| Meme10Meme a întrebat:

Oare cand va ajunge omenirea pe Marte?

15 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Desigur.

| Catrice a răspuns:

Când ne vom modifica genetic ca sa supraviețuim pe marte.

| Meme10Meme explică (pentru Catrice):

Trebuie sa terraformam planeta Marte. Nu este nevoie sa ne schimbam noi.

| Catrice a răspuns (pentru Meme10Meme):

Ar dura mai repede sa ne schimbam noi decât sa schimbi o planeta

| Meme10Meme explică (pentru Catrice):

Acum depinde cum vrei sa ne schimbam... Daca vrei sa ne schimbam astfel incat sa putem respira pe Marte, cred ca e imposibil.

| Theo94 a răspuns:

Probabil pana in 2030 sau 2040.

| Meme10Meme explică (pentru Theo94):

Ma mir ca nu am ajuns pe Marte inainte de anul 2000, ca se putea.

| Theo94 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Probabil nu era interes, si nici destui bani.

| Meme10Meme explică (pentru Theo94):

Poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai e mult.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Probabil,cica pana in 2030 vor ajunge oamenii acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte curand. Dar ca sa populeze planeta si sa traiasca fara masti si costume va dura cateva sute sau mii de ani. Este nevoie de terraformare care dureaza extrem de mult. Trebuie creat un camp gravitational artificial, trebuie aduse bacterii care sa genereze oxigen si atmosfera, trebuie redirectionate asteroizi de gheata sa se loveasca de planeta pentru a aduce apa si a creea mari, aduse multe minerale si elemente chimice pentru a fertiliza solul ca sa putem planta plante care este imposibil acum din cauza solului si al radiatiilor, sunt mai multe de facut.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Da, stiu bine chestia asta dar pana sa se terraformeze planeta oamenii pot sa stea in niste domuri [sau ceva de genul] ca sa o studieze. Eu unul sunt de parere ca oamenii trebuie sa faca eforturi in a crea un habitat locuibil pe alte planete [desi pamantul mai are cca 5 mld de ani]. Eu unul sunt de parere ca omenirea este in pragul dezvoltarii [desi inca exista platisti] si de aceea pariez ca o sa fim o civilizatie care locuieste in mai multe sisteme solare.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Întreabă pe elon musk

| Meme10Meme explică (pentru GraniniCuPiersica):

Ala sa ramana la bitcoinul lui, aproape toate rachetele lui au esuat.