| dragutzaale a întrebat:

O fata de 12 ani unde o sa lucreze? castiga multi bani /? un lucru bun s rau?

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La 12 ani are DREPTUL la copilărie și OBLIGAȚIA părintelui să aibă grijă de copil!
Pa, pa.

| zdrangoi a răspuns:

Varsta minima pentru angajarea unei persoane este de 16 ani.

Cu acordul parintilor sau al reprezentantilor legali, persoana fizica poate incheia un contract de munca in calitate de salariat si la implinirea varstei de 15 ani, pentru activitati potrivite cu dezvoltarea fizica, aptitudinile si cunostintele sale, daca astfel nu ii sunt periclitate sanatatea, dezvoltarea si pregatirea profesionala.

Este interzisa incadrarea in munca a persoanelor sub varsta de 15 ani.

| Adry05 a răspuns:

Păi i-ar face bine deoarece ar afla ce e munca, dar problema e că nu prea o să găseşti pe nimeni să vrea să te angajeze de la o asemenea vârstă. Şi normal că n-ai câştiga prea mult, abia câştigă adulţii care au experienţă, au şcoală, au vârstă. Tu ce crezi? Că-ţi pică milioanele în cap? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
O fata de 12 ani e bine sa mai copilareasca, are vreme sa tot lucreze de la 16 ani in sus.
Te pup!

| KinderBeeeib a răspuns:

Nu ai unde sa lucrezi la 12 ani decat daca vreun prieten de familie te lasa responsabila cu copiii lui in schimbul a cativa bani dar in rest nu stiu.

| JustRoxanne a răspuns:

Buna! Pai, de exemplu poti fi baby-sitter pr durata vacantei de vara. Castigi ceva bani si eu cred ca e un lucru bun.

| QueenEllie100 a răspuns:

E o tampenie ce zici!

| Gabi2011 a răspuns:

Ii un lucru bun sa lucrezi dar de la varsta de 12 ani nu prea cred... Din cate stiu eu, doar de la 16 ani te poti angaja (pe timp de vara).

Funda happy