| Hyacinth a întrebat:

Nu vi se par exagerat de mici salariile in Romania?

10 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

E relativ, depinde de cat consuma fiecare, pentru cineva poate 2000 lei e putin, pentru altul ajunge f bine.
Si pentru altul 5000 sa fie putin, nu putem generaliza.

De ex pentru mine un 1600-2000 euro lunar mi se pare un venit bun.
pana in 1000 sa cheltui cu mancare ce vreau, utilitati si restul, iar 600-1000 sa ramana luanar pentru diverse, sanatate, calculator, haine, un concediu, etc.

| Celcestietot a răspuns:

In compratie cu a tarilor membre U.E. este jalnic de mic, mai mari sunt somajele in tarile de vest, dar, nu Romania isi impune regulile.

| oglindasultanului a răspuns:

Ca si vecinii sai.

| Nirvanaaa a răspuns:

Când încep sa plătesc facturile și rămân cu jumătate atunci îmi dau seama cât e de mic laughing. Raportat la cât muncim și la orele extra neplătite, da, chiar e puțin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de cheltuielile fiecăruia. Mie personal, salariul mediu pe economie îmi este de ajuns. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raportat la preturile alimentelor da, mi se pare. Ca sa îți cumperi un iPhone 12 pro max trebuie sa lucrezi 3-4 luni, dacă mai stai și în chirie si ești fumător e deja clara situația, robie pe fata!

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Da este mic dar dacă sti ce sa faci cu ei posibili sate descurci am muncit recent la spălată covoare doar de Dragul de a muncit in România am relizat enorm de multe am Învățată enorm de mult cât timp am muncit acele 4 zile la spălată covoare am cunoscut viețile multor oameni și mai învățat multe despre viața nu as putea săi răsplătesc in viața mea pe acesti oameni mi-au decât o lecția de viața Adevărată Bine nu stau sa compar acum salariile din Europa cu Ro este diferența serioasă dar și ore multe sa muncește pentru acei bani lucram la un restaurat de la ora 10 pana la 10 nopatea deci meritam pe buna dreptate acei bani munciți aveam pauză când apucam erau mulți clienți și ba chiar uneori ori și eu și colegi mei și mâncam și munceam da nu aveam timp nici sa mâncam

| Celcestietot a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Hai ca primeai la bacsis daca lucrai 12 ore :-D.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Celcestietot):

Da primeam bine înțeles in fiecare săptămâna împărțeam între noi egal

| Eisenheim a răspuns:

laughing deci fara nici o invidie,supărare,nimic,chiar mă bucur să aud că unii au salarii, și alții în euro chiar. Dar sa revenim la realitate, ne dăm doua palme și ne trezim, brrrr ce vis am avut laughing ei bine nu cred că putem zice salarii, am auzit foarte multe persoane care au....nici nu știu cum să le zic, salarii nu le pot numi, deci puțin peste 1000 Ron, sa fim realisti, ce faci cu banii ăștia? Asta îl poți numi eventual mica atenție, nicidecum salar happy iar daca ai un salar foarte mare, de 2000 Ron bineînțeles, poți supraviețui de la o lună la alta, daca nu cheltui peste 65 lei zilnic, gânditi-vă 65! Bineînțeles fac referire aici la muritorii de rând, care sânt cei mai mulți, nu la șefi, ingineri, etc happy