| Marck94 a întrebat:

Oare ce se mai intampla in tara asta? Nu putem duce o viata buna, nu ne permitem orice ce e scump, salariile, pensiile sunt mici. Lucram ca sclavi pentru un salar de ****. Cat mai continua asta? Saracii nu au nici ajutor de la stat... Politicienii dorm si fura, toti hotii fura. Noi suntem fraieri ca votam pe cine nu trebuie. Nu ma mir de taxele, impozite. Preturile sunt mari. Prea multe cheltuieli. Cand o sa facem o schimbare pentru viitorul copiilor nostri si pentru noi?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Niciodata, o sa ajunga plina de tigani tara voastra. Sfatul meu e sa pleci in alta tara din europa sa iti stabilesti rezidenta apoi sa iti schimbi cetatenia, iar cu RO sa fi un calator in vizita

| Laura a răspuns:

Nu te ţine nimeni cu forţa pe un salariu de 1200. Ai şansa să trăieşti cel puţin decent în România, fără prea mare efort, dar dacă te limitezi la manipulator de marfă sau casier la McDonald's, vina îţi aparţine. "Săracii nu au nici ajutor de la stat" - măcar de-ar fi aşa! Dar prea mulţi bani publici se duc pe ajutoare sociale pentru oameni cu "şcoala vieţii care o face toţi băieţii" şi stau degeaba, eventual toarnă şi copii pe bandă rulantă.

| RAY a răspuns:

Chiria cat te costa?

| OldSoul a răspuns:

In '89 l-au ucis pe Ceausescu.
In 2019 ar trebui sa ucidem noi toti politicienii corupti.
Doar asa ar avea loc o schimbare.

Răspuns utilizator avertizat
| MihaiNicu23 a răspuns:

Si mai ales la un salariu de 1231 lei pe luna platesti cas de 500 lei, cass de 202 si alte taxe de 81 de lei, 60 de milioane le pui deoparte daca nu mai platesti alea, aiurea de tot.

Răspuns utilizator avertizat
| Emma30555 a răspuns:

Speranța moare ultima. Mai contează și cu cine votam deși e adevărat ca nu prea avem cu cine. Ar trebui sa ne implicam cât mai mulți și sa facem ceva, ar fi bine sa se nască un lider și sa putem schimba ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica ne întrebi pe noi cand îți iei tu un job mai bun? Descurcă-te!
In tara asta ori te descurci, ori te descurci in alta, ori iti accepti nivelul mediocru si te plângi in continuare ca nu iti da statul.
Mai ai de muncit si avansat in cariera. Asta e realitatea. Daca era Ciolos la guvernare in locul Vioricai Dancila crezi ca gata o duceai tu brusc mai bine? Sau Iohannis care a tot fost vazut ca un Mesia ce ne apropie de nivelul Germaniei ce scula calului crezi ca face daca el e tot timpul prin Miami sau Tenerife?

În viața iti aranjezi singur traiul in general. Si ai de tras, asta e. Zic de omul de rand, nu de șmecheri.

Nu știu nici ce varsta ai, dar daca ești la început in floarea varstei pune mana si extinde-ti orizontul, nu o sa stai toata viata pe 1200 lei sau care va fi salariul minim peste 10 ani.
Începuturile sunt mereu grele.

| JOHN71 a răspuns:

Niciodată nu se va schimba nimic. De ce te miri? Dacă nu-ți place țara, mutăte. E simplu.

Răspuns utilizator avertizat
| JOHN71 a răspuns (pentru Marck94):

Dar cine ți-a spus că duc o viață grea? Stau în Spania de mult timp. Am salar de 2700 de euro pe lună și tot ce fac este să conduc un tir. Sunt super mulțumit, și nu. Nu mă interesează țara aia, România. Pentru mine este inexistentă.

| mgtow a răspuns (pentru JOHN71):

Avem acelasi salariu pe trailer, si sfarsitul de saptamana acasa. Problema e ca nu putem avea o familie aici la cat de proaste sant spanioloaicele si le da drepturi numa pentru ele indiferent ca au salarii mai mici fata de noi

| JOHN71 a răspuns (pentru mgtow):

Adevărat, bine spus.

Răspuns utilizator avertizat