| gemeni6226 a întrebat:

Omul oboseste mai repede daca incepe ziua stind pe scaun in birou sau daca lucreaza fizic? Ce ar fi optim din 8 ore, cit stat pe scaun si cita activitate fizica? Ce e mai bine pentru coloana vertebrala?

Răspuns Câştigător
| Lupică27 a răspuns:

Cunosc pe cineva care face munca de birou si zice ca e mereu obosit. Am facut si munca fizica si munca de birou vorba aia si cu mapa si cu sapa si sincer nu stiu cum pot unii oameni sa stea atat timp pe un scaun si acasa sa se puna in pat, cred ca as inebuni.
Depinde de firea fiecaruia, unii obosesc altii nu.
Daca nu vrei sa ai probleme cu coloana vertebrala trebuie sa faci sport regulat, intarind musculatura spatelui scazi drastic sansele sa dezvolti vrei hernie sau altceva.

1 răspuns:
| Miruna333 a răspuns:

Poti obosi mai repede daca stai pe scaun intreaga zi, din cauza pozitiei statice si a presiunii asupra anumitor zone ale corpului, iar lucrul fizic provoaca oboseala imediata. E bine sa alternezi intre statul pe scaun si mișcare pentru sanatatea coloanei, decat statul prelungit pe scaun, plus exercitii de intindere. Daca esti fortat sa stai jos, ideal 1-5 min mers usor la fiecare jumatate de ora