| anonim_4396 a întrebat:

Pe voi va lasa parintii sa beti sucuri gazoase oricand si oricat? ca pe mine (15 ani) nu ma lasa aproape deloc,foarte rar, poate odata pe saptamana :-(.

4 răspunsuri:
| UnleashedPsycho a răspuns:

Dacă nu m-ar lăsa oricum nu-i ascult. Dar nu vreau eu să beau, nu pentru că ar fi nesănătoase, ci pentru că nu-mi plac.
Oricum, o dată pe săptămână e de ajuns, perfect chiar. Nu-ţi fă un obicei din a vrea să bei mai mult decât ţi se dă voie, pentru că o să continui să faci asta şi când o să simţi că sănătatea ta nu mai e la fel o să ajungi să le mulţumeşti părinţilor tăi pentru că ţi-au redus doza.

| Mangustă a răspuns:

Unul dintre cele mai proaste moduri de "educatie" e sa interzici stric ceva laughing Clar ca acum vei vrea mai mult.
Mie mi le-a lasat la indemana cand eram mica, dar mi-au dat si alternative, iar acum as putea sa beau cat vreau, dar le beau doar in lipsa de altceva (la fel si cu apa minerala pe care n-o mai suport). A mai fost o faza in care, pe la 6-7 ani mi-au dat sa gust bere (nu-ti imagina, a fost mai putin de o sorbitura) si asta doar sa mi se urce la cap ca nu are gust bun. Ca si copil nici nu puteam sa o vad altfel, o "zeama acra" laughing Asa m-am lecuit, pana pe la vreo 14 ani nu am mai but nicio gura.
Ce e rau sa bei rar suc acidulat? Te vei obisnui cu timpul si nici nu-i vei mai duce lipsa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, am o mamă care, odată cu vârsta, a devenit foarte permisivă. Nici nu vreau mai mult.

Nu vreau să te oftic, dar pot să bag în mine și 3 litri de cola zilnic și scap doar cu observații („te faci cât o balenă, nu mai bea!"). Îmi vrea binele, dar m-a învățat și că trebuie să îmi asum consecințele a ceea ce fac.
Doar că vezi tu, dacă tu te îmbolnăvești și suferi, suferă și ea cu tine.

Puteți găsi alternative. Sirop făcut în casă cu apă minerală ar fi o idee bună, zic eu.

Plus că, băuturile astea din comerț sunt și foarte nesănătoase consumate frecvent. Și dau și dependență.
Uite aici: http://forum.romedic.ro/......34479.html
Du-te la efectele secundare.
Eu încep să le simt pe unele.

E bine că mama ta se gândește, dar trebuie să te informezi și tu. Nu mi se pare o măsură rea.

| Abcdef112 a răspuns:

Parintii tai au drepatate, dar poti bea suc doar dupa ce ai mancat dimineata ceva sanatos, atunci o sticla de 0, 50 e buna!