| tobethereback a întrebat:

Nu pot iesi nicaieri vara asta, ma simt prost de cand am inceput vacanta. Stiu ca exista probleme mai importante, ca pot parea imatura si chiar n-am nevoie sa mi se aminteasca asta. Ma lamentez degeaba sau nu, n-am niciun prieten, doar cunosc persoane si atat. Cu fostii colegi nu mai vorbesc, actualii locuiesc in alte localitati si nu pot veni in oras, iar cu cei din apropiere nu ma inteleg. Am avut 2 prieteni pe care i-am pastrat o gramada de ani si s-a rupt si legatura cu ei, asa au vrut si n-am putut sa insist numai eu.
N-am unde sa-mi caut prieteni si am ajuns sa-mi fie rusine de familie ca stau numai in casa.
Cum sa scap macar de starea asta? Orice raspuns m-ar ajuta.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Si problema pe care o ai este importantă, in primul rind nu ne ai spus si nouă ce vârstă ai, esti fată? Unde doreai sa mergi in vacanță anul acesta? Si care sunt motivele pentru care nu mergi in vacantă? Multumesc pentru tot, si astept raspunsul tău.

| tobethereback explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt fata si am 15. Voiam sa ies in oras cu prietenii cum fac altii, dar nu am cu cine si sunt nevoita sa stau in casa. Si in fiecare zi sunt deprimata si voiam sa scap de starea asta. Mersi si eu!

| T0T a răspuns:

Asta e, revino-ți și găsește motive de bucurie și în cele mai mici lucruri. Poți face asta.

| RainmakerX a răspuns:

Buna! Ce ai putea sa faci? In curand o sa ajungi la liceu si o sa-ti faci prieteni alaturi de care o sa poti iesi in oras...
Pana atunci sunt de parere ca ar trebui sa-ti gasesti niste hobby-uri sau chiar sa te plimbi de una singura, sa vezi frumusetea lumii care te inconjoara, fie ea una rece plina de rautati si dominata de blocuri sumbre...
incearca sa vezi partea buna in orice lucru iti apare in cale si nu mai fii negativista. O sa treaca...o sa ajungi la liceu si o sa-ti faci prieteni noi.
Incearca sa mai iesi cu vechii colegi daca este posibil...altceva nu prea ai ce sa faci.
Daca parintii isi permit atunci te-ai putea apuca de diverse cursuri sau chiar de un sport...acolo ai intalni persoane noi.
Alte idei nu am.Iesi singura si observa frumusetea lumii chiar daca este plictisitor, gaseste-ti un hobby (ex: fotografia)
Sper ca te-am ajutat!
Succes!

-Blytz-

| KamaSutra a răspuns:

Hey,nu mai fi asa
Incearca sa gasesti motive de bucurie in fiecare lucru mic,te poti plimba si singura,astfel te poti relaxa si poti cauta solutii la aceasta problema.
Incepe sa faci lucruri handmade,cauta pe youtube,sunt o gramada de tutoriale care s-ar putea sa-ti placa.
Apuca-te de un sport,sau incearca o activitate noua:pictatul spre exemplu.
Vei incepe liceul si atunci iti vei face prieteni noi, ai grija insa, apropie.te doar de persoanele cu care ai ceva in comun, nu cauta sa-ti faci prea multi prieteni, eu zic mai bine putini si buniwinking
Si problema ta este la fel de importantahappy