| anonim_4396 a întrebat:

Pe 28 septembrie ( Luni ) m-am angajat. Institutia face platile pe data de 7 si 20 in fiecare luna ( o data la fiecare 2 saptamani ). Eu am inteles ca pe data de 7 voi primi banutii pe cate zile am muncit. Altcineva mi-a spus ca voi primi acesti bani cu lichidare sau ceva de genu adica voi primi banutii pe 2 saptamani de munca. Spre ca ati inteles contextul happy
Pe cine sa cred? happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In data de 7 octombrie vei primi banii pe zilele lucrate din septembrie. In data de 20 octombrie vei primi un avans pentru luna octombrie. In vorbirea populara se foloseste termenul de "lichidare" pentru suma primita, in completarea avansului, pentru zilele lucrate in luna anterioara.