| anonim_4396 a întrebat:

O chestie interesantă. De ce o persoană se simte în largul ei, degajată, sigură pe sine în prezenta străinilor, dar se simte îngrădită și închistată în prezența cunostintelor sau a rudelor?

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Uneori rudele sunt cei mai mari dușmani - te judecă, te critică, te bârfesc etc.

Străinii nu au pretenții de la tine, nu ai siguranță că te observă și te analizează ca o rudă băgăreață, nu te leagă nimic de ei. Chiar dacă îți pun întrebări inconfortabile sau fac comentarii nesimțite, poți în câteva secunde să uiți că există, în schimb rudele sunt mereu acolo ca un bâzâit pe fundal laughing.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Exact asta i-am spus și eu. Deci am dat un răspuns bun, cred... laughing

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Adevărul e că nu-mi place nici una, nici alta. laughing

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cunostintele te cunosc, strainii nu. Inseamna ca vrei sa pari altfel decat esti.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Pentru ca nu iti pasa de părerea lor

suntserios
| suntserios a răspuns:

Că străinii nu pun presiune pe tine

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bună, Rosalia.
În fața rudelor ești mult mai judecat decât în preajma străinilor. Rudele de obicei subliniază defectele fiecăruia, în genul "tu ești prea timid" sau "umbli cu vagabonzi care te fraieresc". Sub etichetele alea, nu poți fi tu însuți, nu poți vorbi despre preocupările tale, nu poți povesti întâmplări care nu se încadrează în tiparul stabilit de... mamaie și cumnatul vitreg a lui verișoara prin alianță a lui unchiul ăla care vorbește aiurea.

| Freya1 a răspuns:

Și eu mai pățesc asta.

Acuma depinde de fiecare și de ce neamuri are.
Cumva fata de persoanele străine nu ai trac pentru ca te simti ok,egal etc.Dar în fata neamurilor dacă mai ai și câțiva din astea ce se dau în grande, ce vor sa te facă de ras, ce povestesc anumite momente penibile, rad de tine sau îți amintesc dacă ai nu ai, ești nu ești e logic sa te simti inconfortabil.

| Hammurabi a răspuns:

Probabil cunoștințe sau rude conservatoare în preajma cărora nu se poate desfășura de teamă să nu fie judecată și interpretată aiurea.

| CostinAlamariu a răspuns:

Probabil se simte judecata de rude.

Cam asa sunt si eu intr-un fel. De fata cu parintii sunt serios si nu prea vorbesc, dar de față cu prietenii sau străinii mă prostesc în voie si spun tot ce-mi vine în limita înțelepciunii. Probabil pentru ca subconstient imi pasa mai mult de parerea parintilor despre mine decat de opinia strainilor despre mine.

Răspuns utilizator avertizat
| ILoveBlackCats a răspuns:

Habarnam. Buna întrebare. Gandeste.te si tu un pic.

| NumănumescBrBr a răspuns:

În prezența străinilor, nu există nicio presiune socială de a fi perceput într-un anumit fel sau de a te conforma.

| MironMihaela a răspuns:

Nu te simti evaluat, se elimina tensiunile, emotiile, conform proverbului..."Nimeni nu e stapan in tara lui"