| Andrei200202 a întrebat:

Nu înțeleg..pe la 4 vin obosit de la munca, ma pun in pat, stau ce stau si nu ma mai pot controla, mi se inchid ochii singuri la ce somn imi este, atipesc de câteva ori cateva secunde dar totusi stau treaz că dacă dorm la ora aia, ma trezesc pe la 19 si dupa până la 1-2 dumneata nu mai pot dormi. Deci, ma chinui să nu adorm, mă duc la baie și mă spăl pe față. Trec orele și se face ora aproape 12 ca acum si nu pot dormi..nu inteleg de ce nu mai am nevoia aia să dorm, mai mereu pățesc asta

Răspuns Câştigător
| aditimus a răspuns:

Ai intrat intr-o rutina de zi cu zi, cand ajungi acasa, mananca si iesi din casa, plimba-te pana seara cateva zile, fa-ti de lucru, viziteaza, orice doar sa nu stai acasa, sa vezi seara cand vi ce somn o sa ai.

1 răspuns:
| Mosotti a răspuns:

Pai daca vii obosit de la munca sculat de dimineata, ca daca vii la ora 16 e clar ca incepi de dimineata, ce ai vrea? Sa sari in sus de odihna? Au mai trecut anii, te-ai mai obosit, obosesti mai repede.
Dormi cum simti tu, daca nu simti nevoia aia e, te-ai odihnit in alea 3 ore pana la ora 19.

Si daca nu dormi noaptea normal ca ti se face somn ziua, e un cerc aici, nu stiu cum a inceput treaba, daca a inceput intai ca ai dormit noaptea si ai inceput sa dormi ziua, atunci asta e.
Daca a inceput cu o insomnie noaptea si de aia ai dormit ziua, atunci va trebui sa te chinui odata sa nu mai dormi ziua, ca sa reiei ciclul bun, deci depinde de situatie.