| Joker3134 a întrebat:

Pentru a crea AI gen doar un robot,se consuma multe resurse doar pentru atat, e mult de munca pentru asta?

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Exista 2 tipuri de AI :
-Care invata din propriile greseli ( in functie de complexitatea problemei poate dura cateva luni sa "invete" )
-Care analizeaza sute sau mii de probleme

Dupa cum poti vedea, crearea unui AI consuma foarte multe resurse.

Răspuns utilizator avertizat
| PainTech a răspuns (pentru Joker3134):

Cu cat cream mai multi roboti AI de acelasi tip ( sau tip asemanator), costul individual pentru fiecare robot scade. + Nu este nevoie ca fiecare robot sa invete de la 0.
Acest principiu este explicat aici : https://www.youtube.com/watch?v=_rk2hPrEnk8&ab_channel=WendoverProductions

"Daca consumam atatea resurse ce mai ramane din planeta?"
In prezent se cerceteaza posibilitatea de exploatare a asteroizilor.