| hypothesis a întrebat:

"Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii." Si persoana care a scris citatul despre cine vorbea/la cine se referea?

5 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

E un alt citat care spune că trebuie să ai ceva în cap ca să-ți poți da seama că ești neînsemnat și că sunt o mulțime de lucruri și multe domenii despre care n-ai habar.
Persoana care a scris citatul, se referea la ultima parte a acestuia, și anume la mințile mici ce discută oameni. Probabil că ai dreptate și că s-a subapreciat singur, lăsându-ne pe noi, restul, să-l apreciem.

| OldSoul a răspuns:

Fiecare percepe diferit sensul acestui citat
Dar cel mai comun cred ca e urmatorul:
Mințile luminate discută idei-Cei destepti creaza discuta teori (filozofi)
Mințile mediocre discută evenimente-Oameni de zi cu zi, discuta despre evenimentele normale cum ar fi plata taxelor problemele la serviciu
Mințile mici discută oamenii-Cei care barfesc alte persoane, era o vorba "Rade ciob de oala sparta" la asta se refera aceasta categorie.

| hypothesis explică (pentru OldSoul):

Stiu la ce se referea, am inteles acel mesaj, insa daca te gandesti putin si ea facea referire la oameni in acest citat, deci s-ar incadra in ultima categorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate la niste vecini. Ori vorbea in general.

| IonutCG90 a răspuns:

Salut. Se referea în mare la soțul ei. Probabil fără să-și dea seama a scos un citat foarte faimos în zilele noastre, a prins bine la public. Cert e că nu prea e adevărat. Există jurnalisti, exista judecatori, exista politisti, exista politicieni, exista pictori, exista oameni de stiri, exista tot felul de meserii si oameni fara "bârfa" lor am avea probleme si mai mari. Cred că se referea la faptul ca uneori erau criticati si a vrut sa indeparteze presiunea din lumea politica.