| Joker3134 a întrebat:

Nu vi se pare ca pentru salariile mari si pensiile nemeritat de mari concurenta e mica la școlile de politie? Se intra si cu nota 5 gen la penitenciare

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Salariul ala mare, care nu e chiar asa mare, vreo 7000ron BRUT pe la penitenciare, poate veni intr-o zi si cu un glont in cap, si nu stii cand.

Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La penitenciare nu se prea duce nimeni ca este viata mult mai grea acolo chiar daca soldele sunt mai mari decat la politia obisnuita.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu oricui ii place sa "incaseze" si cate o bataie ocazionala pe langa salariile "mari".

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Joker3134):

Ordinea de periculozitate:
- politist penitenciare
- pompieri
- jandarm
- politist la birou

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Joker3134):

Decat injunghiere si sechele pe viata sau batute dese incasate "dupa colt", mai bine moarte scurta si sigura.
La pompieri, riscul este mai previzibil.

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns:

Problema nu e că nu e concurență (n-aș spune că vreo patru + concurenți pe un loc e puțin!) - ci faptul că acolo se duc toți proștii care nu-s în stare nici să se iscălească. Normal că ăia care iau 5 sunt premianți!

| ziftode a răspuns:

Un politist poate fi lovit pe strada... cateodata
un gardian poate fi oricand batut, injunghiat, omorat, etc.
pentru ca jobul lui e sa tina in custi animale "inteligente" care aproape toti sunt violenti, si au o tona de furie reprimata, si o tona de timp in care nu au ce face altceva decat sa planuiasca, si intr-o inchisoare care e si suprapopulata (deci raportul gardieni/criminali e ORIBIL)

eu as prefera sa fiu politist in Chicago (unde ORICINE poate fi ORICAND impuscat pe strada), decat gardian in rrominica

Răspuns utilizator avertizat
| debarasator63 a răspuns:

Nu mi se pare, iar media mica de intrare iti spune ca sunt foarte putini candidati. Cat despre salarii mari si pensii nemeritat de mari, e greu de tradus (mai ales unora care si-au pierdut pe cineva din familie/prieteni in timpul serviciului).

Răspuns utilizator avertizat