| DracuIa a întrebat:

Oare de ce unii oameni mananca cartofii sau piureul cu paine thinking
Eu niciodata nu mi-a placut cu paine, doar micii ii mananc cu paine tongue
A si sa nu mai zic ca detest varza murata, imi provoaca greata. Ceea ce insemna ca da sarmalele nu-mi plac laughing decat carnea big grin, sau smantana goala mmm...
Voi consumati multa paine?

46 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna dimineata, draga! happy Da, mananc paine, insa nu foarte multa. Insa pastele fainoase si pireul de cartofi nu le asociez cu paine. In rest, cam orice mananc cu paine. Mie imi plac sarmalele cu varza si smantana, sunt delicioase(din punctul meu de vedere). Dar ma rog. fiecare o, cu gustul lui. Te pup si iti doresc o zi frumoasa si un weekend minunat! kiss

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns:

Da,mananc paine.
Eu nu pot sa mananc mancare fara paine (bine exceptand ce chiar nu ai cum sa ma manci cu paine, supa de pui, un anumit tip de paste etc).
Se spune ca daca vrei sa te ingrasi atunci mananci cartofi cu maine, paste cu paine...
Si ce mancare nu iti mai place tie ia, ca sunt curioasa?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Naty trebuie sa ai grija de ovule sa le hranesti sanatos

| Freya1 a răspuns (pentru DracuIa):

Da cred ca i-a fost dificil mamei tale sa iti gateasca si viitoarei neveste sa te multumeasca big grin

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Ba da interesat esti tu de ovulele mele...

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru DracuIa):

Sti cat este de greu sa faci aproape zilnic altceva de mancare? Apoi daca mai ai si pretenti din astea. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru DracuIa):

Pai cam asta e... Daca nu mananci ce este, ce iti permiti si ce se poate se numeste pretentie big grin

| LPCTSTR a răspuns:

Îţi crează o senzație de saţietate, practic este un plus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Pe moment dar dupã te i-a iar foamea.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

La mine nu este cazul, am spus-o "din experienta".

| Sn4k3 a răspuns:

Genul de intrebare pe care trebuie sa o citesti de 3 ori sa intelegi logica laughing. Mananca cartofi cu paine ca le place, se simt mai plini.

| Lioana a răspuns:

Dacă nu-ți place pâinea nu mânca, oricum se spune că îngrașă. Dar pe de altă parte pâinea integrală e o sursă de fibre foarte necesară organismului. Varza murata de asemenea e necesară organismului, fiind un produs anticancerigen. Am auzit cazuri de vindecare inexplicabilă de cancer in urma consumului regulat de varză murata sau de zeamă de varza murată (moarea).
Mie personal îmi place și pâinea și varza murată. Nu pot să-ți dau o explicație pentru asta așa cum nici tu nu poți să-mi dai motivul pentru care nu-ți plac aceste alimente.
Fiecare mănâncă ce-i place. Nu te mai mira atât. Gusturile nu se discută.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Nimic nu ingrasa, cei care spun asta habar nu au de metabolismul uman, deci organismul consuma energie non stop, ingrasa doar ce mancam in plus, de exemplu x a mancat 2000 de calorii dar consuma 1500 logic ca e pe plus cu 500 de calorii,indiferent ca vorbim de carbo, grasimi, proteine, painea este sanatoasa o consumam de mii de ani, organismul nostru s-a adaptat, poti manca paine de casa ca se gaseste

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru DracuIa):

Cei care sunt slabi in fapt au un metabolism ca energie mai putina decat un gras, adica x care are 60 kg la 1, 70 va consuma cam 1500 de calorii dar y care are 80 de kg tot la 1, 70 va consuma cam 2300 de calorii, asta inseamna ca cei grasi care spun ca manca putin mint sau sunt amenzici, cei slabi au nevoie de multa energie ca sa se ingrase, un 1kg de grasime =7000 de calorii dar in timp daca va manca mult se va ingrasa,proteinele se convertesc cu greu in grasimi,desi e bine sa avem o dieta bogata in carne la inceput de dieta, dar repet carbo, grasimile nu ingrasa, nimic nu ingrasa, in natura nu exista animale obeze.supraponderale oare de ce? ca manca cu limita

| HadesSs a răspuns (pentru RAY):

Stau si ma intreb oare tu cum arati esti gras sau slab avand in vedere ca detii atatea informatii laughing

| HadesSs a răspuns (pentru SilentRain):

Cu tot cu mustata sau fara?laughing fara un pic de burta? ca doar zice ca painea e sanatoasa laughing

| SilentRain a răspuns (pentru HadesSs):

Fara mustata ca e inca la pubertate laughing
Nu mai dau detalii ...caci ma trimite germanul la camera de gazare

| HadesSs a răspuns (pentru SilentRain):

La 28 de ani ce pubertate? laughing

| RAY a răspuns (pentru HadesSs):

Imi place mancarea, trebuie sa slabesc

| HadesSs a răspuns (pentru RAY):

Cand iti place mancare te apuci de sport ca sa folosesti mancarea laughing

| RAY a răspuns (pentru HadesSs):

Alt mit e sportul, cand sau studiat cei care traiesc in africa vs usa nu sau observat diferente in ceea ce priveste de cate calorii are nevoie cei de acolo vs cei din usa, astfel spus dieta e totul, animalele care manca putin traiesc mult mai mult, au un sistem imunitar mai bun, in evul mediu se trata prin inofometare multe boli, cancerul se poate vindeca prin infometare, celule cancerigene sunt sensibile la infometare

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Celulele canceroase sunt anaerobe, ceea ce înseamnă că ele derivă energia lor,... omorarea " bacteriei „(inclusiv prin infometarea de glucoza prin ketoza) si...

https://tratamenteanticancer.wordpress.com/......-secundar/

| HadesSs a răspuns (pentru RAY):

Si atunci de ce mai mananci?laughing Inseamna ca eu trebuia sa mor de mult daca mai mananc de 6 ori pe zi laughing

| HadesSs a răspuns (pentru RAY):

Problema ta e ca traiesti din carti, nu mai crede toate prostiile pe care le citesti laughing

| RAY a răspuns (pentru HadesSs):

Te folosesti de tehnologie, stiinta nu sunt prosti

| RAY a răspuns (pentru HadesSs):

Nu ai inteles raspunsul meu, nu am spus ca mori daca mananci mult, am spus ca cei care manca mai putin traiesc mai mult

| RAY a răspuns (pentru HadesSs):

Nu-mi place mustata, dar imi creste

| anonim_4396 a răspuns (pentru DracuIa):

De geaba fac asta sunt unii slabi care mananca o datã pe zi fast-food dar sunt mai nesanatosi ca un obez care mananca multe calorii dar nimic sanatos, nici o leguma nimic, din care sa isi ia nutrientii.
In fine painea te satura rapid, dar dupã cateva ore tot o sa-ti fie foame, si o sa mananci din nou, pana la urma conteazã toate caloriile la sfarsitul zilei. Dacã mananci de 5 ori 700kcal din care le iei si din Paine multa o franzela pe zi clar ca te ingrasi, legumele, fibrele, carbohidratii complecsi si carnea tin de foame nu painea mai ales ca este un carbohidrat simplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Tu vorbesti de metabolismul bazal, adicã se arde asa daca este sedentar doar organismul consuma atat. conteazã si miscarea zilnica.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

La ce activitate facem in ziua de azi nu prea conteaza asa mult

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Tot se ard cu 400-500kcal in plus doar Nu suntem paralizati.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar si mancarea e bogata in multe calorii

| PersonajFictiv a răspuns:

Regula de 3 simpla... daca shuriken mananca paine cu mici pentru ca ii place combinatia ..atunci cei care mananca cartofi cu paine de ce o fac? thinking
Rezolvati problema avand in vedere ca shuriken mananca smantana si carne dar uraste varza si sarmalele.
9 puncte pentru problema.
1 punct din oficiu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma asteptam sa mananci sorici cu paine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu consum rar pâine. O pâine de 700 g făcută în casă mă ține 6-7 zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consum dar ceva mai rar, daca folosesc cartofi, paste sau orice tip de carbohidrat nu mai folosesc si paine, daca nu merge si painea.
Mai mult doar când mananc unt de arahide, si ma bag la o covrigarie mai folosesc paine.

Velpitar iau maxim 1-2 paini pe saptãmânã.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mananc paine cu mere. laughing)
Nu, nu mananc multa paine. Am zile in care nu mananc deloc paine. Doar atunci cand mananc guacamole exagerez cu painea ( si cam cu tat ci pun pi pita aia laughing ).

| AlexDarius3 a răspuns:

Da' cum să nu, pireu' cu pînie îi viata.

| ValoareLaMinut a răspuns:

Eu consum des paine, si chiar din contra, imi plac sarmalele cu tot cu varza, si detest smantana happy. In fine, stiu ca nu te ajuta cu nimic raspunsul meu, dar ar trebui sa stii ca gusturile nu se discuta