| AndreeaDeeaDs a întrebat:

Pana pe 15 trebuie sa platesc curentul. Dupa cate zile imi ia lumina de tot daca nu achit atunci? Neavand inca posibilitati materiale.

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asta depinde de fiecare furnizor in parte, stiu ca mai este o perioada dupa (nu o sa iti taie curentul :) )
La Enel, de exemplu: "În cazul contractelor pe piaţa reglementată, dacă achiţi factura după perioada de graţie (adică după alte 30 de zile de la data scadentă menţionată pe factură), se vor calcula dobânzi penalizatoare de 0, 02% pentru fiecare zi de întârziere începând cu ziua imediat următoare termenului de scadenţă şi până la data stingerii sumei datorate inclusiv."

Vezi si: https://www.enel.ro/......denta.html

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde de furnizor!
Poti intarzia cateva zile, fara a plati penalitati.
Apoi platesti un anumit procentaj din valoarea facturii.
In ultima instanta se procedeza la intreruperea curentului electictric.Vine acasa un plic special in care esti instiintat.

va trebui sa platesti factura + bransarea
Eu zic ca inainte de de ajungela asta, sa cauti sa imprumuti bani si sa platesti factura.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Scrie pe Factura. Cel puțin la Electrica.