| Silwian a întrebat:

Off....Nu mai inteleg nimic, sa-mi explice si mie cineva.
Vechiul meu cont de Facebook mi-a fost blocat! Mi s-a cerut sa trimit o copie de buletin! Am trimis dar inca nu mi l-a deblocat! Intre timp imi facusem alt cont...dar ieri mi-a fost blocat si asta! Nu inteleg de ce?!((( imi poate explica cineva ce se intampla?)((((

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce-i cu ghinionul ăsta? sad
Se întâmplă acest lucru, atunci când cineva te urăște atât de mult și vrea să se răzbune pe tine, raportându-ți contul. Să nu crezi că cei de la Facebook, din lipsă de altă ocupație, s-au apucat să verifice conturile utilizatorilor, random, fiindcă așa au chef. Ei verifică doar conturile care sunt raportate de alți utilizatori, ca fiind fake.

"... am lasat sa se vada doar foto!"

Nu ai făcut bine. Pentru confirmare, trebuia să fie vizibil și numele complet, dar și data/anul nașterii. Restul informatiilor se puteau acoperi/blura.
Mai mult decât atât, toate aceste date trebuie să corespundă întrutotul cu cele menționate de tine in formularul de înscriere pe Facebook. Poza de profil nu cred că e atât de importantă, ca restul datelor, fiindcă am cunoscut oameni care si-au recuperat contul având doar... floricele/animălute afișate la poza de profil, datorita faptului că aveau celelalte date corecte (nume, anul/data nasterii). Asta e cam TOT ce îi interesează pe ei.

Al doilea cont, făcut intre timp, putea să-ți fie blocat fiindcă:

- fie cei de la Facebook, care se ocupă cu verificarea datelor au constatat că datele celor doua conturi nu corespund
- fie ai folosit acelasi număr de telefon (să știi că se poate crea un cont si fara sa specifici telefonul, ci doar emailul)
- fie aceeasi persoană, care ti-a raportat primul cont, te-a raportat din nou (trebuie să simți cine e și dacă e așa, mai apasă și tu butonul de block!)
- fie, citez: " Încercăm să punem Facebook la dispoziția tuturor, dar NU puteți utiliza Facebook dacă am dezactivat anterior contul dvs. din cauza unor încălcări ale condițiilor sau politicilor noastre."

Verifică-ți emailul/sms-urile si vezi ce răspuns primești din partea lor. De multe ori, au un robotel care oferă mereu acelasi răspuns mecanic. Dar vezi ce zice... Si ai răbdare. Problema se rezolvă in 5-7 zile, rareori in 30 de zile sau deloc (sper să nu fie cazul, dacă ții așa mult să il recuperezi).

6 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

straight face cum sa ceara copie de buletin? Ia da copy/paste la ce zice in vreun mesaj (normal, fara date personale). Tre' sa explice de ce ti l-au inchis.

| Silwian explică (pentru Mădă0611):

De ce nu crezi?)(((

| Mădă0611 a răspuns (pentru Silwian):

E aiurea. Adica pot cere sa iti dai acordul sa te localizeze (asta ca sa iti vanda vreun pont), sa le dai numarul de telefon, dar copie de buletin? Pe bune!? Acolo sunt niste informatii care pot ajunge pe mana cui nu trebuie.

| Silwian explică (pentru Mădă0611):

Bine inteles ca am acoperit zonele cu pricina ...am lasat sa se vada doar foto!))

| floresdemayo a răspuns (pentru Silwian):

Ce-i cu ghinionul ăsta? sad
Se întâmplă acest lucru, atunci când cineva te urăște atât de mult și vrea să se răzbune pe tine, raportându-ți contul. Să nu crezi că cei de la Facebook, din lipsă de altă ocupație, s-au apucat să verifice conturile utilizatorilor, random, fiindcă așa au chef. Ei verifică doar conturile care sunt raportate de alți utilizatori, ca fiind fake.

"... am lasat sa se vada doar foto!"

Nu ai făcut bine. Pentru confirmare, trebuia să fie vizibil și numele complet, dar și data/anul nașterii. Restul informatiilor se puteau acoperi/blura.
Mai mult decât atât, toate aceste date trebuie să corespundă întrutotul cu cele menționate de tine in formularul de înscriere pe Facebook. Poza de profil nu cred că e atât de importantă, ca restul datelor, fiindcă am cunoscut oameni care si-au recuperat contul având doar... floricele/animălute afișate la poza de profil, datorita faptului că aveau celelalte date corecte (nume, anul/data nasterii). Asta e cam TOT ce îi interesează pe ei.

Al doilea cont, făcut intre timp, putea să-ți fie blocat fiindcă:

- fie cei de la Facebook, care se ocupă cu verificarea datelor au constatat că datele celor doua conturi nu corespund
- fie ai folosit acelasi număr de telefon (să știi că se poate crea un cont si fara sa specifici telefonul, ci doar emailul)
- fie aceeasi persoană, care ti-a raportat primul cont, te-a raportat din nou (trebuie să simți cine e și dacă e așa, mai apasă și tu butonul de block!)
- fie, citez: " Încercăm să punem Facebook la dispoziția tuturor, dar NU puteți utiliza Facebook dacă am dezactivat anterior contul dvs. din cauza unor încălcări ale condițiilor sau politicilor noastre."

Verifică-ți emailul/sms-urile si vezi ce răspuns primești din partea lor. De multe ori, au un robotel care oferă mereu acelasi răspuns mecanic. Dar vezi ce zice... Si ai răbdare. Problema se rezolvă in 5-7 zile, rareori in 30 de zile sau deloc (sper să nu fie cazul, dacă ții așa mult să il recuperezi).

| Sofer a răspuns:

Ai cont real? Pentru ca nu cred ca ți-l poate bloca asa din senin.

| Silwian explică (pentru Sofer):

Da ..foarte real adica cu numele real!