| anonim_4396 a întrebat:

Nu urmaresc stirile...ce se mai intampla cu razboiul rusia-ucraina? Exista sanse sa se extinda si la noi?

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Se moare pe capete din cauza ca vestul pompeaza bani in razboi in loc sa se ajunga la un tratat de pace.
Ministrul apararii Romaniei si-a dat demisia pentru ca nu se poate intelege cu presedintele si conducerea Romaniei si refuza propunerile de pace cu Rusia.
Adica pe scurt Rusia vrea sa restabileasca granitele dinainte de caderea URSS, iar Vestul, adica Europa si Statele Unite prin alianta Nato, vrea sa se extinda catre est si sa controleze Ukraina, pentru ca ii surad resursele bogate ale Ukrainei.
De aici a plecat de fapt razboiul, deoarece Nato a respins cererile Rusiei de a nu se extinde, ceea ce ma face sa ma intreb daca este cu adevarat o alianta de pace sau nu. Rusia a anexat 4 regiuni cheie : Luhansk, Donetsk, Zaporizhzhia si Kherson. Daca ne uitam pe harta, astea sunt situate foarte aproape de sora noastra, Moldova.
Putin nu da inapoi, occidentul nu da semne ca vrea sa negocieze, papagalul de Biden vrea "o Rusie cat mai slaba". Care e pretul? Sangele nevinovat al rusilor si al ucrainienilor, care sunt frati pana la urma. Normal ca exista sanse sa se extinda, din moment ce Iohannis vrea sa ne arunce in cusca cu lei, pe el il doare la basca, daca e groasa, fuge in Germanica lui scumpica. La fel si papagalul de Zelinsky, aluia nu-i pasa nici cat negru sub unghie de oamenii de rand din Ukraina afectati de razboi, ii pasa de functia pe care o are si sa fie un pion bun pentru Nato si U.E.
Cei mai afectati sunt ukrainienii, rusii si est europenii. Asta pentru ca lacomia papagalilor de la Bruxelles a atins cote alarmante.
Nu te uita la stiri, pentru ca e doar propaganda occidentala.
Nu avem de unde sa stim cifre exact, din moment ce se ascund informatiile reale despre razboi.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Merci

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu chiar. Rușii sunt suparati că ucrainenii, ajutati de Occident, cistiga tot mai mult teren. In cel mai rău caz, daca supărarea rușilor ajunge la maxim, putem asista la al III-lea război mondial. Atunci, da.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Continuă. 2. Acum, nu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Continua.
Nu sunt sanse, Rusia este deja slabita, iar prestatia ei militara este de tot rasul.

| Dismally a răspuns:

Rusia nu e capabila sa cucereasca Ucraina, nu are cu ce sa vina si la noi, asta daca vorbim stric de un razboi conventional ca si pana acum, daca se va folosi arma nucleara nu va mai exista loc sigur pe planeta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E război care nu mai interesează cam pe nimeni.

| Jus7t a răspuns:

Stai un pic, ca iti raspund imediat strategii de razboi.