| anonim_4396 a întrebat:

Pentru voi ce inseamna a fi matur? A avea 18 ani? A avea un job? A avea partener/a? A fi logic/rational? A fi capabil in a se descurca in lume, de a rezolva probleme?

6 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

A te descurca in lume si a-ti gestiona problemele reprezinta mai degraba gradul de inteligenta pe care il ai, maturitatea e o alta ramura a inteligentei.

Sa fii matur reprezinta sa fii cu capul pe umeri, sa-ti iei soarta in maini cum s-ar spune.

| Nirvanaaa a răspuns:

Matur esti cand "gandesti" la rece, cand stii sa gestionezi situatii si probleme, cand gasesti solutii, cand gandesti logic si ii tratezi pe ceilalti cu respect.Jobul,o relatie etc. Sunt doar lucruri ce aduc un plus procesului de maturizare, dar nu il definesc.

| anonim_4396 explică (pentru Nirvanaaa):

Sa ii tratezi pe altii cu respect? asta dar numa pana la proba contrarie laughing

| PersonajFictiv a răspuns:

Trecut prin viata, cu experienta de viata.

| Endoryus a răspuns:

Pentru mine inseamna sa iti iei viata in maini. Gata cu mamica si taticul la fiecare pas.

| Catalina990099 a răspuns:

Matur nu inseamna neaparat sa ai 18 ani...
În opinia mea maturitate =independenta. Degeaba ai partener /a asta nu te face sa fii mai "matur".
Mai bine spus maturitatea inseamna responsabilitate, inseamna sa-ti asumi răspunderi, greseli etc.