| anonim_4396 a întrebat:

Oare ce problemă au câinii cu bicicliștii? Mai ales câinii de la stane sau acei câini de pe câmp care umblă în haită. Am mers azi cu bicicleta și ca să o scurtez din drum până la pădure, am ales să merg pe câmp și distracția mi-a fost întreruptă brusc de o haită de vreo opt sau nouă câini care veneau din față și ridicau un praf în urma lor în timp ce alergau spre mine de zici că venea mașină. Bineînțeles că nu m-a mușcat nici unul și nu m-au intimidat deloc. Am luat niște bucăți de țiglă ( era niște țiglă împrăștiată pe jos) și am aruncat după ei, apoi luat alte bucăți de țiglă și în timp ce mergeam pe lângă bicicletă și treceam pe lângă haita de câini, ridicam mâna și le arătam ce am și al naibii că lăsau capul în jos când vedeau că ridic mâna în care țineam țiglele.

Am trecut de acea zonă și apoi am dat de o stână. Și acolo erau câini și cică la cioban "nu mușcă, nu mușcă". Adevărat că nu m-au mușcat, dar ce senzație interesantă să te înconjoare trei dulăi și să înceapă să te miroase.

I-am mângâiat pe toți, dar gândiți-vă că eram cu stomacul ghem.

Asta a fost numai un exemplu. Dar câinii parcă au o problemă cu bicicliștii. Te vede mergând pe bicicletă, vine la tine lătrând, apoi te dai jos de pe bicicletă și bate în retragere.

6 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Cainii au mai multe probleme. Cu bicicletele, cu caii si, cum ai zis, cu masinile. Unii sunt atat de prosti, incat nu fug pe langa masini, ci chiar se baga in fata lor latrand.
Tu esti un caz mai fericit. Ar fi bine sa nu repeti experienta, caci s-ar putea sa nu ai acelasi noroc data viitoare.
Un amic de-al meu mergea pe bicicleta si au venit cativa caini, cu intentia sa-l muste. A pedalat rapid, sa scape de ei, dar cainii tot il ajungeau. Din cauza stresului si a neatentiei, a cazut intr-un sant betonat. S-a lovit la cap si si-a rup o coasta. Cu greu a reusit sa anunte ambulanta si a fost spitalizat cateva zile.
E mai bine sa eviti, daca e posibil, zonele cu caini multi atunci cand mergi cu bicicleta.

| brokxy a răspuns:

Ei au problema cu roata care se invarte, de aia cand te dai jos nu mai latra si de aia sar si la masina. Roata care se invarte le provoaca un fel de stimul si ei vazand acea roata care se invarte din ce in ce mai repede vor sa o muste. Asa ies la iveala instinctele de pradator nu stie nimeni de ce naiba dar se zice am citit ca, e deoarece rotiile se invart si asta ii atrage

| Alexandrionelu a răspuns:

Puteai sa o pățești rău. Dacă vrei sa te aperi, uite o idee:
Ia-ți o pompa veche de metal solid și prinde-o in suportul de pompa de pe cadrul bicicletei. Dacă vreun câine vrea sa te muște folosești pompa ca pe un baston telescopic. Dacă e haita de câini, trebuie sa te pui cu spatele la un zid sau un copac și cum se apropie, cum ii pocnești peste bot. Pana la urma vor pleaca.

| acerr a răspuns:

Asta e doar in Romania, cateii din alte tari nu fac asa ceva, ne plimbam pe langa masini si nu le are grija.Ca sa vezi ca in tara asta toti sunt tra la li liiiii

| morfeo a răspuns:

Pentru cainii aia e ca si cum tu ai vedea un ozn. Iti dai seama, cainii aia in mijlocu pustietatii sa vada un strain, ei fiind obisnuiti doar cu ciobanu, nu li se pare in regula. E normal sa se tina dupa tine, interesu lor fiind sa apere turma.

| GicaGigekGica a răspuns:

Nu le plac rotile cred, sau zgomotol pe care il fac acestea laughing #CaineNelinistit