assiris
| assiris a întrebat:

Pentru cine pune intrebarile la oracol.
Intrebarile trebuiesc puse astfel sa se poata raspunde in cat mai multe variante. Eu de exemplu nu pot raspunde la intrebarea: ce prefer, Coca Cola Sau Pepsi pentru ca nu prefer niciuna. Baeu apa chioara.

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Bună dimineaţa,

Foarte corect, sunt de acord cu tine. Ar fi trebuit să mai fie cel puţin încă o opţiune de genul: "Nici una, nici alta, prefer sucurile de fructe".

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuie facuta o sesizare la contact, sant de aceeasi parere cu tine sau la intrebarea cu serialele la fel trebuia sa apara cu varianta in plus (nu-mi place niciu-un serial).

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sau, macar sa existe varianta "Niciunul/niciuna" la fiecare intrebare. Ca au fost vreo cateva la care variantele de raspuns erau asa de... exotice, incat chiar ca un om intreg la creierii capului nu avea ce sa aleaga.
Dar, din cate am inteles, intrebarile astea sunt propuse de utilizatori. Eh...cati ani poate sa aiba cineva care pune intrebari de oracol? 9? 10? Mai mult, nu cred.

| Azm a răspuns:

Tocmai asta-mi place mie la oracolul ala, ca te obliga sa raspunzi cum vor ei. Cam asa se intimpla si la sondajele de opinie, intrebarile si variantele de raspuns sint alese cu "multa grija" si in cele din urma rezultatele reflecta orice, numai realitatea nu.

| assiris explică (pentru Azm):

Păi, mie tocmai asta nu-mi place. Canalizarea strict pe o chestiune voită de cineva mă deraanjează, imi dă senzația de lipsă de libertate, de claustrofobie. Întrebarea ci... Cola are doar doua variante dintre care eu nu accept niciuna pentru că... beau doar apă plată. In sondajele corecte există pe lângă variantele impuse și una de forma: nu știe, nu răspunde, are altă părere etc. Cine pune întrebarile habar nu are de ceea ce se numește un sondaj.