe; dar aici ar trebui mult mai mult spatiu pentru o dezbatere serioasa! sad

| UnuDoiTreiPatru a răspuns:

Adevarul este ca femeia are in mana ei puterea. Oricare mare conducator a avut in spatele lui o femeie. Femeia este ispita, in ochii crestinilor fanatici Diavolul in sine, pentru ca o femeie nu numa creeaza, ci si distruge. Crestinismul, dupa parerea mea e doar un control, exista legi ca sa nu fie haos. Dar asta a fost ieri, astazi exista cat de cat o egalitate.

| profudereligie a răspuns:

Răspunsul nu este chiar atât de simplu, religiile nu sunt din afara noastră, ci izvorăsc din noi, din capacitatea noastră de a interpreta lumea. Este adevărat că religiile de sorginte ebraico-creştino-musulmană sunt cele mai "predispuse" spre misoginism, dar nu trebuie uitat faptul că mai credincioase sunt femeile şi nu bărbaţii.
Două articole ce răspund oarecum acestei întrebări: http://ro.wikipedia.org/....../index.php şi http://profudereligie.blogspot.com/2009/11/sexualitate-si-inmultire.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@profudereligie in absenta altor indeletniciri cand barbatul era la razboi femeile mergeau la biserica, sau inainte de biserica, se strageau si aprofundau legile credintei sa nu uitam ca a fost secole si secole unicul indreptar de etica si supravietuire.
Omul spre deosebire de animale are o psihologie stufoasa (inclinatie spre rau ) pe care nu o poate tine in frau (trebuie sa recunoastem ) si atunci sunt necesare sisteme de coordonare care sa ia decizii in locul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crestinismul este cel mai mare defect al omenirii. Incepand cu subjugarea femeii si, continuand cu instigarea la genocid, crestinismul ( ca si islamismul ) s-a impus prin forta bruta, nicidecum prin gandire sau dare de explicatii maselor. Iubirea, atat de trambitata, ca si leac al tuturor problemelor, este doar o perdea a ceea ce se ascunde de fapt in doctrina acestei religii. Deci, se poate spune ca barbatii erau niste nenorociti brutali, cu prea putine sentimente, fiindca asa erau indoctrinati sa gandeasca la momentul respectiv.