| Cristi19991999 a întrebat:

Sall TPU, De cand a inceput scoala ma simt obosit cu toate ca ma culc la ora 00 si ma trezesc pe la 10 dimineata, sunt obosit si la scoala si mai ales la orele plictisitoare ma ia somnul, cand ajung acasa pana pe la 22-22:30 nu prea mi-e somn dupa ora aia incep sa casc.Nu e ca si cum nu as putea sa mai stau treaz sau sa dorm pe mine.E bine ca a venit weekendu si mai dorm si eu mai mult.Intrebarea mea este de ce sunt obosit adica inainte dormeam asa poate si mai putine ore si nu imi era somn, inainte ma refer cand am fost in vacanta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dormi enorm de mult si asta duce la somnolenta. Nu trebuie niciodata sa te trezesti dincolo de ora 8, nici macar in weekend. Iar in zilele saptamanii, tinand cont ca e necesar sa dormi macar o ora inainte de miezul noptii si ca 8 ore de somn sunt suficiente, nu ai motive sa te trezesti dupa 6.30-7. restul e leneveala si duce la scaderea inteligentei si a capacitatii de efort.
Este posibil ca situatia sa fie agravata de folosirea TV-ului si a calculatorului in zilele de scoala, sau seara dupa ora 20.00, sau perioade mai lungi de 15-20 de minute pe zi. Incearca sa-ti normalizezi programul de tv, telefon si calculator: in zilele de scoala 15-20 de minute de calculator la doua zile (o zi da si una nu), fara Tv si cat mai putin telefon mobil (1-2 apeluri medii, de 4-6 minute pe zi, maxim 3 sms-uri). In weekend poti sta 45 de minute in una din zile la TV sau calculator, mai ales ca poti renunta complet la mobil. Nu uita ca la ora 20.00 sa inchizi definituv telefonul, calculatorul, TV-ul, laptopul, tableta, etc si sa nu dormi niciodata cu ele in camera

| JohnnyBi a răspuns:

Dormi intre 7-8.30 ore. ce e prea putin nu e bun, ce e prea mult strica. inclusiv la somn.
ai o alimentatie corecta? sa nu fii anemic
ai vitamine si minerale in alimentatie? fara ele ai o senzatie de slabiciune
faci miscare? sau ai rutina somn scoala acasa calculator somn?

| VirusS97 a răspuns:

Fa putin sport. Sa vezi cum ti se reglează problema cu somnul, adormi instant! Nu esti obosit cand trebuie...e problema happy

| N0xEterniS a răspuns:

Ar fi bine sa citesti articolul asta ->> http://sfatulparintilor.ro/......-oboseala/

Totusi, nu mai stiu daca eu am citit undeva, sau mi-a spus cineva dar cica e mai bine sa te culci pe la 22:00 si sa te trezesti la 6:00 decat sa te culci la 00:00 si sa te trezesti la 8:00 :-?
Sa dormi de la 00:00 pana pe la 10:00, ar trebui sa fii perfect odihnit :) Mai citisem undeva ca daca camera nu e aerisita, aer curat, nu stai bine, adica nu e bun patul, cica te trezesti mai obosit decat atunci cand te-ai culcat :))
Eu in timpul saptamanii dorm cel mult 7 ore jumate plus ca 2 zile pe saptamana am ore la scoala de la 8:00 pana la 18:00, deci sunt obosit pshihic si plictisit si plus ca mai stau si la pc vreo 2 ore. Dimineata e un chin, dar pe la 9:00, 10:00 imi revin :D
Daca practicai vreun sport vreo 2 ore pe zi, as fi zis ca e normal sa fii obosit, dar asa nu stiu ce sa zic. Sunt niste simptome cum ar fi oboseala, stare de somnolenta :-?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai ore de recuperat, poate ai prea mult dulce, poate e o psihastenie, iar daca e psihastenie trebuie sa iti accepti si distribui energia asa cum e

| dryft3r a răspuns:

Esti obisnuit sa tot dormi. Scoala-te din pat! Fugi doua ture pana la piata, ia-ti un mar, si vin-o inapoi.

| AndreiRadu00 a răspuns:

Daca maninci pe seara nu cu mult inainte de culcare poate de asta

| tz3ava a răspuns:

Obosesti de la somn, dormi prea mult, fa miscare, obosestete fizic, lasa counteruhappy