| sIncognito a întrebat:

Pentru persoanele care sunt la facultate sau au facut o facultate, cum ajungeti sa intelegeti o carte de specialitate plina de termeni noi si atatea referinte? Cautand fiecare termen in parte, pentru a-l intelege, ajung sa dau de alte teorii si alte lucruri de stiut care si alea sunt conectate cu alte teorii care trebuiesc intelese ca sa integrez cu adevarat ceea ce scrie in carte si nu doar sa memorez robotic. De fapt, eu nu-s capabila sa memorez robotic. Daca intreb colegii ei nici nu isi bat capul si nu se streseaza. Eu in schimb, cand vreau sa invat spre exemplu codul rutier, ajung implicit sa invat inginerie si cum functioneaza motoarele altfel nu pot sa memorez sub nicio forma ca un moped poate avea maxim 50 cmc fiindca nu inteleg cum se calculeaza cilindreea, iar creierul meu arunca informatia la gunoi. E ca un cerc vicios, cand incerc sa avansez ca sa inteleg ceva, lovesc o limita de-a mea in a intelege si astfel nu mai inteleg nimic si ma da peste cap emotional. Ajung sa cred ca-s imbecila. Profesorii, daca vin la cursuri, fac niste exercitii cu noi precum ar face cu niste copii mici. Ori ne trateaza ca pe niste infantili, ori turuie in termeni care nu i-am auzit vreodata citind de pe o foaie fara sa ofere timp sa procesare. Eu mi-am dat seama demult ca trebuie sa inveti singur, sa te descurci singur, dar fiind atatea de facut simt ca intru in criza de timp. Deja pun la indoiala daca eu personal am capacitatea mentala sa invat ceva. Chiar nu stiu cum sa procedez.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu am început să fiu în situația asta în clasa a 10-a ( pe atunci a 11-a era ultima clasă), când corectam cartea de chimie de liceu.
Profesorul de chimie m-a felicitat dar mi-a spus așa.
Vei face facultate, vei avea multe cursuri. Ca să poți termina facultatea, să nu te încurci, blochezi în amănunte.
Un scriitor celebru R.M. Pirsig, în cartea autobiografică - Zen sau arta întreținerii motocicletei - povestește că din același motiv el nu a putut termina facultatea de chimie.
Eu după terminarea facultății nu am reușit să fac un doctorat din același motiv
=====
Deja pun la indoiala daca eu personal am capacitatea mentala sa invat ceva.
=====
Să nu gândești așa, defectul dtale este din supradotare, ai capacitate intelectuală prea mare.
=====
Profesorii, daca vin la cursuri, fac niste exercitii cu noi precum ar face cu niste copii mici. Ori ne trateaza ca pe niste infantili, ori turuie in termeni care nu i-am auzit vreodata citind de pe o foaie fara sa ofere timp sa procesare.
=====
Așa este dar aceia. și din păcate aproape toți nu sunt profesori adevărați ci tolcere de Heidelberg, de turnat știința în capul studenților papagali.
Citește referitor la asta și nuvela mea.
https://dosarelexsikix.blogspot.com/......olcer.html
Așa că, acum ești în invățământul superior românesc (nici în altă parte situația nu e mai brează) în care studentul întră papagal și iese sticlete de copypaste.
Ce să faci ca să scapi și să termini?
În fiecare lecție și temă există ( cel puțin eu sper din tot sufletul asta) o idee majoră și un schelet de argumentație ( din nou, speranță aproape deșartă). Caută-le pe astea două, sau aranjează rapid dta materialul, cât de cât, să fie comestibil. Te strădui așa. să iei o notă de trecere.
Dacă ești la o facultate tehnică, dacă îți place matematică, te ajut să iei premiul Nobel, pe gratis.

| sIncognito explică (pentru sadrian46):

Multumesc, chiar m-ai facut sa ma simt inteleasa. Mai ales prin nuvela. Pe mine m-a dezamagit cumplit cum functioneaza lucrurile. Un vesnic taca- taca- taca care se transmite. Zici ca suntem educati sa fim un soi de scribi mediocrii. Sunt la psihologie, dezavantajul e ca in fiecare carte dai de contraziceri si puncte de vedere diferite. O sa incerc, de fapt nu o sa incerc, ci o sa fac ceea ce mi-ai recomandat. Poate faptul ca organizez informatia o sa-mi ofere satisfactie si pentru lamuriri o sa caut materiale in engleza, ei tind sa fie mai concisi, iar faptul ca utilizez mai multe surse (scrise, vizuale si auditive) e posibil sa ma ajute sa fac legaturi mai bine inchegate. In principiu trebuie sa lucrez foarte mult la emotiile ce ma napadesc. Ma ia asa o dezbadejde care ma paralizeaza si imi vine sa renunt. Ma ajuta cand nu ma simt singura in ecuatie. Cand mai am indoieli o sa mai citesc nuvela ta.

| sadrian46 a răspuns (pentru sIncognito):

Te trec pe lista mea neagră (așa-i zic eu) și mai vorbim.
Când termini facultatea, că am ceva penrtru tine pus de o parte?

| sIncognito explică (pentru sadrian46):

Vedem peste 2 ani

| sadrian46 a răspuns (pentru sIncognito):

Oh, nu! Ne pregătim de acum, mesaj privat urmează!