NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Observ, că cei mai mulţi dintre noi nu am dori să fim ca toţi ceilalţi, nici dacă am putea. Ţinem la individualitatea şi libertatea noastră. Până şi cei mai înrăiţi rasişti sau homofobi răspund la o întrebare de genul http://www.tpu.ro/......ntiaza-de/ cu "nu", oricât ar părea de ironic. De ce atunci unii dintre noi, direct sau indirect, încearcă să impună celorlalţi să se schimbe, să fie ceea ce nu sunt, până şi atunci când vine vorba de ceva personal şi inofensiv, cum ar fi rasa, naţionalitatea, sexul, identitatea sau orientarea sexuală? E tot din aceeaşi ipocrizie pentru care torturăm, ucidem şi mâncăm, deşi nu ne-ar plăcea să fim torturaţi, ucişi şi mâncaţi? E tot din aceeaşi lipsă de conştientizare şi empatie? E tot din aceeaşi ignoranţă?
Te consideri îndreptăţit să impui cuiva cum, cine sau ce să fie, chiar dacă prin felul său de a fi nu face rău nimănui?

174 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Referitor la ultima întrebare, fiecare avem felul nostru de a fi, ar trebui să respectăm asta.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu vreau sa schimb pe nimeni, doar mi-e greata de cei care vin pe la spate si dau cu piatra in cap si dispar ca gandacii in gaura fara sa fie capabili sa motiveze sau argumenteze. Este dovada de perversiune si de ura ca nu obtin dragoste cu fosta si neconditonata care este o himera. La fel numai un pervers poate acuza pe cineva de homofobie sau alte lucruri, e ca si cum ai spune cuiva ca uraste arta pentru ca se intampla ca din toate o pictura nu-i place sau nu o apreciaza la cotele cele mai inalte, sau ca nu iubeste animalele daca nu primeste in casa pe masa un caine strain plin de raie si purici. Daca iti place o poezie de Eminescu esti declarat nationalist, daca spui ca E-urile din mancare nu sunt bune esti primitiv, daca spui ca excesul de net nu e bun esti impotriva tehnologiei si inapoiat, daca nu bei si nu fumezi nu esti in rand cu lumea. Vai mama voastra ce lume va construiti voua si copiilor vostri ca va lasati spalati pe creier. Ma gandesc uneori si am avut in viata dovada ca handicapatul dezvolta ura pentru cei normali pentru ca el s-a nascut sau a devenit anormal.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Tii cu tot dinadinsul sa demonstrezi ca esti un gunoi. Au observat si altii, nu trebuie sa faci eforturi. Mai da o "apreciere" sa am la baie pe suportul de hartie.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Vei primi un ignore, motivul nu este " sentimental ", tu oricum nu ai nimic de spus asa ca...

| WaterDrop a răspuns:

Nu poti o schimba o persoana niciodata decat prin exemplul tau multumita instinctului de turma, indiferent daca ii impui sau nu pentru ca acea persoana probabil va face ca tine dar in suflet mereu va ramane la fel.

Este un subiect destul de versatil si interpretabil ce spui tu pentru ca la ora actuala o persoana indeajuns de elevata intelectual stie ca nu are nevoie sa impuna nimanui nimic ci efectiv o poate schimba prin alte cai asa cum doreste ea.

Indreptatit atunci cand persoana respectiva nu este capabila sa`si atinga potentialul optim singura si nici sa gaseasca fericirea pe care o doreste insa o cauta.Suntem indreptatiti sa facem asta atata timp cat nu le schimbam viata in mai rau.

Apoi binele si raul este relativ. Meh, cum spuneam, nu cred ca este o intrebare completa si are foarte multe fete.

| NOname explică (pentru WaterDrop):

Ca să-mi fie mai clar, eşti rasist, misogin, sexist, xenofob sau homofob?

| WaterDrop a răspuns (pentru NOname):

A ef, scuze, chiar trebuie sa citesc total intrebarile. Scuze inca o data, nu`mi lua in seama raspunsul.Continua`ti treaba laughing

| NOname explică (pentru WaterDrop):

...deci să înţeleg că eşti? Tot nu ştiu cum să-ţi interpretez răspunsul.

| WaterDrop a răspuns (pentru NOname):

Nu Nu. Ignore me si continua. O noapte super sa fie de partea ta! happy

| NOname explică (pentru WaterDrop):

Da' de ce să te ignor? laughing

| WaterDrop a răspuns (pentru NOname):

La aceasta intrebare doar.In rest, clar nu trebuie sa fiu ignorat.Am ataaattt de multe de oferiiit!

| NOname explică (pentru WaterDrop):

Bine! big grin

Răspuns utilizator avertizat
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Viata e o jungla. Daca te adaptezi bine... daca nu te mananca cel mai puternic, care reuseste sa se impuna. Trebuie sa fim naivi sa credem altceva, realitatea ne da peste bot daca o facem.

| syd2 a răspuns:

Conform tezelor mele fiecare se lupta pentru el, ca si in lumea animala, doar ca nu ca oamenii. De aceea pentru a nu intra intr-un conflict direct oamenii se sfatuie unul pe altul in ceea ce priveste compatibilitatea, desi aceste "sfatuieli " sunt deseori certe iar prieteniile in care exista astfel de relatii nu traiesc mult. Asta e parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut NoName!

Nu este normal sa ne bagam in viata altora,este de bun simt sa-i lasam pe toti sa fie cum vor,atata timp cat ceea ce fac, nu ne incalca libertatea si nu ne influenteaza noua sau altora viata in rau.
Tine de mine sa plec de langa o persoana daca nu ma simt bine langa ea,iar de ea,sa nu se schimbe pentru ca eu nu simt ca ma pasioneaza modul ei de a fi,pentru ca o sa fie altii care o sa o aprecieze asa cum e.
Cei care vor sa schimbe pe altcineva,sunt doar egoisti, se gandesc doar la ei, cred ca ei au cele mai bune gusturi in materie de orice, cele mai realiste perceptii, etc.Nu au inteles ca oamenii au dreptul la gusturi, si pareri diferite.Ego-ul e ca praful in ochi,fara sa indepartezi praful, nu poti vedea nimic clar, iti intuneca mintea si nu vezi decat foarte putin din ce trebuie, si acel putin, nu te ajuta prea mult, din pacate.

Un inceput de saptamana frumos sa ai!

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Mulţumesc. De asemenea. Şi mulţumesc pentru răspuns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Ms happy
Cu placere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am incercat sa schimb oamenii doar atunci cand vorbeau gresit sau cand ma faceau de ras in public prin comportamentul lor si culmea am reusit, dar in alte privinte nu m-am bagat niciodata, nu prea imi pasa de oameni si comportamentul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ipocrizie nu e sa ucizi si sa mananci animale, ipocrizie e sa numesti asta ipocrizie dupa ce specia ta a facut asta timp de sute de mii de ani ca sa supravietuiasca. Ignoranta e sa te faci ca nu intelegi ca, fara acest proces, care se aplica la toate animalele carnivore si omnivore, tu nici macar nu ai exista. Cum ar fi daca toate animalele ar aplica "ce tie nu-ti place altcuiva nu-i face"? Leii si-ar face abonamente la fast-food, lupii ar comanda la pachet?

Ironia e ca tu vorbesti despre ipocrizie si ignoranta fara sa realizezi ca le si aplici la randul tau. Ne intrebi daca ne consideram indreptatiti sa impunem ceva cuiva imediat dupa ce tu incerci sa impui celorlalti un alt stil de viata. Pentru ca eu asta inteleg cand te referi la ceea ce eu percep ca si normal, adica la consumul de carne, folosind formule care includ cuvinte precum ipocrizie si ignoranta.

Iar incercarea de a impune schimbarea, adica ce incerci si tu sa faci la randul tau inconstient, in timp ce blamezi asta, este un proces perfect normal. Evolutia societatii umane din epoca de piatra si pana in ziua de astazi cum crezi ca s-a realizat? Respectandu-ne alegerile unii, celorlalti? Progresul vine in urma schimbarii, ne schimbam pe noi, incercam sa-i schimbam si pe ceilalti. Daca am fi aplicat respectul aproapelui si in aceasta situatie am stagna sau ne-am dezvolta mult mai greu. Pentru ca oamenii sunt, in mare majoritate, prosti. Iar prostii nu se vor schimba de buna voie, prostii se tem de schimbare si progres. Asa ca pe umerii vizionarilor va sta si schimbarea prostilor, cu sau fara voia lor, asa cum au stat lucrurile dintotdeauna.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

laughing Nici dacă te-aş plăti, nu ai putea să fii mai oportun.

"... oamenii sunt, in mare majoritate, prosti. Iar prostii nu se vor schimba de buna voie, prostii se tem de schimbare si progres. Asa ca pe umerii vizionarilor va sta si schimbarea prostilor, cu sau fara voia lor, asa cum au stat lucrurile dintotdeauna."

Cu partea asta-s perfect de acord şi faptul că o realizezi şi tu, mă face nici să nu mă supăr că atât de agresiv şi arogant te împotriveşti progresului.

Văd că ai folosit aceleaşi clişee, utilizate de majoritatea oamenilor, iar, cum spui chiar tu, "singurul lucru pe care il au in comun majoritatea oamenilor este faptul ca sunt prosti".

Să le luăm la rând:

"Ipocrizie nu e sa ucizi si sa mananci animale, ipocrizie e sa numesti asta ipocrizie dupa ce specia ta a facut asta timp de sute de mii de ani ca sa supravietuiasca."

1. Un lucru nu devine mai puţin greşit şi mai puţin ipocrit, doar pentru că a fost practicat o lungă perioadă de timp de o majoritate.
2. Unii poate au supravieţuit şi datorită sclaviei umane, dar asta nu o justifică şi nu anulează ipocrizia.
3. Când faci cuiva ceea ce nu ţi-ar plăcea să ţi se facă ţie, îţi place sau nu, dai dovada de ipocrizie.

"Ignoranta e sa te faci ca nu intelegi ca, fara acest proces, care se aplica la toate animalele carnivore si omnivore, tu nici macar nu ai exista. Cum ar fi daca toate animalele ar aplica "ce tie nu-ti place altcuiva nu-i face"? Leii si-ar face abonamente la fast-food, lupii ar comanda la pachet?"

Aceeaşi greşeală pe care o face majoritatea: compararea animalelor sălbatice, care nu pot supravieţui fără a ucide, care nu au încotro şi care o fac din instinct, cu omul, care poate perfect trăi fără a consuma cadavre de alte animale, care nu salivează când vede un animal rănit sau un cadavru pe marginea drumului, deci îi lipseşte acest instinct, care are de ales şi care are raţiune, cică, deci o poate folosi.
Documentează-te şi nu selectiv, asta dacă tot nu vrei să fii acuzat de ignoranţă!

"Ironia e ca tu vorbesti despre ipocrizie si ignoranta fara sa realizezi ca le si aplici la randul tau. Ne intrebi daca ne consideram indreptatiti sa impunem ceva cuiva imediat dupa ce tu incerci sa impui celorlalti un alt stil de viata."

Vezi? Iar nu eşti atent, iar ignori, iar refuzi să înţelegi, iar răstălmăceşti ipocrit...
Bănuiam că o să vină unul cu genul acesta de acuzaţii, de aia i-am şi dat şansa să nu se facă de râs, subliniind de mai multe ori: "chiar dacă prin felul său de a fi nu face rău nimănui".
Când la mijloc există o victimă sau mai multe, lucrurile se schimbă. Faptul că impui unui pedofil să nu violeze un copil nu mai e un abuz faţă de pedofil, nu el e victima, el e agresorul. Decizia lui de a viola şi punerea ei în practică nu intră în categoria alegerilor personale - implică o altă persoană fără voia ei. La fel e şi în cazul celor, care abuzează animalele non-umane sau provoacă indirect suferinţa lor, pentru apetitul său bolnav, pentru divertisment, modă sau doar aşa, pentru că pot. Faptul că încerc să le deschid ochii şi să le fac să se oprească din abuzul său nu mă face un agresor. Este un lucru cât se poate de evident.

"Iar incercarea de a impune schimbarea, adica ce incerci si tu sa faci la randul tau inconstient, in timp ce blamezi asta, este un proces perfect normal."

Eu nu încerc să provoc schimbarea inconştient. Eu sunt foarte conştientă când o fac şi sunt foarte conştientă că fix de această schimbare are nevoie lumea, ca să fie mai bună. Este o schimbare spre binele tuturor (poate cu excepţia celor care fac miliarde de pe urma animalelor şi prostiei umane). Stoparea agresiunii nu e o agresiune, e o reacţie de apărare, una perfect justificată şi benefică.

Pe cât de inteligent poţi fi câteodată, krakilla (complimentele mele, apropo), pe atât de uimitor de...naiv poţi fi alte dăţi. Da' nu-i nimic, până la urmă eşti doar...omul. happy

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Bonus, pentru cultura ta generală (sunt multe lucruri care te pun pe gânduri):
http://www.facebook.com/animalfreedomfighter/photos_stream

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

1. Animalele nu sunt oameni, doar oamenii care traiesc cu capul in nori umanizeaza animalele, nu ranim sentimentele animalelor daca le mancam din simplu motiv ca ele nu au sentimente. Asa cum se mananca intre ele, le putem manca si noi. Nu facem nimic impotriva naturii, trebuie sa fii foarte ignorant (si te poti supara cat vrei) sa spui ca e gresit sa manaci animale. E firea naturala a lucrurilor, nu oamenii au inventat consumul de carne, organismele se consuma intre ele de cand au aparut pe planeta. Sa negi un mecanism care a existat dintotdeauna si sa-l compari cu sclavia, e cel putin naiv. Si nu vorbim despre o deviatie sau o inventie a umanitatii, cum ai putea sustine tu prin exxemple care n-au nici o legatura cu situatia, ci de un proces perfect natural si normal.

2. Eu vorbeam despre supravieturie acolo si faceam referire la cum tu ai ajuns acum plina de empatie si compasiune fata de animale dupa ce stramosii tai au infulecat animale la greu. Ca tu sa poti avea optiunea de a ne vorbi noua despre asta acum cei dinaintea ta au consumat carne, asta trebuie sa intelegi. Dezvoltarea creierului uman se datoreaza, in cea mai mare parte consumului de carne, comfortul si optiunea vegetarienilor a ne obosi cu prostiile lor se datoreaza consumului de carne. Existenta ta se datoreaza lucrului pe care tu il blamezi azi. Nu am nici o problema ca vrei sa mananci iarba pentru tot restul vietii, e optiunea ta, am o problema ca imi spui mie si celorlalti ca ar trebui sa mancam iarba pentru tot restul vietii.

3. Buna paralela, consum de carne = pedofilie, oameni = animale. Ce alte exemple pline de profunzime mai ai? Sa cresti animale pentru a le manca nu se numeste abuz. Foamea nu e apetit bolnav, cum ii spui tu, iar hrana bogata in proteine nu e un moft pe care umanitatea si l-a descoperit in infinita sa ignoranta. Una este sa atragi atentia asupra cuiva care chinuie animale pentru divertisment si alta e sa-l bagi in aceeasi oala cu unul care creste animale ca sa hraneasca alti oameni. Lipsa de proteine te face confuza...

4. Despre ce agresiune vorbim? Despre acea agresiune la fel de naturala ca si respiratul? Despre renuntarea la carne ca sa protejam animalele care s-au nascut tot datorita noua, pentru a fi consumate? Despre animalele care nici macar n-ar fi existat in prima faza daca noi n-am fi consumat carne? Schimbarea asta, spre binele tuturor, pe care incerci sa ne-o impui, la ce se refera mai exact? La doua emisiuni pentru vegani in care a fost demonstrat din vorbe ca lipsa carnii din alimentatie ar putea avea efecte pozitive in timp ce toti medicii si oamenii de stiinta recomanda consumul? Ai inceput sa pierzi contactul cu realitatea, sincer! Umanitatea are atatea probleme in zilele noastre, iluzia terorismului, controlul corporatiilor, saracia, foametea, manipularea prin internet, consumerismul necontrolat, etc. Iar din toate probleme existente tu te-ai gasit sa salvezi gainile!

Link-ul ala pe care mi l-ai trimis n-are nici o legatura cu subiectul. Ca mai tot ce ai spus, de altfel...

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Este oribil, dacă chiar gândeşti aşa. Pe mine una, m-ai şocat.
Nici nu ştiu dacă are rost să comentez.
Ai venit cu alte clişee, aberaţii, prejudecăţi şi monstruozităţi. Nici n-am cuvinte...

| UnBroken2016 a răspuns (pentru NOname):

Cred cu tarie ca tu esti ca aia din stanga, nu cea din dreapta :))

https://www.youtube.com/watch?v=RIcfrG9iIak

| NOname explică (pentru UnBroken2016):

Poţi să crezi despre mine ce vrei. Chiar nu mă afectează cu nimic.
Scopul meu e să ajut nişte fiinţe nevinovate, care nu se pot apăra singure, nu să fiu pe placul unui UnBroken2016 sau al oricărui altcuiva.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru NOname):

Stand pe TPU facand propaganda vegana cu siguranta ai sa faci o schimbare majora in lume rolling on the floor. Esti ca feministele alea tembele care cred ca fac o schimbare pentru ca vor sa interzica barbatilor sa fie atrasi de femei frumoase. Doamne fereste sa spuna ceva de femeile din Orient care nu au voie sa conduca sau drept de vot si chestii cu adevarat grave. Dar na, si eu acum, de la cine pretentii. Totusi. si aici sunt foarte serios, cum naiba ajunge cineva in halul asta ca tine? Ai citit 3 randuri online si gata te faci vegana peste noapte? SI eu care credeam ca religiosii sunt tampiti care cred ca sunt mai aproape de Dumnezeu doar pentru ca au citit 5 pagini din Biblie.

| NOname explică (pentru UnBroken2016):

Este amuzant că tocmai tu ai amintit de pretenţii. Chiar mă gândeam că niciodată nu le-am avut de la tine şi nu am de ce să încep acum. Nu mă supăr, atâta poţi.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Monstrule! Sa-ti fie rusine.
laughing

| UnBroken2016 a răspuns (pentru NOname):

Chiar te rog, nu plagia. Alea sunt vorbele mele laughing. Nu esti in stare sa vii macar cu ceva original sad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare ca nu te-a prostit atata stat pe TPU, esti proasta din nastere, vegana ipocrita, ignoranta si patetica ce esti.

Realizezi ca degeaba ma tot stergi, ca nu e greu sa revin cu un nou cont sa-ti dau la ciocul ala de p i z d @ proasta?

| NOname explică (pentru anonim_4396):

BlaBla, dragă, acum îţi înţeleg reacţiile mai bine. Tocmai am dat occidental peste profilul tău de facebook (se pare că amândouă îl urmărim pe Remus Cernea) şi primul lucru care mi-a sărit în ochi, a fost dragostea ta pentru pisici, câini, iepuraşi...şi am înţeles că întrebarea mea http://bit.ly/1Qe3QCS te viza în mod direct şi probabil nu te-ai simţit foarte bine. Indignarea ta şi dezgustul nu sunt îndreptate, de fapt, spre mine. Tu eşti cea care te dezguşti, doar că încă nu ai înţeles asta. Este un proces lung de conştientizare şi acceptare.

Eşti frumoasă şi talentată, apropo, şi mult mai fină decât laşi să se vadă aici (sau mult mai dură decât laşi să se vadă acolo). Complementele mele.

| Coquina5 a răspuns (pentru NOname):

Huh? laughing

ce profil de facebook mi-ai gasit tu mie?

| NOname explică (pentru Coquina5):

Îmi dai acordul tău să-l public aici sau să ţi-l trimit în privat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai normal fah ca nu ai cuvinte, de rahitica ipocrita proasta ce esti.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Mică, înţeleaptă şi dulce. :)
http://www.facebook.com/corina.elena.393?fref=ufi&rc=p

| Coquina5 a răspuns (pentru NOname):

Hai ca m-ai facut sa rad. laughing)
nu sunt eu, desi, culmea, chiar semanam putin la moaca.
nu mai am profil de facebook de vreo 2 ani.
si sincer, nici nu stiu cine e Remus Cernea.
si nici pisicile nu-mi plac.
iepurii imi plac...cu tocanita mai ales.

ai fost tare oricum.

| Coquina5 a răspuns (pentru NOname):

Si mai ales, nu m-as combina cu unul pe care il cheama Curca.

| NOname explică (pentru Coquina5):

Fie cum zici tu. happy

| NOname explică (pentru Coquina5):

Ioi, nu ştiu de ce s-a postat acel link, acum văd. Îl ţinteam pe acesta: http://www.facebook.com/whocarespuntme/videos/813914655404977/ - mică, înţeleaptă şi dulce.
Scuze.

| Coquina5 a răspuns (pentru NOname):

Ai aflat ca imi plac pornachele cu asiatice si filmuletul ala era asa un fel de preludiu pentru mine?

apreciez.

iti arat si eu asta sa fim chit.

http://www.punk.cz/data/USR_001_USR_IMAGES/stop_vegetable_abuse(1).jpg

| NOname explică (pentru Coquina5):

straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am aflat cu stupoare ca unii vegani, inclusiv tu, va hraniti animalul sau animalele de companie tot cu un regim vegan.

http://www.tpu.ro/......e-hranesc/

Ipocrito, ce faci tu nu se numeste torturare a animalelor? Avand in vedere ca le impui, fara voia lor, sa manance ce vrei tu?
Te mai iei de religiosii aia care isi boteaza copiii fara voia lor, esti mai rau ca ei! Asta e deja alt nivel ce faci tu, e torturare colosala, auzi, sa hranesti animalul cu ierburi.
Mai ales ca le impui altora, regimul tau rahitic de viata, deci esti mai rau ca religiosii si martorii lui iehova pe care ii tot critici.

Ar trebui sa fii denuntata la politie, ai noroc ca esti anonima pe aici si nu-ti stim datele personale.
Doar adminii cred ca iti stiu IP-ul, deci si unde stai, si daca au un simt al realitatii si al inteligentei dezvoltat, ar trebui sa-ti trimita politia acasa, si pe cei de la protectia animalelor.

Pot sa postez intrebarea asta ori de cate ori am eu chef, degeaba ma stergi, repostez pana imi raspunzi cum de poti face asa ceva.
Cum de ai tupeul sa ne faci pe noi astialalti urati la suflet, pe cand tu iti torturezi cu adevarat animalele de companie.

Ah inca ceva, daca tot esti impotriva torturarii animalelor, de ce porti blanuri si piele? Nu incerca sa negi, ca iarna nu se iese din casa fara ghete din piele.
Doar ce porti, sosoni crosetati prin zapada?

Stiai ca animalele sunt mai torturate cand participa la fabricarea de blanuri si piei, decat atunci cand sunt omorate pentru a ne hrani cu ele?
Pentru ca sunt jupuite de vii, ca sa fie calitatea blanurilor si pieilor mai mare.

Hai, arunca-ti din dulap toate hainele! Sa iesi iarna afara goala, da?

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ce ne-am face fără trolli? laughing De pe contul tău principal să postezi nu te ţine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Nu e greu sa-ti dai seama cine sunt.
puteam sa-mi pun numele meu cunoscut, ca nu ma feresc de nimic, insa mi-am pus de prea multe ori acel nick si nu mi-l mai accepta.
ultimul nostru dialog pe site (acum o luna si ceva) a fost totusi politicos si am spus ca nu am nimic cu tine si ca nu vreau sa ma cert cu tine, abtinandu-ma sa nu-ti zic vreo 2.
insa chiar ai intrecut masura cu toata ipocrizia asta si cu veganismul asta gretos, si meriti sa fii jignita, si nu am mai putut sa ma abtin si sa fiu politicoasa.
si da, stiam ca ti-am inchis gurita.
cand incepi sa ma faci troll, clar esti KO.
totusi, nu mi-ai raspuns la intrebare.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

A, BlaBla, tu eşti...credeam e un troll obosit (de aici poţi deduce că nu am găsit vreo idee, care să merite un răspuns). Nu-mi puteam imagina că cineva vorbeşte aşa la modul serios.
Parcă te ştiam de un nivel ceva mai superior. Eşti bine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Sunt bine pana vad ipocrizie.
nu pot sa fiu draguta in fata ipocriziei...nimic nu ma agita si nu ma enerveaza mai tare decat asa ceva, pe langa prostie, evident.
iar ipocrizia am aflat de multe ori ca este o ramura a prostiei.
este socant uneori sa aflu ca oamenii pe care ii credeam inteligenti si openminded sa si arate o ipocrizie libidinoasa si sa-mi pierd respectul.
dar asta e! asta e lumea! nu exista oameni perfecti! desi eu nu cer mult, nu am pretentii mari de la cineva, decat sa nu fie prost si ipocrit.
se pare ca e prea mult pentru oameni sa respecte calitatea asta, adica sa nu fie ipocriti.

nu suport oamenii care impun altora ce stil de viata adopta ei.
desi condamn religiosii si veganii, atata timp cat nu devin penibili si stau in banca lor si adopta in liniste stilul lor de viata fara sa-mi impuna mie cu forta ceva, nu am nimic cu ei si ii respect si eu la randul meu.
chiar ai dat dovada pana acum de o fire openminded si mi-a placut de tine.
dar repet, ai intrecut masura si trebuia cineva sa ti-o zica, chiar si intr-un mod mai informal/injurios.
eu zic sa reflectezi bine la ce ti-am zis mai sus.
nu e normal ce faci! asta e abuz asupra animalelor!
mai degraba ma intreb eu daca tu esti bine, chiar nu ma asteptam sa aflu asa ceva din partea ta, sa ti chinui animalul sau animalele in acel mod barbar.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Iară hoţul care strigă "hoţul"? laughing
Sunt ipocrită, inevitabil, în multe privinţe, dar nu mai ipocrită decât am fost până nu demult şi nu mai ipocrită decât toţi cei care comentează pe aici.
Te simţi abuzată în timp ce înfuleci părţi din alte animale? Îmi cer scuze, atunci, că am avut neruşinarea să te trezesc la realitate. Ştiu, să trăieşti în ignoranţă poate fi mult mai plăcut (am făcut-o şi eu nişte zeci de ani de zile). Pozezi în apărătoarea animalelor mele imaginare care suferă de foame, în timp ce nu ai nicio problemă în a provoca suferinţă şi moarte altora. Ai impresia că mă cunoşti şi îmi ştii chiar preferinţele vestimentare (de pielea ecologică nu ai auzit, se pare), dar te aprinzi mereu când cineva îşi permite să te prejudece.
Ca să ştii, "vegan" ţine de tot ce provine din abuzul animalelor, nu doar, aşa zisă, mâncare; deci, evident, sunt şi împotriva torturării şi uciderii animalelor pentru piele, blană, pene, oase, trofee, etc (dacă ai fi atentă la postările mele, ai şti).

Marea majoritatea oamenilor a fost îndoctrinată cu idei cretine, cum că nu pot supravieţui fără carne, lactate, ouă, cum că sunt stăpâni peste toţi ceilalţi, cum că zeul lor a făcut animale special pentru ei, ca să profite de ele şi e perfect justificat să chinuie şi să ucidă pentru poftele lor şi, culmea, eu, care m-am eliberat de aceste doctrine şi nu mai fac parte din turmă, sunt acuzată de un comportament religios.

Dacă chiar doreşti să purtăm vreodată o conversaţie amplă şi serioasă pe tema asta, documentează-te, citeşte-mi toate postările (ca să nu mă mai repet) şi studiază mai profund problema, în loc să-ţi imaginezi bălării şi să mă blamezi pentru ele (asta dacă nu vrei să fii confundată cu un troll).

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Sunt 2 tipuri de animale.
alea bune la gust, si alea proaste la gust, adica animalele de companie.
ca si eu mi-as manca perusul, de exemplu, dar papagalii au gust naspa.

meh, stiam ca te scoti cu pielea ecologica.
nu pacalesti pe nimeni, sigur ai macar o piesa vestimentara fabricata din animale.
asta e major BS, sa fim seriosi.
nu mergi la shopping si controlezi fiecare piesa cumparata sa vezi daca e fabricata din vreun animal.
sunt prea realista ca sa te cred dinpunctul asta de vedere, si pe tine, si pe orice alt vegan preocupat de protejarea animalelor.

nu trebuie sa fiu atenta la postarile tale ca sa stiu, e destul de evident de cand ai inceput cu postarea aia pe site "cat de sanatos mancati?".
ti-am si raspuns atunci, necrezand ca vei incepe sa intreci masura cu sute de linkuri despre subiect, despre ce mananci tu zilnic si sa incepi prin alte postari si raspunsuri adresate multor useri, sa impui acest mod de viata.
nu e nevoie sa te urmaresc, te-am vazut intamplator facand ce spun eu aici, si e de ajuns sa trag niste concluzii.

"Marea majoritatea oamenilor a fost îndoctrinată cu idei cretine, cum că nu pot supravieţui fără carne, lactate, ouă, cum că sunt stăpâni peste toţi ceilalţi, cum că zeul lor a făcut animale special pentru ei, ca să profite de ele şi e perfect justificat să chinuie şi să ucidă pentru poftele lor şi, culmea, eu, care m-am eliberat de aceste doctrine şi nu mai fac parte din turmă, sunt acuzată de un comportament religios."

mai documenteaza-te, cum ti-au spus-o multi pe site, cum a evoluat omul.
si omul pe vremurile alea, nu era prea dezvoltat intelectual, si nu avea acces la informatii despre zei si religie, deci in mare, isi vedeau de viata, de vanatoare, de supravietuire fara sa creada in nimic.
si toti au evoluat si supravietuit consumand carne.

si te inseli amarnic legat de dieta vegana, care, chipurile, daca ar fi respectata cum trebuie, nu ai mai avea nevoie de carne, lapte, oua...etc.
nu exista dieta vegana echilibrata!
suntem diferiti!
nu toti sunt ca tine, de ce nu intelegi chestia asta?
daca tie nu-ti place carnea, lactatele, ouale, daca tu faci fata fara sa le consumi, de ce ai impresia ca toti ceilalti ar trebui sa aiba aceleasi nevoi si preferinte culinare ca tine?

cunosc oameni consumatori de carne ce au hotarat sa tina un regim vegetarian sau vegan, nu mai stiu ce mi-au spus, in principiu fara carne si lactate, si le-a venit rau, le venea sa cada pe strada.
si da, au respectat harneala aia cu "dieta vegana echilibrata". Degeaba!
nu au rezistat fara carne.
cum si eu am mai spus-o, nu rezist fara carne mai mult de cateva zile, si de cele mai multe ori, daca imi lipseste carnea la o masa, simt ca mananc degeaba.
pentru ca-mi place gustul si nu as inlocui-o pentru nimic.

oricum am vorbit degeaba, nu vei intelege ca suntem diferiti, ca avem pofte diferite, si nevoi culinare/ corporale diferite.

cum de exemplu, tie iti prieste fumatul, ai reusit sa devii dependenta, mie imi provoaca greata si dureri de stomac.
fiecare cu corpul sau!

nu doresc sa port nicio conversatie pe tema asta, am citit destule, am vazut destule cat sa-mi fac o idee. Si ideea e ca nu-mi placeti, atata tot.
daca ati fi avut un comportament mai adecvat si lipsit de ipocrizie, nu as mai avea acest dezgust.

lasa-ma pe mine si pe astialalti care consumam carne sa ne imaginam balarii si sa fim niste mizerii de oameni.

now excuse me, ma asteapta o ciorba de rata de tara, mama, abia astept sa-i sparg craniul si sa infulec creierul ala, demn de restaurant de lux.
ai mancat vreodata creier de rata de tara? dumnezeule, e divin...e caviarul taranesc.
apoi ma asteapta un miel bun, suculent, mmmm...

ce sa zic, pofta mare la iarba cu garnitura de buruieni!

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Eşti prost informată şi intenţionată şi tot insişti să persişti în greşeli. Fie cum preferi!

| 6684464 a răspuns:

Pe tine de fapt te deranjeaza cei contra homosexualitatii.
Fi sincer, esti vegetarian?

| ubox7007 a răspuns:

Este vorba despre ceea ce poti face.

| NOname explică (pentru ubox7007):

Fii mai explicit, te rog. Ce exact vrei să spui?

| ubox7007 a răspuns (pentru NOname):

Sincer, este vorba ca poti sa faci ceva si trebuie sa fi realist asupra consecintelor a ceea ce faci. Adica sunt oameni care fura bani de la spitale si au o viata minunata si mor si sunt vazuti ca ingeri (acuma daca nu exista rai/iad iti dai seama), omul ala a putut face acel lucru si nu a fost prins, este treaba ta acest lucru? Nu, daca nu te afecteaza. Ce are daca moare oricine? Crezi ca ceea ce este omorat vrea? Nu, dar asta sunt emotiile lui, a fintei (emotiile sunt chesti chimice in corpul uman, nu cum zic uni idioti spirituali). Deci acel animal simte chesti cat se poate de interioare, numa el, tu numai prin empatie te transpui suferintei lui, empatia este ceva din tine, deci tu alegi sa suferi pentru acel animal care odata mort toata suferinta lui si tot devin nul, 0 pentru el, caci nu mai exista, iar pentru tine, niciodata nu te-a afectat pe tine, la propiu.

Nimeni nu spune nimanui cum sa fie pentru ca asa ii place ei/lui sa faca, ci este vorba de siguranta, te simti sigura intr-un mediu care tu il consideri sigur. Acuma da, eu zic ca in Romania si in orice alta tara ca populatia etnica traditionala sa ramana majoritara (in opinia mea minim 80%), doarece se schimba demografia si sunt multe pericole care pot veni. Dar hai sa lasam asta, ideea este ca fiecare cauta mediul lui ideal si lupta sa il obtina. Evident, karma nu exista daca stii sa ii pui piedica, deci pot sa fac acel lucru si pot suporta consecintele, daca sunt, daca da si vreau si il fac, lucrul este facut, indiferent cat de rau l-ai cataloga tu, pentru ca si raul/binele sunt chesti strict subiective care tin strict de viziuniile cuiva, adica ex: daca X omoara 6 milioane de Y, pentru X (si cei care cred in el) este o treaba bine facuta, pentru restul lumii, nu. Mai ales ca X a fost chiar si vegan, ce om bun, din perspectiva celor care il plac pe X, dar nu si cei care tin cu Y.

In fine, ideea este ca este vorba de multa filosofie si socilogie in raspunsul care ar trebui rezumat asa: Nu, ceea ce nu te afecteaza pe tine, nu te afecteaza, chinul animalelor nu e problema ta, ceea ce rezulta din cresterea si consumarea lor da, emisile de sfera din agricultura necesara intretinerii ind. carnii, etc. Dar nu e asa hipocrit caci este vorba de ceea ce poti face pentru scopul tau, acum asta nu inseamna ca scopul tau nu ar trebui sa fie bun sau sa includa si ceea ce tu vezi ca bine si pentru altii. Frate, este ceea ce este. Fiecare dupa ratiunea lui judeca corect, deci nu exista un sistem absolut, ci mai degraba ceea ce gandeste majoritatea, ceea ce poate fi diferit de ceea ce fizic este bun, fizic ma refer la realitatea fizica. Adica nu prea stiu ce vei intelege din ceea ce am spus, dar sunt grabit incontinuu pana in spetembrie voi fi, asa ca na, poate atuncea iti voi da un raspuns mai pe larg.

| ubox7007 a răspuns (pentru NOname):

Http://hiddenlol.com/lol/73834 intr-un fel cam asta vad eu cand cineva zice ca diversitatea, dupa un anumit nivel este buna.

| NOname explică (pentru ubox7007):

Un lucru am înţeles singur, că eşti foarte confuz în multe privinţe. laughing
M-ai ameţit, sincer, cu incoerenţa ta.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Oricât de ult am vrea să căutăm factori sau puncte comune nu o să reuşim niciodată! DE CE? Suntem diferiţi!

| Nitunitu a răspuns:

Nimeni nu poate face flotari in locul tau. Daca vrei le faci daca nu, nu.

E alegerea ta si te afecteaza numai pe tine, totul depinde de tine si nu deranjeaza pe nimeni.

Te deranjeaza ca altii fac flotari?

| Seven07 a răspuns:

Indreptatit? Niciodata. Ideea mea despre viata e simpla big grinaca nu faci ce vrei de ce mai zici ca e viata ta? Deci, dat fiind ca eu personal NU accept sa imi impuna nimeni nimic, nu as impune nimic nimanui. Fi cine vrei sa fi, indiferent de ce zic restul, fa ce vrei sa faci, iar in caz de probleme fi pregatit sa iti asumi responsabilitatea pentru ceea ce ai facut. Tu esti propriul tau model, da x, y, z sunt poate mai frumosi, mai destepti, mai bine imbracati, poate x are mai multe tipe/tipi, poate y are o masina mai frumoasa sau z are o casa mai mare, la naiba cu ei! Tu iti impui singur limitele si doar tu poti alege cine sa fi, nimeni altcineva. Pentru ca apare chestia aia " Eu imi vad de viata mea, tu iti vezi de viata mea, si ecuatia e gresita ca nu'ti vezi de viata ta ", practic irosesti timp incercand sa creezi ce ti-ar place tie in loc sa apreciezi tot ceea ce ai in fata. Toate bune

Răspuns utilizator avertizat
| HikariAi a răspuns:

Meh. Nu pot spune ca nu am dat sfaturi si chestii de genul, in plus si eu primesc sfaturi uneori si le ascult intotdeauna (mai mult sau mai putin) dar mna, sunt varsator, asa ca, in concluzie nu pot fi schimbat, dar nici nu ma supar daca cineva incearca asta, pentru ca intotdeauna accept persoanele din jurul meu oricum ar fi ele, daca ma deranjeaza pur si simplu nu le bag in seama, dar nu-mi dau cu parerea despre ele. Apropo, ceea ce faci tu acum prin aceasta postare nu e diferita fata de cei care schimba persoane, pentru ca acum critici. Nu crezi ca nu e bine nici sa critici anumite persoane pentru cum gandesc? pentru ca asta e felul lor de a fi si trebuie sa accepti asta. Anyway, daca ai postat asta doar pentru o conversatie si nu ca pe o intrebare, atunci imi retrag "ideea".

| NOname explică (pentru HikariAi):

Din seria: "Nu crezi ca nu e bine nici sa critici pedofilii pentru felul in care isi satisfac poftele? pentru ca asta e felul lor de a fi si trebuie sa accepti asta."

Nu, nu cred.

| HikariAi a răspuns (pentru NOname):

Peste 100-1000 de ani "lumea" va accepta si pedofilii asa cum au acceptat homosexualii, ma crezi? Cine suntem noi sa spunem ce e drept si ce nu e drept? Suntem aceleasi fiinte in aceeasi dimensiune pe aceeasi planeta si in mod normal si logic suntem egali din orice punct de vedere, cine suntem noi sa criticam o alta fiinta? Nu sunt corecte foarte multe lucruri dar totusi... se intampla si consider ca pe mine ma deranjeaza mai mult decat pe tine de ceea ce se intampla pe aceasta planeta si totusi...

| NOname explică (pentru HikariAi):

Ai impresia că o să ne întoarcem în Evul Mediu, de vom accepta violul? (cu pedofilii inactivi nu am nimic)
Poate vrei să acceptăm şi mariaje aranjate între violatori şi victime, între boşorogi şi fetiţe? Îmi place să cred că de boala asta a societăţii am scăpat (chiar dacă unele culturi se ţin cu dinţii de ea).

Trebuie să înţelegi, că atunci când într-o ecuaţie apare o victimă, nu se mai pune problema de a nu critica. Nu mai e o decizie personală. Şi tocmai a închide ochii şi a nu semnala că ceva e greşit este greşit şi iresponsabil. Practic, te face complice.
Cum ar fi ca poliţistul să vină cu o pungă de pop-corn la viol sau crimă, în loc să intervină? Că asta propui.

În fine, poţi să faci cum voieşti, dar eu nu am de gând să tac.

Şi apropo, chiar şi tu, care, cică, eşti împotriva criticii în general, acum ce faci?

| HikariAi a răspuns (pentru NOname):

Ai spus pedofili, nu violatori, e o diferenta laughing)) Eu nu te critic, eu imi spun punctul de vedere si te intreb ca sa-ti aflu opinia, e doar schimb de idei xD Anyway, cu treaba cu violatorii e cu totul altceva, trebuie sa recunosti ca nu are legatura nici cu ceea ce ai spus tu mai sus.

| NOname explică (pentru HikariAi):

Da, că trebuie să fii un geniu, ca să deduci ce se presupune, când se spune "pedofil" lângă "a-şi satisface poftele". Doar nu o să spun de fiecare dată "violator de copii".
Chiar, ar trebui să se inventeze un termen separat pentru pedofilii care trec la fapte, ca să nu mai existe confuzii.

| NOname explică (pentru HikariAi):

"YOU ARE PAYING OTHERS TO KILL ANIMALS FOR YOUR TASTE ADDICTIONS and this pushing of your misguided beliefs, is costing billions of lives of animals, every year, as well as shortening the lives of humans, with so many diseases. you have been brainwashed. you do not need to eat meat or dairy to survive. in fact, the opposite is true. you live healthier and longer as a vegan. YOUR BE-LIE-FS SUPPORT THE ANIMAL HOLOCAUST!"

http://www.facebook.com/......940120569/

| HikariAi a răspuns (pentru NOname):

Sunt de acord cu tot ceea ce ai "spus". Imi plac ideile tale pentru ca sunt de acord cu ele, de multe ori avem aceleasi idei si daca avem idei diferite in anumite cazuri tot imi plac ideile tale dar totusi, tu iti doresti schimbare in acest moment, vrei ca anumite fapte sa te intample, o sa faci riduri din cauza asta xD pentru ca lucrurile nu se pot intampla asa repede cum vrei tu si spun asta pentru ca am impresia ca te gandesti mai mereu la astfel de chestii/idei.

| NOname explică (pentru HikariAi):

Cum spuneam ieri cuiva, eu ştiu că nu voi reuşi să schimb lumea în totalitate şi dintr-o dată, dar asta nu mă opreşte să încerc. Nu pot să stau doar şi să privesc impasibil.
Iar cum orice evoluţie, schimbare de mentalitate, dezindoctrinare începe cu educaţie, încerc câte puţin să-i educ, pe cei pe care pot, să-i pun în faţa unor adevăruri, de existenţa cărora poate nici nu bănuiau (ca şi mine, de altfel, până nu demult).

| HikariAi a răspuns (pentru NOname):

Inteleg. Chiar sunt curios de cum gandesti in multe situatii, mi-ar place sa discut intr-o zi cu tine despre multe subiecte la care ma gandesc uneori. Sper sa am ocazia de a face asta intr-o zi.

| NOname explică (pentru HikariAi):

happy

| Veritas a răspuns:

De ce? Pentru că mulți au răspuns fiind inconștienți de ceea ce scriu sau nu și-au asumat.De ce? Pentru că este vorba despre cât de larg, cât de flexibil poți gândi, despre a putea gândi ''outside the box'', despre a avea o perspectivă vastă deoarece dacă ai toate astea vei avea altă percepție asupra ''diferitului'' și vei înțelege că diferit nu înseamnă greșit.În partea opusă se află cei despre care vorbești tu, plini de stereotipuri, etaloane, standarde impuse de alții ca ''ceea ce e corect și normal'', care îi compara pe toți ceilalți cu ceea ce este acceptat ca fiind corect în mod majoritar, și cine nu corespunde etalonului e greșit.Aș putea adăuga și că ei văd lumea în alb și negru...pentru ei nu există alta cale în afară de cea a așa zisei ''normalități'', da, se pricep să fie conformi cu ce se cere, ei, bigoții.

| NOname explică (pentru Veritas):

He, he, ai cam nimerit-o.