| anonim_4396 a întrebat:

Nu mi-a venit ciclul de 1 luna aproape si nu stiu dc.Nu am facut nimic, sunt virgina.De la ce ar putea sa fie?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Sunt mai multe variante.
Prima ar fi ca inca organismul tau nu s-a obisnuit cu noua regula si ciclul inca nu e stabilizat,deci ar putea veni o luna da,doua nu,iar o luna da si asa mai departe.
Daca deja ai ajuns la stadiul la care productia hormonala a organismului tau sa fie constanta si ciclul stabil,atunci sau ai racit la ovare sau ai o mica dereglare hormonala.
Daca ai stat in frig,daca ai obosit,daca te-ai stresat,daca ai facut sau faci vreo dieta, daca mananci pe apucate si nu ce ar trebui, si raceala si dereglarea hormonala au o explicatie.
Daca ciclul tau este stabilizat si intarzie mai mult de 10 zile, este bine si cuminte sa vorbesti cu mama ta si sa stabiliti o vizita la medicul ginecolog.
Doar pentru ca este vorba de un sistem foarte sensibil si nu poti stii ce se intampla acolo.Sa previi e mult mai usor decat sa vindeci.
Sa ai grija de tine,foarte mult,intr-o zi si tu o sa vrei sa fii mamica.
Si, cum te pastrezi, asa te ai!

| TrendyHedgehog a răspuns (pentru greece12):

Nu cred ca e stabilizat pentru. ca eu am 13 ani si in ianuarie se face un an de cand mi-a venit.

| greece12 a răspuns (pentru TrendyHedgehog):

In cazul asta,chiar stai calma,nu ai motive de neliniste.
Daca cumva simti vreo durere,sau te deranjeaza ceva, atunci poti sa mergi la medic.
Altfel, stai linistita!

3 răspunsuri:
| Niakit a răspuns:

Hey, stai linistita. poate fi doar o intarziere de ciclu. si mie mi s.a intamplat sa nu.mi vina 2 luni ciclul si m.am speriat groaznic de tare. mi.era sa nu cumva sa fiu bolnava, dar in nici un caz insarcinata, pentru ca oricum nu am avut nici un contact sexual pana acum. prin urmare, problema o sa se rezolve de la sine, treptat.