| roby223 a întrebat:

De ce Olanda se mai numește și Tarile de jos? Si de ce Tarile ai nu tara de jos? Care ii explicația?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

In totalitate teritoriul inglobeaza 12 provincii,
plus 3 insule (care inainte faceau parte din Antilele Mici): Bonaire, Sfântul Eustasie si Saba.

De ce Tara (Tarile) de Jos?
Pentru ca inaltimea conteaza laughing

The Netherlands' highest point, the Vaalserberg, in the extreme southeastern corner, rises to 1, 053 feet (321 metres)

Intregul teritoriu al acestor 12 (sau mai nou 15) provincii/zone este denumit neoficial Olanda, in special in limba romana.

Insa in fapt, Holland (Tara Lemnului) era doar zona din partea de vest a Tarilor de Jos.

| roby223 explică (pentru NLS):

Mulțumesc pentru clarificare

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Țări formând Regatul Țărilor de Jos :
-----------------------------------------------
1 Aruba
2 Curaçao
3 Regatul Țărilor de Jos
— Bonaire
— Saba
— Sint Eustatius
4 Sint Maarten

mai vezi aici dacă vrei detalii

https://ro.wikipedia.org/wiki/Regatul_%C8%9A%C4%83rilor_de_Jos

| goguPatent a răspuns:

Olanda nu e o tara in sine. E doar o porțiune din Netherlands. Mai multe tinuturi precum Olanda formeaza Regatul Tarilor de Jos. Sau Netherlands sau asa cum o cunoastem noi si o denumim gresit Olanda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi numele original e Nederlands care așa se traduce.

| tonyc7 a răspuns:

Tarile de Jos, in mod normal inseamna Olanda + Belgia + Luxemburg. Asta era adevaratul teritoriu al Tarilor de Jos pana cand Belgia a decis sa se faca stat aparte. Desi nu exista popor belgian si nici limba belgiana. Doar natiune belgiana, vorbitoare de olandeza si franceza.