| ginnnin a întrebat:

Noi arătam in real la fel cum arătam in pozele făcute cu camera de pe spatele telefonului? Eu arăt foarte urât cu camera de pe spate, am un ochi mai mic si mai jos decât celălalt, gura strâmbă, un obraz mai mare decât celălalt si zâmbetul îmi arătă oribil, de parcă as fi bătută și toți imi spun ca de fapt nu arăt asa, ca ma deformează camera, dar ei arată identic cum arată in poze. Mă gândeam ca imi spun asta doar ca sa nu ma simt prost, nu știu ce sa cred, nu am cum să arat diferit in poza făcută cu camera de pe spate când toți ceilalți arata identic.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Arăti asa cum esti. Asta e.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu.Asa cum ai observat deja, camerele de la telefon deformeaza destul de mult, in special cea de selfie. Tu te percepi diferit fiindca stii foarte bine cum arati.Dar probabil ca ceilalti spun exact acelasi lucru despre tine, ca arati la fel si in realitate si in poze. Fa un exercitiu si intreaba-i pe prietenii tai daca ei considera ca in selfies arata bine, sau daca lentila le deformeaza trasaturile.

| relian a răspuns:

Depinde in ce postura ai fost prinsa de camera, ce gesturi ai facut in momentul ala.
Cel mai bun este sa faci poze asa instantaneu, adica sa nu stai, sa nu fii pe faza cum se spune.
Cind stai sa fii pregatita, se pare chestia aia dea da cit mai bine, faptul ca te concentrezi sa nu iasa rau, face ca expersia chipului sa fie alta decat cand esti relaxata.
Asta este cuvintul cel mai bun, esti crispata, nu esti relaxata si de aia iese poza asa, dar la momentul ala asa arati laughing poate oamenii nu vad asa pentru ca este o chestie de fractiune de secunda, ochiul uman, merge cred ca pe 24 de cadre, camerele vad chestii mai multe.
In sf ceva genul asta ar fi, parerea mea.Nu este vorba de rezolutie ce spune cineva pe aici, este vorba despre cadre pe secunda, ochiul omului percepe mai putine decat camera foto sau a telefonului.

Cind esti cu cineva si vorbesti esti relaxata, omu nu sta asa secunda de secunda sa iti vada expersia chipului, uite ca camerele foto surpind si experesii mai altfel.
Este real, doar ca oamenii nu vad in felul ala.

| VelicanEmilia a răspuns:

Sunt oameni care sunt foarte frumosi in realitate, dar care nu-s fotogenici. Si altii care desi is urati, da bine-n poze. Oricum lentila teledonului nu se compara cu ochiul uman, care e capabil sa vada la o rezolutie de 576 megapixeli.
In plus camera telefonului, ca si oglinda de altfel, distorsioneaza mult.