| alexx22 a întrebat:

Pentru emigrare, daca va bate gandul, care destinatie vi se pare mai buna:Australia sau Canada? Mi-ar placea mult sa si motivati alegerea voastra! Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Laya a răspuns:

Eu sunt de 5 ani in Austria, cu ceva timp in urma mi-am propus ca dupa ce-mi termin scoala pe care-o urmez aici, sa plec sa studiez in Hawaii. Despre Canada, pot sa-ti spun ca e super fain, conditiile de acolo sunt INCOMPARABILE cu cele din Romania, dar e frig.
Am un prieten care a mers in schimb de experienta acolo si nu i-a luat mult pana s-a obisnuit.
Totusi, eu prefer Australia, daca ar fi sa aleg intre cele doua, cu siguranta as vrea sa stau in Australia, asta pentru ca sunt un om care are nevoie de caldura.
Cat despre Romania, e o tara frumoasa, pacat ca e populata! happy

11 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sunt pe deplin de acord cu @sabin89, emigrarea e o mica moarte.
Daca trebuie, totusi, as alege Noua Zeelanda, lumea noua!

| sabin89 a răspuns:

In principiu nu recomand emigrarea, oriunde ar fi ea. Fie painea cat de rea, tot mai buna-i in tara mea. Daca totusi ar trebui sa aleg dintre astea doua, as zice Canada. E pe o treapta superioara. E mai civilizata, e aproape de americani (poti oricand sa treci granita la ei). Australia e o tara de fermieri. Cu secete cumplite, incendii devastatoare...

| alexx22 explică (pentru sabin89):

Prefer orice alta tara decat o Romanie in care proxenetii fac ce vor si nimeni nu le face nimic, in care femeile sunt vazute toate ca niste sclave bune la produs iar salariile sunt micsorate, in vreme ce TVA-ul este cel mai mare din Europa.Sigur,e bine de trait in Romania pentru trantorii carora le place sa isi umple burta si sa traiasca pe spinarea altora.Nu mai pun la socoteala mizeria de pe strazi si din parcuri, cainii care sar la tine pe strada si nimeni nu ia nicio masura iar stirile de la ora 5 pm numai evenimente negative, de cosmar prezinta.sa traim bine cat mai apucam.Sincera sa fiu nu cred ca apuc 50 de ani in tara asta "de vis".

| Krixxus a răspuns (pentru sabin89):

Nu pe bune
tara de fermieri? atunci noi suntem tara de la curu' caprei fermierului
daca aia pronunta "Romania" macar la ora de geografie la scoala sa fim mandri
in primul rand gandeste-te ce nivel de trai si civilizatie este acolo si comparal cu cel din romania....si la final ia in calcul ca sunt si ferme ( ca si in oricare tara de pe planeta asta )

| sebysebyca a răspuns:

Australia! acolo f rar se aude de Romania!

| alexx22 explică (pentru sebysebyca):

Ai dreptate! si eu imi doresc cat mai departe de tara aceasta! pacat ca e locuita.nu meritam sa ne bucuram de frumusetile ei atata timp cat ii lasam pe cei de "culoare"sa isi faca de cap pe plaiurile noastre proprii.(nu am vrut sa folosesc denumirea lor ca sa nu par rasista). lol

| AlmaQueen a răspuns:

Buna, eu as alege Australia pentru ca acum aproximativ 1 an si jumatate-2, am vrut sa plec impreuna cu familia mea, dar nu s a mai putut. Tu vrei sa emigrezi? Mie mi ar placea foarte mult, numai ca sunt `singura` din punctul asta de vedere.

| alexx22 explică (pentru AlmaQueen):

Da, imi doresc mult sa emigrez chiar daca imi va fi greu.Cred ca viata mai imposibila decat in Romania in rare parti mai exista.Motivul e simplu, saracia si mizeria din jur pe care refuzam sa o constientizam atunci cand spunem ca e bine si aici.

| AlmaQueen a răspuns (pentru alexx22):

Imi cer scuze daca intreb prea `mult`. Numai ca. hai sa iti spun pe scurt. Desi sunt clasa a 11-a, ma gandesc FOARTE serios la viitorul meu, pentru ca vad ce este in jurul meu, vad cum eu ma duc la scoala si in pauze citesc o carte si lumea ma priveste gen `saraca, ce proasta e isi pierde timpul`..si etc. In fine ar fi mult mai multe detalii care m au facut sa mi deschid ochii, sa realizez ca e timpul sa ma gandesc in cel mai serios mod la viitorul meu si la mine in primul rand. Vroiam sa te intreb, tu cati ani ai, 22 cum scrie la numehee hee sau? happy Si cu cine ai vrea sa emigrezi, ai pe cineva sau esti ca mine, `singura` la faza asta. Dispui de bani pentru lucrul asta? Ai vreo facultate ca sa te bazezi pe ea in afara? Multumesc frumos.