| Matei4 a întrebat:

Care este echivalentul lui Papa Francisc la ortodoxi?

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Care este echivalentul lui Papa Francisc la ortodoxi?"
DRACU

| Celcestietot a răspuns:

Ortodocsi resping suprematia unui conducator, deci nu avem unul, doar la romano-catolici este acel conducator, numit papa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

La ortodoxi nu exista. Cam asta a fost motivul aparitiei Ortodoxismului, ca puterea religioasa sa nu fie detinuta de 1 Singura persoana.
Dealungul Istoriei, Papa incercand (de multe ori cu succes) sa se impuna Peste Regi.
La ortodoxi Religia este/era "subordonata" Conducatorului (initial- Imparatului Bizantin )

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai zis binewinking.

| milan9 a răspuns:

Asemeni perioadei apostolice, Biserica Ortodoxa a pastrat sinodul - adunarea- episcopilor pentru luarea anumitor decizii importante.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pai multi oameni invatati care au o cultura vasta spun ca Papa e diavolul pe pamant, de ce? ca pe palaria Papei sunt scrise in limba latina niste cuvinte, ei bine se spune ca acele cuvinte traduse in limba romana s-au in oricare limba spune asa "impotriva fiului lui Dumnezeu" adica impotriva lui Iisus.
Echivalentul Papei in biserica ortodoxa este Patriarhul.

| danut a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

" ei bine se spune ca acele cuvinte traduse in limba romana s-au in oricare limba spune asa "impotriva fiului lui Dumnezeu""
Nici decum, Biblia spune, nu oamenii, BIBLIA:
Apocalipsa 13, 18. Aici e întelepciunea. Cine are pricepere, sã socoteascã numãrul fiarei. Cãci este un numãr de om; si numãrul ei este: sase sute sase zeci si sase.
In latina (limba oficiala a Vaticanului) avem numarul 666 care se scrie in LATINA asa: VICARIVS FILLI DEI, este unul din NUMELE pe care si l-au luat Papii dealungul vremii si se traduce: Vicar al Fiului lui Dumnezeu.
dex: VICÁR, vicari, s. m. Preot sau episcop care ține locul unui demnitar bisericesc de rang mai înalt. – Din fr. vicaire, lat. vicarius.
Deci Papa spune ca ESTE INLOCUITORUL lui Dumnezeu pe pamant.
Biblic papa este Antihristul.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Papa nu are echivalent in lume.Biblia ne avertizează ca exista o singura "uraciune a pustiirii care se va așeza in locul care nu i se cuvine..."

| Meme10Memu a răspuns:

Un om de stiinta.

| Panamax a răspuns:

Este patriarhul Constantinopolului.
Dar Biserica Ortodoxa Romana a decis acum 147 de ani sa nu mai asculte de el.
In 1925 apare si primul patriarh marca BOR.

| Octavian199 a răspuns:

Nenea Dani este.

| Octavian199 a răspuns:

Mircea.Iisus preot? Ma amuzi.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Octavian199):

Te salut Octavian199. Sa fii iubit.

| Mircea08 a răspuns:

La ortodocsi nu stiu dar la crestinii adevarati este Iisus Hristos. El este singurul mare preot al crestinilor de pe Tera;
"Este un Domn, o credinţă, un botez, Un Dumnezeu şi Tatăl tuturor, Care este peste toate şi prin toate şi întru toţi."
(Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel – 4/5, 6)
."Şi toate le-a supus sub picioarele Lui şi, mai presus de toate, L-a dat pe El cap Bisericii,
Nu din fapte, ca să nu se laude nimeni."
(Epistola catre Efeseni a Sf. Apostol Pavel – 2/9)
Şi având mare preot peste casa lui Dumnezeu,
(Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel – 10/21)
"Iar Hristos a fost credincios ca Fiu peste casa Sa. Şi casa Lui suntem noi, numai dacă ţinem până la sfârşit cu neclintire, îndrăzneala mărturisirii şi lauda nădejdii noastre."
(Epistola catre Evrei a Sf. Apostol Pavel – 3/6)

| Matei4 explică:

Pai si care i treaba cu Patriarhul Daniel? El nu e conducator?

| Celcestietot a răspuns (pentru Matei4):

Ba este, dar in BOR, nu pe "suprafata planetei". Papa este seful tuturor catolicilor, Patriahul Daniel este doar a unei tari si anume Romania, nu al tuturor ortodocsilor din lume. Ai inteles?

| Octavian199 a răspuns (pentru Matei4):

El nu e conducatorul uni stat. Papa e seful statului Vatican