| Meme10Meme a întrebat:

Oare de ce l-o arestat Mateias Corvin pe Vlad Tepes? Din cauza scrisorii falsificate de sasi? Poate ca da. Dar eu cred ca Matei Corvin l-o arestat pe Draculea si din alte motive. Adica,trebuia sa fie un prost ca sa ii creada pe sasi caci Vlad Tepes tocmai ii invisese pe turci. N-avea cum sa se alieze cu ei. Caci, daca Vlad ar fi dorit sa se alieze cu ei nu mai venea la Corvin. Eu cred ca lui Corvin ii era frica de turci si de aceea l-o arestat pe Țepeș. Ce credeti?

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

L-au arestat pentru ca boierii vroiau sa-l termine, nu le convenea ca se punea tepes contra la smecherii hoti si nenorociti.

| Meme10Meme explică (pentru Mosotti):

Și turcii. Matei Corvin a fost un trădător, chiar l-o atacat pe Ștefan cel Mare la Baia. Aproape a murit acolo. Asa ii trebuia. Sa se învețe minte. Lui Matei ii era frica de turci. De aceea l-o arestat pe Țepeș care a ajuns pana în Bulgaria de astăzi. Și peste 120 de ani... Altul a ajuns la Edirne și a fost trădat de unguri. Acel "altul" se numea Malus Dacus.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Meme):

Da, corect.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Scrisoarea nu era falsificată de sași, ci de Înalta Poartă, și e varianta oficială. Dar da, este posibilă și varianta ta. Dar eu am în minte și varianta secretă nr. 3: a trecut sultanul pe la Pesta și i-a promis marea cu sarea lui Corvin, ca să-l închidă pe Țepeș. Deși cea mai plauzibilă variantă este cea oficială.

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Pot fi si combinate. Adica Inalta Poarta i-o aratat asta lui Corvin dar eu cred ca Corvin avea si motivele sale sa-l incarcereze. Lui fiindui frica de turci, nu voia sa ii enerveze.