| Anca a întrebat:

Nu-i chiar o intrebare. E mai mult o sugestie.
Spuneti fiecare - care urmati deja o facultate in domeniul in care doriti sa lucrati pe viitor, sau care ati ajuns deja sa faceti meseria pentru care v-ati pregatit. ce probleme ati intampinat, ce greutati, cum a fost drumul pana acolo.
Si eu sunt curioasa pentru mai multe domenii, nu unul anume.
Asa am putea ajuta tinerii elevi, sa analizeze lucrurile si sa isi dea seama daca ceea ce vor corespunde cu capacitatile si vointa lor.
Ca eu tin minte ca, atunci cand eram in generala si liceu, ma atrageau anumite meserii, dar numai pentru ca ofereau un NUME.
Imi placea cum suna : jurist, avocat, notar. Dar nu m-am interesat prea bine despre ce e vorba si in final nu mi-a placut.
Bine, am terminat facultatea, dar a trebuit sa ma reprofilez.

Ce puteti spune despre meseria pe care v-ati ales-o sau o aveti deja?!

1 răspuns:
| Seline a răspuns:

Si eu sunt tot jurist (in devenire), e tot ce mi-am dorit, inca din liceu imi facusem planuri, ma vedeam in fata judecatorului cu dosarul penal in mana.
Sunt mandra de facultatea pe care o urmez si sunt sigura ca daca iti place intr-adevar ceea ce faci devine mult mai usor pe parcurs.
Succeshappy