| Furnicuta000 a întrebat:

Nu vi se par amuzante campaniile astea electorale? Adica la mine in oras (unul mic) pe oamenii astia care candideaza pentru primar nu i-am vazut sa-si dea fundul jos din masina nici cand aveau de parcurs un drum de 300m si acum umbla pe strazi pe jos si se fac ca ii asculta pe oamenii pe care nici nu ii bagau in seama inainte

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asa este si va fi dintotdeauna.
Ies si ei o dată la 4 ani, ca să nu uităm ce momâi avem la conducere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nimic nou, așa se întâmplă de cand lumea. Pe de altă parte există destui primari care au destul de des intalniri cu oamenii în timpul mandatului. Primarii de sector din B unii o fac destul de des.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ca o completare pentru cei care se plang sau care se vor plange la acesta inntrebare... mergeti dracu la vot pe 9 iunie ca administratia locala e aia care va impacteaza direct si pe termen scurt si imediat.

| Hyperion7 a răspuns:

Mi se par de-a dreptul penibile, nu amuzante.
Oricum, ne-am pecetluit soarta daca apare vreun gigel la conducere...

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

idea I $€££ pig bio crescuți în parlament

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și la tine în oraș?! laughing)
Wow God, credeam că doar la mine se întâmplă asta. laughing)
Exact același sentiment mă prinsese și pe mine, mai ales că, nu știu cum ești tu și cât ieși din casă, dar eu anul ăsta nu am prea ieșit din casă și de-odată ieșind acum ceva săptămâni cu mama la piață, Jesus, am văzut piața plină cu postere huge și mutre pline de zâmbete false, care chipurile candidează. straight face Îmi venea să vărs. Eram ceva gen "Hai să mergem de aici, că mă obsesc toate afișele astea."
Și nu știu cum e așezarea la tine în oraș, dar la mine nimic nu mere cum ar trebui. straight face Joburi nu prea avem, fabrici dacă e vreuna sau 2 și de abia merg și majoritatea călărășenilor au cam trebuit să aleagă calea "afară" ca să trăiască decent aici. Adică nu zic, un salariu pe ici, pe colo minim pe economie și un job ceva s-o fi mai găsit, dar nu ca să-ți poți face o casă și întemeia o familie. Și tot trist este că din cauză că mulți au plecat și au văzut ce bine e acolo și ce sistem bun e pe acolo, mulți având si viziune și reușind nici nu s-au mai întors. Ori asta a decimat populația mai ales cea română la mine în oraș. Devenind mai mult a persoanelor de etnie rromă decât a românilor. Și nu mă înțelege greșit, nu sunt rasistă. Dar doar că aici nu au prea rămas gipsy goods. Ci doar cei care, sincer, doar ei știu ce fac și pe afară, dar apoi vin și-și fac palate pe aici și mai rău e că, deși ei sunt că "românii sunt rasiști" (ceva ce de altfel nici nu neg complet happy ) dar la mine în oraș mai rasiști sunt tot ei, gipsy, pentru că ei au neam mare și s-au și ajuns, trăiesc toți în palate și de-odată se uită de sus la tine, băștinaș de aici ce muncești cinstit în obârșia ta și te spetești cinstit să pui o pâine pe masă. Și asta e trist. Plus că dacă nu ai nici norocul să pleci sau să te muți măcar în alt oraș și ți-e dat să rămâi aici, nu prea mai ai cu cine socializa pentru că au cam rămas doar ei, iar cum spuneam ei trăiesc doar cu neamul lor. Se căsătoresc în neam, fac copii din sângele lor, stau cu tribul lor, merg pe drum doar cu tribul lor. Și tu pe aici 2, 3 românași rămași, rămâneți fără trib într-un oraș ca al meu. happy Sau și mai rău, chiar dacă tot mai găsești un trib căruia să te afiliezi tot ești în minoritate față de ei.
Și deci da, la mine în oraș, chiar nu face nimeni nimic. Treaba pe aici nu prea merge, decât dacă ai ceva studii superioare și oricum lucri în joburile de stat (spital, poliție, învățământ, ANAF și Judecătorie, primărie) dar și aici, fiind un oraș mic, cam jumătate din oraș intră pe "pilă" sau "recomandare" restul rămân cei din comerț și partea asta de beauty, dar chestii basic, nu te gândi că avem cine știe ce saloane de înfrumusețare ci doar din astea (tuns, pensat, epilat, pus unghii) și cam asta este tot dar și toți aceștia câștigă minim puțin peste minim pe economie. Restul nu mere. happy Pur și simplu nu mere aici. happy
Dar deja m-am resemnat. Eu una am și zis că nici nu-mi bat capul cu votatul. Nu mă duc, căci nu mă interesează nimeni și oricum deja nu dau mari speranțe acestui oraș. Mi-am pierdut orice speranță pentru acest oraș. Ba chiar visam că o să candidez și eu cândva la primărie aici, că poate se mai schimbă câte ceva, dar sincer, apoi mi-am dat seama că oricum nu am skiluri din astea pentru convins și condus și am cam renunțat căci oricum nu prea-mi mai pasă dacă se întâmplă ceva sau nu pe aici, pe la mine prin oraș ci doar visez să plec de aici, într-un loc mai ales unde să mă pot dezvolta pe latura asta artistică, pe care am eu aptitudini, ori asta chiar e imposibil în orașul unde locuiesc eu.

| Standt a răspuns:

Amuzante? Nu. Enervante, penibile. Tocmai pentru ca acum sunt "interesati" de oameni. Adica de voturile lor. Din pacate, prinde la multi.

| popapopica a răspuns:

Si la tine in oras? Ce coincidenta! Dar nu stam in acelasi oras, ca al meu e maricel.
Asta e politica. Din pacate! Si tot din pacate, romanii se lasa pacaliti.

| RedMarr a răspuns:

Cauta naivi. E vorba si de asigurarea unui post bine platit + bani de tocat din bugetul primariei. (in orice oras)Daca locuri de munca nu sunt/nu fac-nu atrag ...Degeaba. Banii UE plang dupa noi, da' cui sa-i pese?!