| Girly97 a întrebat:

Papa Francisc cunoaste limba romana sau macar cateva cuvinte?

11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Doar alea pe care i le-a soptit Iohannis.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da, cunoaste cateva cuvinte si va spune sigur HRISTOS a inviat! in limba romana. Oricine se pregateste sa spuna macar un,, multumesc!"

| Yuoia a răspuns:

Nascut in Argentina, Papa Francisc vorbește cursiv pe lângă spaniolă, limba oficială a Argentinei, italiana - limba maternă a părinților -, engleza, franceza, latina, germana. Dar nu si romana. Citeste insa destul de corect in limba romana.

| Girly97 explică (pentru Yuoia):

Cum va oficializa atunci liturghiile in Romania?

| Yuoia a răspuns (pentru Girly97):

In limba latina. Asa se obisnuieste.

| minrest a răspuns (pentru Girly97):

Cum va oficia, vrei sa spui; catolicii au liturghia in limba latina; o sa invete vreo doua vorbe in romana probabil.

| Darkmagic a răspuns:

Singurul Papa care a vorbit in limba romana a fost Paul al-VI-lea, cred ca in 1965 cu niste demnitari, si in 1973, cu Ceausescu. A fost unicul Papa care cunostea limba romana la un nivel cat de cat conversational multumitor.
Ioan Paul al-II-lea a citit texte in limba romana, necunoscand limba romana, la fel si Francisc, o sa citeasca sau o sa retina cateva cuvinte.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Nu cred!
Am căutat pe google și nu am găsit vreo dovadă ca el să vorbească în română.
Adevărul este că m-am uitat doar pe prima pagină de rezultate tongue

| Depoka a răspuns:

Cel mai probabil " Hristos a înviat". De obicei spune aceste cuvinte in ziua de Paști in mai multe limbi.

| man1234 a răspuns:

Nu