| melyyy a întrebat:

Pff...cum sa va spun pur si simplu simt ca viata mea nu are rost sad am avut atatea esecuri in ultimul timp incat ma determina sa las totul balta si sa ma inchid in camera, eventual sa mor! am avut o cadere foarte urata in leg cu scoala, mai ales la biologie iar cand am pus-o pe profa sa ma asc mi-a venit rau ( am avut un atatc de panica) mi s-a mai intamplat de cateva ori... odata chiar am lesinat! azi m-am intors de la olimpiada de chimie si am facut varza crying imi vine sa intru in pamant de rusine, nu stiu cum o sa mai dau ochii cu colegii dupa faza cu biologia si acum chimia
saptamana viitoare urmeaza alte teste si ascultari, nu mai pot face fata! ma simt consumata pe interior, un sfat va rog sad

Răspuns Câştigător
| DeNyyy a răspuns:

Nu mai fii suparata. oh go on. cred ca toti elevii din ziua de azi incepand de la cei mai slabi la cei mai buni se simt la fel.si eu ma simt exact la fel.ne cer mult prea mult profesorii astia. ei cred ca noi suntem roboti.eu in fiecare saptamana mai putin de 3 teste NU EXISTA la mine.si eu sunt suparata ca am luat 6 la sport.am plans m-am descarcat. am zis ca lesin acolo in sala.si cand am ajuns acasa mi-am dat seama ca ma consum la proasta... da-le incolo de note.cand ai sa cresti nimeni nu te intreaba ce note ai avut.laughing nu trebuie sa iti fie rusine. daca te-ai dus la olimpiada inseamna ca esti o eleva foarte buna... soarta.si eu anul trecut am mers la mate la olimpiada.( desi stiam ca nu fac nimic) si peste o saptamana ne aduce rezultatele: Denisa. 1 punct rolling on the floor au inceput toti sa rada. si? si ce daca? ce ma intereseaza pe mine parerea celorlalti.sa isi vada de treburile lor. nu? uite.eu zic sa te odihnesti.sa te gandesti la lucruri frumoase.si sa incerci sa privesti partea plina a paharului.varta.te-ai dus la olimpiada.nu ai facut nimic. dar macar ai fost.de acum stii ca vei face si gata. te consumi acum si peste 2 zile ai si uitat.stai linistita.:* love struck. daca mai ai nevoie de vreun sfat da-mi un mesaj privat.iti raspund oricand.:*

8 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

. stii care e treba daca te superi atat de mult pe tine din cauza unor materii inseamna ca esti o persoana slaba! ...cand o sa treci prin marile dezamagiri ale vietii cum o sa fie?! la cum reactionezi acum, cred ca esti in stare sa te omori!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca esti credincioasa, aminteste-ti ca Dumnezeu nu da omului mai mult decat poate duce.
Chiar crezi ca merita sa te framanti atata pentru o nota, sau pentru o olimpiada? Stai linistita, ca sunt destui oameni realizati in lumea asta si nu toti au fost olimpici, nu toti au avut numai note de 10 de la un capat la altul al vietii scolare.
Exista probleme mult mai grave si mult mai importante decat un amarat de 4 (sa zicem).
Esti sanatoasa? Ai o familie iubitoare? Ai ce manca? Ai unde dormi?
Sa stii ca, de-a lungul vietii, vei intampina probleme mult mai grave si mai serioase. Invata sa le privesti cu intelepciune, sa le rezolvi PE RAND si sa mergi mai departe fara sa te lasi doborata.
Si, inchei in aceeasi nota: daca NU esti credincioasa, mai am o vorba: orice problema care nu se rezolva de la sine in 6 luni, inseamna ca nu mai e o problema.

| cat a răspuns:

Nu lua nicio decizie pripita, suparata pe niste probleme de moment. Vor trece si peste 10 ani poate nici n-o sa ne mai amintim problemele astea. Vorbeste si sfatuieste-te cu prietena ta cea mai buna sau cu cineva in care ai incredere ca sa depasesti momentul. Iar un rezultat mai slab la o olimpiada nu este un capat de tara. Gandeste pozitiv. E un plus ca ai trecut de prima etapa iar la anul va fi mai bine.

| Kitty77 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie de cateva ori. A inceput sa mi se faca rau. Aveam prea mari emotii. Simtem un gol de aer in stomac.Mai aveam putin si lesinam. Tu ori ai lipsa de calciu ori ai prea mari emotii. Se mai intampla in viata. Deabea acum incep obstacolele, tu trebuie sa fii puternica. Asa e viata. Uneori iti vine sa te omori. Stiu cum e. dar trece... fundita? Sper din tot sufletul ca te-am ajutata:*.

| aniriiiiii a răspuns:

Si la mine au fost o groaza de intamplari din astea in ultima vreme, am plans m`am descarcat si acum sunt bine, noi avem orgoliu si vrem sa avem note mari... dar se mai intampla sa nu stii sau sa ai o pasa mai proasta si sa nu vrei sa inveti pentru ca pur si simplu simti ca nu ti mai intra in cap.Stii cum se zice nu esti elev daca nu ia toate notele oh go on...
Nu trebuie sa te mai consumi de la lucrurile astea marunte...incearca sa lupti cu psihicul tau, fi mai pozitiva, invata sa zici "nu`mi pasa!'' si cu siguranta va fi mai usor.

Multa Bafta :*

| tyana a răspuns:

Cum sa te inchizi in camera si sa iti doresti sa mori?
In viata vom avea mereu esecuri, cum ar fi daca toti ne-am retrage si nu am mai continua lupta? Ce s-a intamplat e doar o etapa din viata ta, nu inseamna ca acest esec te definiste ca om, nu iti anuleaza lucrurile bune ce le-ai facut pana acum si ar trebui sa te incarce cu ambitie pentru viitor nu sa te demoralizeze.
Nu te gandi la reactiile celor din jur, daca nu te inteleg si nu iti sunt aproape, parerea lor chiar nu conteaza.
Asculta o muzica buna si gandese-te ca peste un timp iti vei aminti de aceste momente cu zambetul pe buze.Bafa la scoala si lasa gandurile negre! Nu esti singura care trece prin momente grele.Invingerea obstacolelor face din tine o luptatoare!

| LoOvE a răspuns:

Si eu simt acelasi lucru.Ma simt epuizata din toste punctele de vedere.Deabia astept vacanta aceasta intersemestriala.Simt ca inebunesc.Si eu am fost la olimpaida la romana si nu am facut nimic recunosc.Simt ca innebunesc si as face roice sa revin la viata ema de dinainte.

Daca ai fost la olimpaida, inseamna ca esti o fata destepata, adic nu cred ca te-ai duce acolo fara sa stii nimic.La fel ca mine suntem solicitaste foarte mult la sc.Eu as vrea sa ies in parc seara, sa stau pe mess, sa ma distrez dar nu pot pentru. ca am prea multe la scoala.

Nu stiu, poate u poti sa te recreezi.Chiar nu stiu ce sa-ti zic.

Un sfat:nu te mai consuma asa de mult(asa mi se zice mereu)

| melyyy explică:

Multumesc foarte mult pentru sfaturi :* voi incerca sa aleg un castigator big grin cam greu dar voi incercawinking