| anonim_4396 a întrebat:

Nu inteleg de ce lumea eticheteaza oamenii retrasi.De ce catalogheaza oamenii fara sa-i cunoasca?

Eu,spre exemplu,sunt considerata ciudata pentru simplul fapt ca ascult muzica rock,in scoala,mai exact in timpul pauzelor, ascult muzica la casti deoarece nu am ce discuta cu manelistii (cocalari si pitipoance).Ei sunt cei lipsiti de caracter si totusi eu sunt cea care are de suferit deoacere nu am spiritul turmei.Sunt mai multe la mijloc insa doar astea mi-au venit acum in minte.Mai nasol este ca "datorita" caracterului meu nu am pe nimeni, am ramas fara prieteni.De fapt,nici nu stiu daca am avut vreodata prieteni.

P.S. : Stiu, sunt o frustrata.

10 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Comportamentul critic de genul e în firea "turmei". Sunt situații obișnuite pentru societatea actuală. Mai bine stai singură, dezvoltând activități plăcute și utile dezvoltării tale ca persoană decât cu prieteni falși. Este imposibil să nu întâlnești într-un punct al vieții pe cineva cu care să ai lucruri în comun.

| thegatekeeper a răspuns:

Oamenii eticheteaza sau isi dau cu presupusul intotdeauna despre ceilalti, in special daca acestia ies din tipare, intr-un fel sau altul. Ce e chiar si putin diferit de majoritate este privit cu o oarecare suspiciune sau ridiculizat. Prietenii adevarati sunt extrem de rari, dar e posibil sa intalnesti pe cineva cu care sa ai ceva in comun, la un moment dat. Chiar si asa, din punctul meu de vedere e de preferat sa stai singur si sa iti vezi de treaba, decat sa te prefaci ca esti ca ceilalti doar pentru a te integra sau doar pentru a scapa de comentariile lor. Sunt o multime de activitati si hobby-uri pe care le poti desfasura singur.

| CataC a răspuns:

Salutari
Lasand frustrarea la o parte, de ce ar incerca cineva sa te cunoasca? E plina lumea de oameni normali si deschisi, pentru ce sa-ti bati capul cu cineva care sta cu castile-n urechi si se considera superioara?
Invata sa te acomodezi in societate, faptul ca n-ai avut niciodata prieteni nu cred ca e din cauza ca au toti o problema, problema e la tine. Orice om normal are macar cativa prieteni.
Daca tu vrei sa fii superioara si ciudata si deosebita, macar asuma-ti consicinetele si nu te mai plange.
Vestea nasoala e ca nu esti cu nimic mai speciala decat nimeni si ca oamenii vor prefera mereu alti oameni comunicativi si deschisi in detrimentul ciudateniilor ca tine.
Poti incerca sa schimbi ceva sau poti astepta sa remarce lumea ce mica minune esti tu si sa iti dea tarcoale.
Multa bafta
P.S. Sper caesti minora, altfel nu te vad bine

| anonim_4396 explică (pentru CataC):

Gresesti.Nu ma consider superioara dar decat sa stau si sa privesc in gol deoarece nimeni nu are nici o treaba cu mine sau pur si simplu nu cred ca ei stiu ca exist, ascult muzica pentru a face timpul sa treaca mai repede.
Vorbesti de prieteni? Ce sunt ei pana la urma? Oameni cu care iti petreci timpul si te distrezi si alte cele.Am avut dar au disparut.Vin si pleaca.
Cum poti tu deduce din cateva randuri ca eu sunt "vinovata" cand nici nu stii intre ce oameni trebuie sa-mi petrec timpul?

Am incercat sa vorbesc cu ei dar daca ei ti-au pus o eticheta nu mai ai scapare.Raspunsuri scurte si seci.Sta cateva momente iar in momentul in care a aparut persoana cu care se intelege "minunat", nici "salut" sau "pa" ca te lasa in urma.Mie imi pare a fi aroganta dar ce stiu eu? Sunt o copila.Tu ce zici?

| RAY a răspuns:

Uite cum tu spui (cocalari si pitipoance) asa si ei te considera la fel, cand tu te vei schimba si vei accepta diversitatea atunci te vor accepta si alti

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Sa accept diversitatea? Tu nu intelegi ca ei eticheteaza fara macar sa vina langa tine si sa vorbeasca cu tine.Sa te cunoasca, sa stie daca esti un om de treaba sau vreun retardat.Ba pardon, ca retardatii sunt ridicati in slavi.Greseala mea.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact faci si tu la fel, fara suparare

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Stii ce este cu adevarat frustrant? Ca cei care arunca cu pietre nu sunt vinovati.Vinovati sunt cei care incaseaza.
Sper ca intelegi ce vreau sa spun.

| neutrino a răspuns:

Asa sunt oamenii inteligenti, platesc tribut inteligentei si culturii lor. Nimeni nu te va intelege, decat persoanele de nivelul tau.

| AtateaConditii a răspuns:

Stiu cum te simti, dar cineva din scoala ta trebuie sa te inteleaga si sa iti faci un prieten, trebuie sa fii foarte retrasa daca nu ai niciun prieten. Incearca sa vorbesti cu colegii macar un ce faci acolo banal ca sa nu te considere rasfatata sau ipocrita, aparentele inseala groaznic, incearca sa le dovedesti ca nu esti asa cum cred ei, doar cand te provoaca...