anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Mintiti?

Răspuns Câştigător
| Mefisto23 a răspuns:

Da, mint! Ma straduiesc sa fac asta de cate ori am nevoie sa ies dintr-o situatie grea, dar situatia asta grea se transforma intotdeauna intr-una comica pentru ca sunt cel mai prost mincinos: ma inrosesc, imi vine sa rad si daca mai rade si persoana pe care incerc sa o mint - atunci incep sa bolborosesc si sa zic "Serios!". Desigur, am uitat sa specific ca minciunile se leaga de chestii marunte, ca ascunsul unui cadou, numarul de beri baute si alte asemenea... big grin Despre ceva serios n-as minti pentru ca nu stiu niciodata unde se poate ajunge.

37 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Da. Dar eu sunt adeptul ¨ minciuni 50% / 50% ¨. Adica jumate jumate cu adevarul.
E pe jumatate gravá cat minciuna adevaratá. dar nici ca incerc sa a stapanesc.Recunosc.sunt pacatoswinking

| psiholoaga a răspuns:

Pfff... Nu prea. Cred ca de-asta oamenii se simt cam stanjeniti pe langa mine. Nu mint ca sa imi acopar urmele, nu mint in relatia pe care o am (si nici nu omit sa ii spun ca ma atrage altcineva, de exemplu), nu mint ca sa fac oamenii sa se simta mai bine. Sa nu ma intrebi daca iti sta bine intr-o rochie despre care ai dubii, ca ti-ai stricat ziua...tongue

| psiholoaga a răspuns:

A, sunt de acord cu mefisto: cand pregatesc cate o surpriza (placuta), mint in legatura cu ea. Altfel nu ar mai asa surprinzatoare, nu? Dar nu cred ca asta intra la minciunihappy

| psiholoaga a răspuns:

Zazu, exceptand situatiile de tipul celei descrise: ca fac un cadou si nu vreau sa afle, ca pregatesc o intalnire surpriza, ca strang bani pentru ceva dragut, nu mint. Iti pare asa de greu de crezut ca poti trece prin viata fara sa spui "Vai, cat de bine iti sta rochia!" si "Nu, nu am baut 3 pahare de votca, ci doar o bere!" sau "Nu am facut eu asta!:-s"? Poate nu inteleg eu intrebarea, da-mi exemplu de cateva minciuni care, in conceptia ta, sunt frecvente si scuzabile.

| psiholoaga a răspuns:

Zazu, vezi viata in alb si negru? Ok, atunci, da, mint. A se vedea situatiile enumerate mai sushappy

| Ana a răspuns:

Doar at cand e nevoiewinking

| Dan a răspuns:

Toata lumea minte, unii mai mult, altii mai putin.

Janina
| Janina a răspuns:

Odata un profesor de matamatica mi-a spus: "tu esti proasta de sincera" si cam asa e...nu pot sa mint straight face
o alta profesoara ne intreba odata: Ce parere aveti despre mine...nimeni nu o suporta, dar toti colegii mei...vai doamna ce mult ne place de dumneavoastra..bla bla.
Cand a venit si randul meu: Mi-e nu-mi place deloc de dumneavoastra! pentru ca tipati la noi si ma intimidati! Nu stiu cat a apreciat atunci profesoara sinceritatea mea, insa cu timpul si-a mai modificat comportamentul fata de elevi, iar acum pot spune cu mana pe inima ca o admit si o respect!

auran
| auran a răspuns:

NU obisnuiesc dar, asta nu inseamna ca nu o mai fac din cand in cand...

| Gabry a răspuns:

Da, mint! Dar numai pentru a ma scoate dintr-o situatie neplacuta apelez la aceasta metoda!

| Gregory a răspuns:

Salutare! De cand am aflat ca acest lucru este pacat, incerc sa evit pe cat posibil minciunile. Dar uneori, involuntar, se intampla sa-mi mai scape. Este bine, totusi, ca am reusit sa constientizez ca minciuna nu duce la nimic bun in final.
"Buzele mincinoase sunt urate Domnului, dar cei ce lucreaza in adevar ii sunt placuti." (Proverbe, 12, 22);
"Cine umbla cu traista cu minciuni n-o duce mult." (proverb romanesc);
"Copiii trebuie sa fuga de minciuna nu din teama ca vor fi pedepsiti daca vor fi prinsi, ci pentru ca Dumnezeu nu ne da voie sa mintim, pentru ca orice minciuna este pacat inaintea Lui." (Sfantul Vladimir, Mitropolitul Kievului);
"Copilul trebuie sa stie ca mai degraba i se vor ierta douazeci de greseli decat o singura ascundere a adevarului." (Rollin);
"Eu spre aceasta M-am nascut si pentru aceasta am venit in lume, ca sa marturisesc adevarul. Oricine care purcede din adevar asculta glasul Meu." (Ioan 18, 37);
"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata! Nimeni nu vine la Tatal Meu fara numai prin Mine." (Ioan 16, 6);
"Fagaduieste numai ce poti da!" (prov. romanesc);
"In orice sa cautam adevarul, numai adevarul este trainic!" (Stendhal);
"Intre toate comorile agonisite, nici unele n-ar trebui sa fie mai pretuite de om decat comorile adevarului..." (Gotthold Ephraim Lessing);
"Nimic nu dezvolta mai mult caracterul ce deprinderea statornica de-a spune adevarul." (R. Bonghi);
"Sunt imprejurari cand ne e ingaduit sa tacem; dar niciodata nu ne este permis sa tradam adevarul cu o minciuna." (Fericitul Augustin);
"Un om in nicio imprejurare nu are voie sa spuna minciuni." (Thomas Carlyle).
In concluzie trebuie sa ne gandim bine de tot inainte de a face afirmatii pentru ca unele pot avea mai tarziu repercursiuni grave asupra noastra. Doamne ajuta!

| georgiana a răspuns:

,, cand este nevoie, da!big grin

| Gabystelistu95 a răspuns:

Cateodata.

| daniDeeDee a răspuns:

Cand e nevoie. big grin

| M4RK a răspuns:

Da cateodata cand trebuiehee hee

| Brotacelu a răspuns:

Da, cand trebuie...

| FearNoEvil a răspuns:

Niciodata. rolling on the floor

| vyol3ta a răspuns:

Da...doar cand este nevoie happy

| alexutzu00791 a răspuns:

Mint deci exist. Scuze iar am mintit

| Linda a răspuns:

F rar, dusa de val. Cand sunt luata repede. Dar pe urma cam rectific. Stii nu a fost adevarat atunci cand am spus ca. Daca cineva ma intreaba de o rochie spun merge, important tie sa-ti placa si nu e super. O fosta prietena imi spunea ca avea principiul de a nu minti niciodata pentru a obtine foloase materiale, ci doar pentru a sprijini pe cineva. Eu nici cu asta nu sunt de acord.

| Linda a răspuns:

@ pentru dumn: super, dupa mine a spune adevarul face mai mult decat a nu fuma, bea, poate si chestia cu femeiele.

| ΔH a răspuns:

Mda, un idiot m-a mintit ca a dat masina peste o persoana la care tineam foarte mult (nu e din familie).
In final tot el a fost cel suparat, ca cica sunt eu prea suparacios si de ce am stat suparat pe el cateva zile.
Cu chestia asta este de glumit cumva?

| angella1972 a răspuns:

Dupa cum spunea monik columbeanu, exista minciuni albe si minciuni negre. da, recunosc...mai mint si eu, dar cine spune ca nu minte niciodata... e cel mai mare mincinos

Răspuns utilizator avertizat
| Alissa193 a răspuns:

Interesant ar fi sa gasesti o persoana care nu minte.Nici nu cred ca exista poate doar bebelusii in fasa, desigur toti mintim in legatura cu anumite situatii!

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

Cand trebuie.
Cand nu am chef de vb cu cineva.

| AprilSundayMorning a răspuns:

Poate da poate nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, in schimb beau, fumez si imi plac femeile.

Întrebări similare